Atlantyda Pogranicza - transgraniczny szlak kulturowy
Jest to dwuletni projekt współpracy transgranicznej pomiędzy partnerami z Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki) p.t. Atlantyda Pogranicza, ma na celu stworzenie wspólnegoszlaku kulturowego, od Sejn i Krasnogrudy przez Kėdainiai i Czystie Prudy, do Kaliningradu. wraz z oznaczeniem miejsc i obiektów, ważnych kulturowo, opracowania przewodnika po polsku, litewsku, rosyjsku i angielsku oraz przygotowaną na bazie tego materiału wystawę „Atlantyda Pogranicza”.
W projekcie biorą udział młodzi (16 – 18 lat, po 10 osób z każdego uczestniczącego kraju) która jest zaangażowana w wyznaczanie szlaku, opracowywanie i tworzenie materiałów do publikacji i wystawy, warsztaty artystyczne.
Praca z młodzieżą odbywa się w formie różnorodnych warsztatów edukacyjno-artystycznych (warsztat dziedzictwa kulturowego, warsztat fotograficzny, warsztat ceramiczny, warsztat słowa, warsztat poezji, warsztat archeologiczny, warsztat przyrody, warsztat teatralny, warsztat muzyczny, warsztat księgi), mających miejsce w każdym z trzech krajów (Sejny, Kėdainiai, Kaliningrad).
Celem warsztatów jest poznawanie wspólnego dziedzictwa kulturowego regionu, jak również jego krajobrazu. Warsztaty będą prowadziły do stworzenia podręcznika-przewodnika po szlaku kulturowym w trzech językach i wystawy multimedialnej.
Zarówno przewodnik jak i wystawa stanowić będą materiał pomocniczy dla nauczycieli i przyszłych przewodników szlaku z trzech krajów, którzy wezmą udział w projekcie. Dla nich będą skierowane kursy w dziedzinie poszerzania wiedzy o sąsiadach z drugiej strony granicy, o kulturach mniejszości narodowych i wyznaniowych, o tradycjach dialogu i tolerancji pogranicza polsko-litewsko-rosyjskiego.
Dla wszystkich tych grup program stwarza szanse kształcenia, podróży i nawiązywania kontaktów z partnerami z innych krajów, jednocześnie ugruntowując ich tożsamość, związki z regionem i miejscem z którego się wywodzą.
Partnerzy:
Muzeum Regionalne w Kedainach, Litwa
Kaliningradski związek pisarzy, Obwód Kaliningradzki
Atlantyda Pogranicza - spotkanie z nauczycielami w Kaliningradzie
Kolejne spotkanie nauczycieli w ramach programu "Atlantyda Pogranicza" miało miejsce w Kaliningradzie w dniach 20-21 marca. Nasza wizyta rozpoczęła się w miejscowości Bolshoe Isakovo, nieopodal Kaliningradu.
Atlantyda Pogranicza - spotkanie z nauczycielami
W miniony weekend (13.03-15.03.2015) w ramach projektu Atlantyda Pogranicza, którego koordynatorką jest Ksenija Konopek, gościliśmy nauczycieli z Litwy, Białorusi, Obwodu Kaliningradzkiego oraz Polski.
13 października 2013 - Atlantyda Pogranicza - Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim
W niedzielę 13 października w Domu Pogranicza w Sejnach, odbyło się spotkanie polskiej grupy uczestników projektu Atlantyda Pogranicza .
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim toczyła się wokół pojęć małej ojczyzny, wykorzenienia, zakorzenienia, wygnania, podróży. Jako podstawa do rozmów posłużyły nam dwa teksty Miłosza: LA COMBE i NOTY O WYGNANIU.
2 października 2013 - „Atlantyda Pogranicza” w Kiejdanach
W trakcie podróży, w której brały udział Małgorzata Czyżewska, Bożena Szroeder i Ksenija Konopek, odbyły się rozmowy organizacyjne, prace nad konstruowaniem programu oraz spotkania z instruktorami i artystami, (m.in. Rimantasem Žirgulisem, Audronė Pečiulytė - koordynatorami, Algirdasem Juknevičiusem - archeologiem Muzeum Regionu Kiejdańskiego, Reginą Lukminiene - instruktorką tańca i pieśni tradycyjnej) którzy prowadzić będą warsztaty w Kiejdanach na Litwie, w ramach programu „Atlantyda...
12 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 12
Ostatni dzień Atlantydy upłynął na ostatnim wspólnym posiłku, śpiewie i pożeganiu. Już trwają przygotowania do kolejnego spotkania w Kiejdanach.
11 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 11
W czwartek odbyła się prezentacja efektów pracy uczestników Atlantydy Pogranicza. Zaprezentowali oni swoje prace plastyczne, fotograficzne i tkackie. Zabrzmiały także pieśni, których młodzi ludzie nauczyli się w trakcie warsztatów śpiewu.
10 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 10
Ostatnia już wyprawa z Piotrem Malczewskim ruszyła wcześnie rano i zabrała uczestników do Stańczyk i okolic gdzie umieścili kolejne geocache. Młodzież przed południem przygotowywała finałową prezentację, a po południu miała okazję zobaczyć miasta Suwałki i Augustów.
9 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 9
Dzień dziewiąty warsztatów rozpoczął się kolejną wyprawą z Piotrem Malczewskim i rozmieszczeniem skrzynek do geocachingu. W tym samym czasie grupy kontynuowały pracę fotograficzną i plastyczną. W ramach przygotowania do prezentacji, która ma odbyć się 11 lipca odbyło się wspólne spotkanie wszystkich grup.
8 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 8
Ósmy dzień warsztatów upłynął na pracy pod kierunkiem Marka Skorupskiego, Wiesława Szumińskiego oraz Mirki Korbańskiej. Jednak dzień rozpoczęło spotkanie z Małgorzatą Czyżewską, która przedstawiła pracę projektów Trakt Krasnogrudzki i Klasa Dziedzictwa oraz spektakl "Dolina Issy wg Czesława Miłosza", który wystawiany był w parku krasnogrudzkim.
7 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 7
Siódmy dzień Atlantydy Pogranicza rozpoczął się warsztatami poezji z Krzysztofem Czyżewskim oraz kontynuacją warsztatów fotograficznych z Markiem Skorupskim. Pracownia fotograficzna odbyła wyprawę warsztatową do dworu rodziny Borewiczów w Klejwach. Prace trwały także w pracowni plastycznej pod kierunkiem Wiesława Szumińskiego. Wieczorem odbyło się spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim.
6 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 6
Podczas szóstego dnia Atlantydy Pogranicza w Kranogrudzie kontynuowana była praca w pracowniach śpiewu i grafiki. Bożena Szroeder poprowadziła warsztat teatralny na temat pojęcia zadomowienia, domu i wyjścia z domu. Nowym elementem warsztatów były zajęcia fotograficzne prowadzone przez Marka Skorupskiego.
5 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 5
Piąty dzień warsztatów rozpoczęto spotkaniem z Bożeną Szroeder. Wszystkie grupy uczestniczyły w zajęciach integracyjnych, zabawach teatralnych z użyciem rekwizytu -liny. Pojęcia: wyspa, archipelag, osobność, inność, granica, spotkanie. Budowanie etiud na temat: emigranci, ślepcy, żebracy, szaleńcy. Zajęcia na temat przekraczania granic w sobie.
4 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 4
Czwarty dzień Atlantydy to również praca warsztatowa w grupach.
Tego dnia Mirosława Korbańska zdejmowała z młodzieżą formy z głazów narzutowych . Utworzono z nich pozytywy, które maja służyć jako elementy papierowych lamp. Przygotowano również trójnogi, które będą podstawą lampy.
3 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 3
Trzeci dzień warsztatów rozpoczął się wyprawą jednej z grup do położonej w dolinie Czarnej Hańczy miejscowości Turtul i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Przewodnikiem wyprawy był Piotr Malczewski.
2 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 2
Dzień drugi spotkania był pierwszym dniem warsztatowym dla młodzieży. Wiesław Szumiński poprowadził spotkanie na temat projektowania i wykonania obiektów rzeźbiarskich - "skrytek geocachingowych", w których umieszczone zostaną informacje dotyczące ważnych punktów transgranicznego szlaku kulturowego a które rozmieszczone będą w przestrzeni objętej projektem "Atlantyda Pogranicza".
1 lipca 2013 - Atlantyda Pogranicza - Dzień 1
Rozpoczęły się warsztaty w ramach projektu "Atlantyda Pogranicza. Transgraniczny szlak kulturowy". Przez kolejne dni młodzież z Litwy, Polski i Kaliningradu będzie uczestniczyć w spotkaniach z artystami i twórcami, którzy przygotują ich do pracy nad kreśleniem szlaku kulturowego pomiędzy trzema krajami.
Atlantyda Pogranicza - Prowadzący warsztaty
W dniach 1-12 lipca 2013 roku, w ramach projektu Atlantyda Pogranicza – transgraniczny szlak kulturowy , w MCD w Krasnogrudzie, toczyć się będzie praca z młodzieżą z trzech krajów, Litwy, Polski i Rosji. Praca odbywać się będzie w formie różnorodnych warsztatów edukacyjno-artystycznych (warsztat fotograficzny, warsztat ceramiczny, warsztat słowa, warsztat poezji, warsztat graficzny, warsztat krajoznawczy, warsztat teatralny, warsztat śpiewu, warsztat kamienia). Celem warsztatów jest...
Działania projektu „Atlantyda Pogranicza” w Muzeum w Kiejdanach
Dwuletni projekt współpracy transgranicznej pomiędzy partnerami z Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki) p.t. Atlantyda Pogranicza, ma na celu stworzenie wspólnego szlaku kulturowego, od Sejn i Krasnogrudy przez Kėdainiai i Czystie Prudy, do Kaliningradu. wraz z oznaczeniem miejsc i obiektów, ważnych kulturowo, opracowania przewodnika po polsku, litewsku, rosyjsku i angielsku oraz przygotowaną na bazie tego materiału wystawę „Atlantyda Pogranicza”.
Więcej o...
21 kwietnia 2013 - Atlantyda Pogranicza - zajęcia w Krasnogrudzie
W niedzielę, 21 kwietnia, w Dworze w Krasnogrudzie, odbyły się pierwsze zajęcia polskiej grupy uczestników projektu „Atlantyda Pogranicza – transgraniczny szlak kulturowy” . Osiemnastoosobowa grupa uczestników to gimnazjaliści i licealiści z Augustowa, Sejn i Suwałk oraz nauczyciele prowadzący zajęcia.
16-17 kwietnia 2013 - Atlantyda Pogranicza – transgraniczny szklak kulturowy - Szkolenie
16-17 kwietnia 2013 roku Ksenija Konopek wzięła udział w szkoleniu dotyczącym sprawozdawczości w projekcie Atlantyda Pogranicza – transgraniczny szklak kulturowy , realizowanym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja . Szkolenie jest organizowane i prowadzone przez Filię Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Olsztynie we współpracy ze Wspólnym Sekretariatem Technicznym.
ATLANTYDA POGRANICZA - transgraniczny szlak kulturowy
Zapraszamy młodzież z Sejn, Suwałk i Augustowa do udziału w projekcie Atlantyda Pogranicza - transgraniczny szlak kulturowy , który będzie organizowany w Polsce, Litwie i Obwodzie Kaliningradzkim.
6-7 marca 2013 - spotkanie robocze projektu Atlantyda Pogranicza
W ramach projektu Atlantyda Pogranicza , w dniach 6-7 marca, odbyło się pierwsze robocze spotkanie partnerów projektu. Podczas spotkania został ustalony harmonogram projektu, a planowane działania i sposób naboru uczestników w trzech krajach szczegółowo rozplanowane.
W spotkaniu udział wzięli:
Rimantas Zirgulis (Muzeum Regionalne w Kedainach), Boris Bartfield, Igor Belov, (Kaliningradzki Związek Pisarzy), Krzysztof Czyżewski, Małgorzata Sporek-Czyżewska, Ksenija Konopek, Fundacja i...
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.