Autorzy


Krzysztof Czyżewski Ur. 6 lipca 1958 r. w Warszawie - szef Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" i Fundacji Pogranicze w Sejnach, praktyk idei, animator kultury, poeta i eseista. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (temat pracy dyplomowej: "Księga Drogi Czesława Miłosza"). Początkowo silnie związany z ruchem recytatorskim i teatru amatorskiego. W 1977 roku zdobył "Laur Wawrzynu" Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W latach 1978-1983 pracował jako...
Kazimierz Feleszko Kazimierz Feleszko (1939-2001), prof. dr hab., prof. nadzw., językoznawstwo słowiańskie (serbokroatystyka, macedonistyka, śląsko- znawstwo, socjolingwistyka), w IFS od 1979-1998 i 1999-2000; 1998-1999 w Uniwersytecie Opolskim, 2000-2001 w Instytucie Slawistyki PAN; 1992-1995 na Uniwersytecie w Monachium; sekretarz Wydziału I Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (członek TNW od 1989).
Zoran Ferić Zoran Ferić (ur. w 1961 r. w Zagrzebiu) prozaik chorwacki. Studiował literaturę chorwacką na uniwersytecie w Zagrzebiu. Od 1987 r. na łamach czasopism publikował krótkie formy literackie. W 1996 r. ukazała się jego pierwsza powieść, Pułapka na myszy Walta Disneya, która otrzymała nagrodę Dekada za książkę dziesięciolecia w Chorwacji. Za drugi tom opowiadań "Anđeo u ofsajdu" (2000) otrzymał nagrodę literacką im. Ksavera Šandora Gjalskiego oraz nagrodę czasopisma "Jutarnij...
Jerzy Ficowski Wybitny poeta, pisarz, tłumacz, autor książek z dziedziny etnografii, historii sztuki i literatury. Z niezwykle bogatego dorobku Ficowskiego szczególnie ważna jest dla nas jego poezja przeniknięta duchem pogranicza, jego pionierska pasja poznania i spopularyzowania historii i kultury Cyganów w Polsce, jego wysiłek na rzecz przyswojenia językowi polskiemu kultury jidisz oraz pamięci o Szoa, a także odkrycia i zgłębienia tajemnic życia i twórczości Brunona Schulza.        
Jan Tomasz Gross Ur. 1 sierpnia 1947 w Warszawie - zamieszkały w USA polski socjolog, zajmujący się naukami politycznymi i społecznymi, a w tym kontekście szczególnie problematyką wojenną. Obecnie jest profesorem wydziału historii Uniwersytetu Princeton. W 1996 Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył Grossa Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Irena Grudzińska-Gross Irena Grudzińska – Gross (ur. w 1946 r. w Gdyni), polski historyk literatury, historyk idei, eseistka i publicystka.
Emil Hakl Emil Hakl właściwie Jan Beneš (ur. 25 marca 1958 w Pradze), czeski pisarz, poeta i prozaik.   Studiował w Konserwatorium Jaroslava Ježka. Od 1981 pracował w różnych zawodach, m.in. jako bibliotekarz, magazynier, mechanik. W drugiej połowie lat 90. był copywriterem, a także redaktorem w kilku czasopismach. Zajmował się adaptowaniem tekstów na potrzeby scen teatralnych. Mieszka w Pradze.
Aleksander Jackowski Aleksander Jackowski (ur. 1920) – etnograf i historyk sztuki. Zajmuje się sztuka ludową. Przez 46 lat (1952-1998) był redaktorem naczelnym kwartalnika "Konteksty. Polska Sztuka Ludowa". Do 1984 roku kierował pracownią Sztuki Nieprofesjonalnej w Instytucie Sztuki PAN. Autor wielu prac o sztuce ludowej, współczesnej, l'art brut, naiwnej. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Komitetu Nauk Etnologicznych PAN.
Drago Jančar Urodził się 13 kwietnia 1948 roku w Mariborze. Po ukończeniu studiów prawniczych pracował jako dziennikarz w mariborskim dzienniku Večer i tygodniku 7 dni. W 1974 roku został skazany na rok więzienia za "wrogą propagandę". Po trzech miesiącach pobytu w więzieniu, ułaskawiony, odbył służbę wojskową we Vranju (południowa Serbia). W latach 1979-1980 był kierownikiem literackim wytwórni filmowej Viba film w Lublanie, od 1981 jest redaktorem i sekretarzem wydawnictwa Slovenska matica tamże. W...
Miljenko Jergović (ur. 28 maja 1966 w Sarajewie w Bośni) – bośniacki pisarz i publicysta. Obecnie mieszka i pracuje w Zagrzebiu w Chorwacji.
Attila József Attila József urodził się 11 kwietnia 1905 roku w Budapeszcie. Przez całe dzieciństwo i młodość borykał się z biedą, przez całe życie – z postępującą neurastenią. Pierwszy zbiór wierszy, pt. Żebrak piękna wydał w 1922 roku. Dwa lata później rozpoczął studia na uniwersytecie w Szegedzie, ale rychło został z tej uczelni wydalony za „niemoralne” przesłanie wiersza Z czystym sercem. W 1925 roku ukazał się tom wierszy pt. Nie ja krzyczę. Od jesieni 1926 do lata 1927...
Daniel Kac Rozpoczął działalność publicystyczną w okresie dwudziestolecia międzywojennego, drukując artykuły, eseje, reportaże i opowiadania w lewicowej prasie żydowskiej. Pisał do miesięcznika "Uhojb” (Początek) wydawanego przez lwowską grupę literacką, na czele której stał znany poeta Israel Aszendorf. W 1933 r. Kac opublikował w jidysz Między granicami, cykl reportaży o życiu biedoty żydowskiej w miasteczkach między Wołyniem a Polesiem. 
Grigorij Kanowicz Urodzony w 1929 r pod Kownem w żydowskiej rodzinie, ojciec był szewcem (zabraniał synowi uprawiania sztuki pisarskiej: "pisanie to nieżydowskie zajęcie, pisarze w więzieniach siedzą!"). Studiował język rosyjski i literaturę na Uniwersytecie Wileńskim (ukończył studia w 1953). 
Dževad Karahasan Dževad Karahasan (ur. 25 stycznia 1953 w Duvno) - bośniacki pisarz, eseista i dramaturg. Jeden z najwybitniejszych bośniackich pisarzy, autor powieści, dramatów i esejów. Za książkę Dnevnik selidbe ( Dziennik przesiedlenia , 1994) otrzymał Europejską Nagrodę Literacką za esej. Jej polskie wydanie Sarajewska sevdalinka zostało poszerzone o eseje najnowsze.
Said Kaszua Said Kaszua urodził się w 1975 roku w Tirze, arabskiej wiosce w Galilei, która w 1948 r. stała się częścią Izraela. W wieku 15 lat został przyjęty jako jedyny Arab do prestiżowej szkoły dla zdolnych uczniów w Jerozolimie. Ukończył filozofię i socjologię na Uniwersytecie Hebrajskim. Debiutował w 2002 roku powieścią Arabowie tańczą, która stała się bestsellerem w Izraelu. Otrzymał za nią włoską nagrodę Grinzane Cavour (2004) , a „The San Francisco Chronicle” przyznała...
István Kovács István Kovács - (ur. w 1945 roku), dyplomata, historyk, pisarz i poeta. Wielki przyjaciel Polski, badacz wspólnych dziejów nadwiślańskich i naddunajskich Bratanków. W latach 1990-94 był radcą ds. kultury Ambasady Węgier w Warszawie, Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie w latach 1994-95 oraz 1999-2003. W ciągu 5 lat pracy w Krakowie doprowadził do odsłonięcia ponad 20 rozmaitych pomników węgierskich, tablic pamiątkowych, do nawiązania całej ilości kontaktów...
Antoni Kroh Pisarz, etnograf, historyk kultury, tłumacz, leksykograf, znawca dziejów ludów wokółtatrzańskich, owładnięty pasją otwierania drzwi oddzielających od siebie ich kultury.
Joanna Kulmowa Joanna Kulmowa (ur. 25 marca 1928 w Łodzi) – polska poetka, prozaik, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży, reżyser. Ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pracowała jako reżyser w teatrach Łodzi, Poznania, Koszalina oraz w Teatrze Wybrzeże gdzie pełniła funkcję kierownika literackiego. Od 1961 do lat 90. XX w. mieszkała w Strumianach pod Stargardem Szczecińskim....
Jurgis Kunčinas Urodził się w 1947 roku w Alytus. Studiował germanistykę na Uniwersytecie Wileńskim. Debiutował jako poeta w 1968 roku. Jest autorem sześciu tomów poetyckich, pięciu zbiorów opowiadań oraz powieści: Glisono kilpa (Pętla Glisona, 1992), Tula (1993) i Blanchisserie aarba Žverynas-Užupis (Blanchisserie albo Zwierzyniec-Zarzecze 1997). Akcja jego powieści toczy się najczęściej na ulicach i w malowniczych zaułkach Wilna. Pisał także scenariusze radiowe i filmowe. Tłumaczył literaturę niemieckojęzyczną...
Krzysztof Lisowski Krzysztof Lisowski urodził się w 1954 roku w Krakowie. Poeta, redaktor, krytyk literacki, eseista, tłumacz, autor wierszy dla dzieci. Wykładowca w szkole „creative writing” Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz Urodzona 13 października 1930 roku w Lidzie) – pisarka polska. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dwanaście lat współtworzyła powieść radiową " W Jezioranach ". Pisała słuchowiska i dramaty. Na podstawie jej powieści Boża podszewka nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem.
Fatos Lubonja Urodzony w 1951 r. wybitny albański pisarz, publicysta i wydawca, działacz praw człowieka, długoletni więzień polityczny. Z wykształcenia fizyk. W 1973 r. w wieku 23 lat aresztowany za antyalbańską propagandę i agitację; początkowo skazany na siedem lat więzienia, następnie na dodatkowych szesnaście. Wyszedł po 17 latach, w 1991 r. Mieszka w Tiranie.
Wasyl Machno Ukraiński poeta, eseista, tłumacz. Przed wyjazdem do Nowego Jorku (2001) mieszkał w Tarnopolu, gdzie pracował na tamtejszym Uniwersytecie, w którym wcześniej studiował i na którym zrobił doktorat.
Claudio Magris Krytyk literacki, eseista, jeden z ważniejszych pisarzy współczesnych. Magris jest cenionym naukowcem - uwagę środowisk uniwersyteckich zwrócił już swoją pracą magisterską, a od 1978 jest profesorem współczesnej literatury niemieckiej na Uniwersytecie w Trieście. Publikuje na łamach wielu czasopism włoskich i europejskich, regularnie pisuje do "Corriere della Sera". Został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Nagrodą Herdera i Nagrodą Erazma w 2001. 
Norman Manea Rumuński pisarz o pochodzeniu żydowskim, żyjący obecnie w USA. Autor opowiadań, esejów zajmujących się tematyką holocaustu, codziennym życiem w kraju komunistycznym i banicją. Jest profesorem kultury europejskiej Francis Flournoy i pisarzem rezydentem w Bard College.
Marcelijus Martinaitis Marcelijus Martinaitis (urodził się 1 kwietnia w 1936 roku, w miejscowości Paserbentis, obszar Rosienie) - litewski poeta, krytyk literacki, eseista, tłumacz. Ukończył studia na Uniwersytecie w Wilnie z dyplomem z języka litewskiego i literatury litewskiej (1964). Pracował w różnych gazetach i czasopismach. Od 1980 Marcelijus Martinaitis wykłada folklor i literaturę litewską na Uniwersytecie w Wilnie, na którym uzyskał tytuł doktora w roku 1980. Debiutował w prasie w 1955 roku. Jego pierwszy tom wierszy...
Predrag Matvejević Predrag Matvejević urodził się w 1932 roku w Mostarze. Ukończył studia romanistyczne. Doktorat uzyskał na Sorbonie. W latach 1959-1991 wykładał literaturę francuską na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Zagrzebiu. W roku 1991 wyemigrował do Francji, następnie do Włoch. Od 1994 roku jest profesorem zwyczajnym w katedrze slawistyki Uniwersytetu Rzymskiego. Przewodniczący Rady Fundacji „Laboratorio Mediterraneo” w Neapolu, członek założyciel Stowarzyszenia Sarajewo w Paryżu i Rzymie.
«  1 2 3  »

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI