Bajki z pogranicza. Film animowany z Sejn, "Gazeta Wyborcza", 7 lutego 2011

Bajki z pogranicza. Film animowany z Sejn

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 7 lutego 2011 r

Pytały dziadków i sąsiadów, zbierały legendy, lepiły postaci z plasteliny, rysowały... A potem pod okiem ekspertów zrealizowały osiem filmów. Dzieci stworzyły Filmową Kolekcję Bajek "Opowieści Pogranicza".
 

Osiem bajek zostało wydanych na DVD, do tego dołączona jest książeczka przygotowana do każdej opowieści. Kolekcję wydano w ilości 2 tys. egzemplarzy - trafi do szkół, przedszkoli i ośrodków kultury w regionie. Ale też każdy, kto bardzo chciałby bajki zobaczyć - może zajrzeć do sejneńskiej siedziby Pogranicza. Na pewno pokażą, a kto wie, może i obdarują.
 
Rozmowa o kolekcji
 
Monika Żmijewska: Pomysł uwiecznienia historii sejneńskich w filmowych etiudach ponoć wziął ci się z myszkowania po internecie? 
 
Bożena Szroeder z Fundacji Pogranicze: Na YouTube zobaczyłam kiedyś cudowne bajki z cyklu "Kolybielnyje mira", które współtworzyła Elizawieta Skvorcova - wybitna reżyserka, mistrzyni grafiki komputerowej i animacji. Do jej "Kołysanek świata" ilustracje przygotowywali artyści... z całego świata. Zamarzyło mi się, by w podobny sposób zrobić kołysanki sejneńskie z dziećmi z Sejn. Po drodze pomysł trochę ewoluował i ostatecznie uznałam, że lepiej będzie, jeśli stworzymy cykl opowieści ilustrujących sejneńskie legendy. Bardzo chciałam nawiązać współpracę z Elizawietą i się udało - wystarczył jeden mail. Podobnie było z Joanną Polak, wybitną reżyserką filmów animowanych, znaną w Polsce i świecie. Obie panie są fachowcami o międzynarodowej renomie i mają doświadczenie w pracy z dziećmi. Obie do nas przyjechały - Liza przebywała u nas cały miesiąc. To były fantastyczne spotkania. Dzieci słuchały, uczyły się zasad animacji poklatkowej. Oczywiście to dość mozolna praca, ale efekt wynagradzał wszystko. Myślę, że te filmiki są tak różne, w tak różnych, ciekawych technikach i wyzwalają rozmaite emocje również dlatego, że z dziećmi pracowały silne osobowości. Joanna wcześniej w swoich filmach sięgała do takich tematów jak narkomania, choroba, przemoc. Z kolei prace Lizy nasycone są lirycznością, baśniowością. Do tego kontakt z kilkoma znakomitymi artystami z regionu. Z tego zderzenia, z emocji dzieci, narodziły się nasze filmy.
 
Kogo jeszcze zaprosiliście do współpracy? 
 
- Znakomitych artystów: malarzy Leona Tarasewicza i Wiesława Szumińskiego, Renatę Mackiewicz - artystkę ceramika, fotografa Marka Skorupskiego. Każdy z nich pracował z dziećmi na warsztatach. Bohaterów lepiły z plasteliny, rysowały, malowały akwarelą, same wcielały się w role. Ale np. w starej baśni litewskiej o pięknej Egle i Żalgisie nie ma żadnych postaci, historię opowiadają poprzez kolor.
 
Skąd wzięliście historie do filmów? 
 
- Dzieci spotykały się z najstarszymi mieszkańcami regionu, zapisywały rozmaite legendy, opowieści, znosiły mi je przez dwa miesiące. Ja zrobiłam ogólny rys scenariuszowy, ale obrabialiśmy je razem. Potem, pod okiem naszych gości, dzieci robiły wszystko: od scenografii, rysunków, animacji, siedzenia przed komputerem, po ilustrowanie filmów śpiewem. Bo nasze filmy są udźwiękowione i to na wysokim poziomie artystycznym - muzykę do obrazów opracował Rafael Rogiński, a udźwiękowił Marcin Lenarczyk. W finale obróbką obrazu zajęła się Joanna Polak. Łącznie powstało osiem filmów opartych na opowieściach pogranicza: litewskich, żydowskich, cygańskich, białoruskich, polskich, rosyjskich.
 
Ten filmowy projekt to kontynuacja twoich wcześniejszych działań, które realizujesz konsekwentnie, a które odbywają się według pewnego schematu: dzieci zbierają opowieści wśród sąsiadów, dziadków, a potem przekuwają w coś, co zostanie na długo. Wtedy powstał spektakl, książka, gra karciana. Teraz - filmy. Korzystaliście z tych wcześniejszych opowieści? 
 
- Po trosze korzystaliśmy z książki i gry, ale pojawiły się też nowe historie. Trzeba pamiętać również, że zbierały je inne dzieci, a więc towarzyszyły temu nowe emocje. To niesamowita frajda obserwować, z jaką pasją ci młodzi ludzie zanurzają się w przeszłość, ale przy użyciu nowoczesnych środków. W tym projekcie chodzi o to, by dopracowywać się własnego języka miejsca. Jak mam oglądać jakieś bajki w telewizji, to czemu by nie spróbować stworzyć własnych? Warto oglądać świat z tego miejsca, z którego pochodzimy.
 
Rozmawiała Monika Żmijewska

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI