Bałkany. Biće skoro propast sveta, nek propadne nije steta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biće skoro propast sveta, nek propadne nije steta

Wydawca: Biveco d.o.o.Nika d.o.o.

Muzyka z filmów Aleksandara Sasy Petrovicia, jednego z najsłynniejszych twórców kina byłej Jugosławii, zdobywcy Złotej Palmy w Cannes za film I spotkałem nawet szczęśliwych Cyganów.


Aleksandar Saša Petrović jest uznawany za głównego przedstawiciela Nowego Filmu (Filmu Czarnego) rozwijającego się w latach 60., najbardziej oryginalnego nurtu w kinie byłej Jugosławii . Urodził się w Paryżu w 1929 roku, szkołę podstawową Svetog Save ukończył w Belgradzie. Od 1947 do 1947 roku studiował na słynnej praskiej szkole filmowej FAMU, w 1955 roku ukończył też Akademię Sztuk Pięknych w Belgradzie. Publikował artykuły dotyczące sztuki filmowej, pisał scenariusze, reżyserował filmy dokumentalne i komponował muzykę do niektórych swoich obrazów. Jego adaptacja „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa nakręcona w 1972 roku została uznana za bezpośredni atak wymierzony w reżim komunistyczny, za co Petrović popadł w niełaskę. Od tego czasu zdołał jedynie zrealizować dwa filmy. Zmarł w sierpniu 1994 roku. 

Petrović jest autorem 17 filmów, w tym 10 pełnometrażowych. Obrazem, który przyniósł mu uznanie w świecie jest „Skupljaći perja” (I spotkałem nawet szczęśliwych Cyganów - tytuł polski), przedstawiający środowisko wojwodińskich Romów. Film został uhonorowany Złotą Palmą w Cannes, zdobył też ogromną popularność wśród samych Cyganów. Przewodni motyw muzyczny filmu, pieśń „Gelem, Gelem” wykonywana przez Olivierę Vučo, stała się tak popularna, że w 10 lat później na Światowym Kongresie Romów uznano ją za hymn cygański. Płyta zawiera ścieżkę dźwiękową z filmów „Tri”, „Skupljači Perja”, „Biće skoro propast sveta”, „Majstor i Margarita”, „Grupni portret sa damom”, „Seobe”. 

Wykonawcy: 
Mihajlo Lakatoš, Olivera Vučo, Todor, Nikola, Đoka Bas, Čika Miša, Mila Aleksić, P. Leščenko, Dragan Mladenović, Olga Dušanić 

Więcej w zbiorach CDKP 

Linki: 
http://www.ce-review.org/00/41/kinoeye41_partridge.html 
http://www.geocities.com:0080/Paris/5121/friends.htm 
http://www.art-in-society.de/AS3/Y-film.html


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI