Baranauskas - Rosenfeld - Miłosz

Projekt "Baranauskas - Rosenfeld - Miłosz" dotyczy trzech poetów, których życie i działalność literacka związane są z Sejneńszczyzną, regionem z którego pochodzi biorąca w nim udział młodzież licealna (8 - 10 osób).

Antanas Baranauskas, autor "Borku Oniksztyńskiego" - poematu uważanego za odpowiednik mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza" w literaturze litewskiej, był biskupem sejneńskim, tu też w sejneńskiej bazylice jest jego grób.

Moris Rosenfeld urodzony w Bokszach Starych nieopodal Sejn, był uczniem sejneńskiej jesziwy. Prekursor poezji pisanej w jidysz, autor rewolucyjnych wierszy oraz pieśni. Jego wiersz „Majn Jingle” stał się najbardziej znaną pieśnią angielskiego, żydowskiego i niemieckiego proletariatu.

Wiersze Czesława Miłosza powstałe w Krasnogrudzie - jednym z rodzinnych miejsc poety, będące przedmiotem projektu i próbą odczytania ich w kontekście wielokulturowego krajobrazu sejneńszczyzny to trzeci element, na którym swoją uwagę skoncentrować chcemy w ramach projektu.

Realizacja zadania zakłada gromadzenie materiałów i wiedzy związanej z obecnością tych trzech poetów w przestrzeni kulturalnej Sejneńszczyzny - regionu, którego przeszłość kulturowa utkana była z różnych tradycji i religii, ich twórczych dokonań związanych z tym regionem, zapoznanie się z miejscami w których żyli, przeprowadzenie wykładów wprowadzających w tematykę i opracowanie zebranych materiałów w postaci książki artystycznej. Jej zawartość obejmować będzie wybrane wiersze w/w autorów, dokumentację fotograficzną miejsc związanych z obecnością poetów na Sejneńszczyźnie, opracowanie plastyczne tekstów (ilustracje do wierszy, powstałe w trakcie trwania warsztatów), szkice i rysunki wykonane w trakcie podróży do miejsc w których przebywali Baranauskas, Rosenfeld i Miłosz. Pracownia Sztuki działająca w siedzibie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie jest miejscem, gdzie będą realizowane warsztaty.


Planowany projekt zakłada pracę o charakterze twórczym (opracowanie plastyczne gromadzonych materiałów) z wykorzystaniem technik rysunkowych, graficznych, fotografii, projektowania plastycznego związanych ze sztuką książki i umiejętnością aranżacji przestrzeni (wystawa prac plastycznych). Zakłada też odwiedzenie miejsc, w których przebywali i tworzyli poeci, co związane jest z podjęciem trudu dotarcia do nich (Sejny, Boksze Stare w Polsce, Onikszty i Szetejnie na Litwie). Poszerzenie wiedzy na temat poetów poprzez udział w wykładach im poświęconych. 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku


Baranauskas - Rosenfeld - Miłosz. Fotorelacja z warsztatów Galeria fotografii z warsztatów artystycznych
Baranauskas - Rosenfeld - Miłosz. Książka poświęcona poetom Książka artystyczna opracowana przez uczestników projektu
Wyjazd do Onikszt 1 sierpnia Pracownia Plastyczna w ramach trwającego w tym roku projektu Baranauskas - Miłosz - Rosenfeld odwiedziła Onikszty w Litwie, miejsce urodzenia Antoniego Baranowskiego.
Baranauskas - Rosenfeld - Miłosz Wystawa-instalacja na Łące Baltazara w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
Plener Pracowni Sztuki w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu, 14-16 czerwca 2019
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI