Basil Kerski, Andrzej Stanisław Kowalczyk - Wiek Ukraińsko-Polski. Rozmowy z Bohdanem Osadczukiem

Niezwykłe losy Bohdana Osadczuka - od emocji związanych z Kołomyją i młodością spędzoną na Kielecczyźnie, przez lata nauki, wojnę, studia, fascynacje oraz znajomości z wybitnymi osobowościami. Publikacja pokazuje rzeczywistość II Rzeczypospolitej z perspektywy młodego Ukraińca. Przybliża mało znany świat ukraińskiej emigracji i ukazuje niezwykle skomplikowane początki dialogu polsko-ukraińskiego. Opowieści Osadczuka są prawdziwą lekcją historii, pełną anegot i humoru.


Spis treści

I. Kołomyja. Fascynacja Huculszczyzną. Rodzice. Dzieciństwo na Kielecczyźnie 

II. Wybuch wojny. Matura w 1940 roku w Krakowie. Ukraiński Komitet Centralny w Krakowie "Krakiwski Wisti". Komitet Społeczny w Chełmie Ukraińskie Zjednoczenie Narodowo-Demokratyczne. Stosunki polsko-ukraińskie na początku wojny. Organizacja Ukraińskich Narodowców (OUN). Banderowcy i melnykowcy 

III. Zasadnicze uwagi na temat stosunków polsko-ukraińskich w okresie II Rzeczypospolitej, podczas II wojny światowej oraz w PRL. Zaangażowanie ukraińskiej emigracji na rzecz pojednania z Polakami. Iwan Łysiak-Rudnyćkyj 

IV. Studia na uniwersytecie berlińskim. Ukraińcy w Berlinie. Polityka III Rzeszy wobec Ukraińców. Ostatnie miesiące Rzeszy. Po kapitulacji. 

V. Armia sowiecka w Niemczech. Praca w Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie do 1949 roku 

VI. Praca dziennikarska dla gazet niemieckich i szwajcarskich. Kongres Wolności Kultury w Berlinie w 1950 roku. Współpraca z paryską "Kulturą" i Radiem Wolna Europa. Jerzy Giedroyc. Jerzy Stempowski. Profesura w Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Przyjaźń z Wiktorem Woroszylskim. Kontakty z Willym Brandtem 

VII. Powojenne losy ukraińskich emigrantów w Europie. Główne prądy polityczne emigracji ukraińskiej. Rząd ukraiński na emigracji. Wolny Ukraiński Uniwersytet w Monachium. Udział zbrojny Ukraińców po stronie niemieckiej podczas II wojny światowej. Emigracja ukraińska w Anglii oraz Ameryce Północnej. Ukraiński Ośrodek w Harvardzie. Kontakty polskiej emigracji z ukraińską. Borys Lewyćkyj. "Widnowa". Stosunki ukraińsko-żydowskie 

VIII. Witold Gombrowicz w Berlinie. Życie w Berlinie Zachodnim po budowie Muru. Kontakty z Polakami przed 1989 rokiem. Marek Hłasko. 

IX. Metryka niepodległej Ukrainy. Ukraiński Ruch na Rzecz Przebudowy. Wiaczesław Czornowił. Nieudane próby uzyskania niepodległości od XVII do XX wieku. Stosunek Europy Zachodniej do niepodległej Ukrainy. Stosunki ukraińsko-rosyjskie. Nowi sąsiedzi. Podróże po niepodległej Ukrainie. Współpraca z pismami ukraińskimi. Zaangażowanie na rzecz współpracy Ukrainy z Polską. Stosunki Ukrainy z NATO i Unią Europejską. Rozwój stosunków polsko-ukraińskich. Kryzys polityczny i gospodarczy Ukrainy. 

Basil Kerski 
Berlińczyk - O Bohdanie Osadczuku 

Kalendarium historii Ukrainy (1917-2001) 

Biogramy 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI