Basil Kerski, Joanna Vincenz, Świadek i historyk. Rozmowy z Arno Lustigerem

seria SĄSIEDZI
rok wyd. 2009
ISBN: 978-83-61388-56-2
stron 142
oprawa twarda

Cena: 32
W księgarni online


Arno Lustiger, pochodzący z polsko-żydowskiej rodziny, kuzyn kardynała Jean-Marie Lustigera, jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych świadków i historyków Zagłady w Niemczech. Urodzony w 1924 roku w Będzinie Arno Lustiger należy do tego pokolenia Żydów europejskich, któremu terror hitlerowski zabrał znaczną część rodziny, młodość, a także przekreślił plany życiowe. Lustiger przeżył piekło obozów Auschwitz, Gross-Rosen, Buchenwald i Langenstein. Po wyzwoleniu nie udału mu się wyemigrować do USA, osiedlił się we Frankfurcie nad Menem, gdzie zaangażował się w odbudowę życia żydowskiego w Niemczech; został przedsiębiorcą. Publicznie długo nie wypowiadał się o swoich wojennych przeżyciach. Świadomość, że należy do nielicznych, żyjących jeszcze świadków Zagłady, przyczyniła się w latach 80. do przełamania jego milczenia. Porzucił działałność przedsiębiorcy i całkowicie poświęcił się pracy historyka. Lekceważenie przez część zachodnich historyków żydowskiego ruchu oporu, coraz silniejsze przekonanie, że Żydzi nie stawiali militarnego oporu przeciw polityce zagłady, godząc się z pasywną rolą ofiar – wszystkie te aspekty przyjął Arno Lustiger jako wyzwanie. Lustiger udostępnił historiografii nowe materiały źródłowe, przede wszystkim z perspektywy ofiar. Postulat Lustigera, by w badaniach nad Holocaustem, oprócz dokumentacji sprawców, silniej uwzględniać świadectwa ofiar, spotyka się w z coraz większą uwagą współczesnych naukowców.

Książka jest zbiorem rozmów, w których Arno Lustiger opowiada o tożsamości swojej polsko-żydowskiej rodziny, wspomina przedwojenny Będzin, swoją odyseję po obozach koncentracyjnych. Arno Lustiger rekonstruuje powojenny los Ocalonych, opowiada o swojej działałności naukowej i publicznej, której celem jest upamiętnienie żydowskiego ruchu oporu przeciw narodowemu socjalizmowi.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI