Działalność swą zainaugurowała w czasie ferii zimowych, organizując warsztaty tworzenia „tajemniczych budowli, skrytek i skarbów rodzinnych” – wzięła w nich udział dziesięcioosobowa grupa dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) i część tej grupy, wraz z dziećmi które dołączyły później, nadal uczęszcza na zajęcia w Krasnogrudzie.
Trwające dwie i pół godziny spotkania odbywają się raz w tygodniu. Zajęcia tematycznie związane są z przyrodą, zmieniającymi się porami roku, rodzinnymi tradycjami, obrzędami oraz z miejscem – dworem, parkiem i ich historią. W pierwszym kwartale działalności pracowni dzieci dowiedziały się, kim był Czesław Miłosz i jakie były jego związki z Krasnogrudą, poznały budynek dworu i okolice – park, amfiteatr, aleje Kasztanową i Poetów, brzeg jeziora Hołny, pobliskie mokradła i las. Dzieci dowiedziały się też fascynujących rzeczy o drzewach i ptakach krasnogrudzkich, zwiedziły Ścieżką Bobrów, poznając życie i zwyczaje tych tajemniczych zwierząt.
Każde spotkanie składa się z części zabawowo – informacyjnej, wprowadzającej dzieci w realizowany temat, oraz z części artystycznej, gdzie dzieci wyrażają się twórczo stosując różnorodne techniki plastyczne – rysunek, malarstwo i rzeźbę. Zajęcia plastyczne odbywają się w pracowniach Kseniji Konopek i Wiesława Szumińskiego, w przyszłości jednak będziemy dysponować swoją własną pracownią. W czasie zajęć plastycznych powstają rysunki i malunki – pejzaże, wizerunki ludzi, zwierząt, roślin i domów, a także różne formy przestrzenne – budowle, drzewa, figurki zwierząt i naczynia z gliny. Pragniemy rozszerzyć naszą działalność na kolejne, inne grupy przedszkolaków. Bardzo cieszymy się na tę współpracę, chcemy by Krasnogruda była królestwem najmłodszych z naszego regionu.
Prowadzące: pedagog Joanna Rakucewicz i plastyk Dorota Jaczewska.
Gucio zaczarowany. Księga dzieciństwa - program edukacyjny
Pracownia „Gucio zaczarowany. Księga dzieciństwa” to pierwsza w regionie pracowania artystyczna dla najmłodszych. Funkcjonuje od maja 2018, ale wpisała się już trwale w ofertę Pogranicza.
Ferie w Dworze Krasnogrudzkim
W Pracowni Gucia Zaczarowanego rozpoczyna się cykl zajęć w którym uczestniczą dzieci z Pracowni - przedszkolaki z Ogrodnik, Poćkun i Sejn.
15 września 2018 - Gdybym był pszczołą.
Dzieci z Pracowni Gucia rozmawiały o pszczołach. Dowiadywały się j ak pszczoły żyją, jak pracują, gdzie mieszkają. Podczas zajęć ceramicznych wykonywały gliniane postacie pszczół i ich domki-ule.
Gucio Zaczarowany - 23 czerwca 2018
Kolejne zajęcia w Pracowni Gucia, uczestnicy słuchali opowieści o Guciu Zaczarowanym, bohaterze powieści Zofii Urbanowskiej pod tym samym tytułem.
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.