Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny

Prace budowlane kościoła rozpoczęto w 1610 roku na wzgórzu leżącym między dworem a miastem. Kościół wzniesiono w ciągu 10 lat jako budynek orientowany, trójnawowy, wewnątrz wsparty na 6 filarach, z 8 oknami, z wyodrębnionym prezbiterium zamkniętym absydą. Prace wykończeniowe i wyposażenie kościoła trwało jeszcze wiele lat, ale jesienią 1619 roku w uroczystej procesji przeniesiono figurę Matki Boskiej z drewnianego kościoła św. Jerzego do kościoła klasztornego. Odbyło się pierwsze nabożeństwo, aktu konsekracji dokonał biskup Jerzy Tyszkiewicz sufragan wileński w 1632 roku.


Zwrócony prezbiterium na zachód kościół oraz przylegający do niego klasztor leżą w północno-zachodniej części miasta. Kościół założony na rzucie wydłużonego prostokąta, jest trójnawową halą poprzedzoną od frontu fasadą o dwu wieżach nieznacznie wysuniętych przed lico ścian korpusu. Do budowy kościoła dominikanie przystąpili w 1610 r. kosztem J. Grodzińskiego. Zakon zlokalizowano na wzgórzu między miastem a dotychczasowym dworem.

Klasztor z kościołem zaprojektowany około 1610r w stylu późnorenesansowym był budowany etapami przez kilkadziesiąt lat. W pierwszym etapie (1610 - 1619 r.) wzniesiono trójnawowy kościół w stylu renesansowym z wyodrębnionym prezbiterium zamkniętym apsydą, który konsekrowano dopiero w 1632r. pw.NMP, św. Jerzego i św. Jacka. W kościele znajduje się figura Matki Boskiej Sejneńskiej zakupiona przez J.Grodzińskiego 1603r. 

W latach 1619-1706 zbudowano etapami klasztor na planie czworokąta z dziedzińcem pośrodku i wieżami w narożach. Klasztor uległ przebudowie w latach 1863-1869, kiedy wymieniono dach z ceramicznego na blaszany oraz zmieniono wygląd okien. Także kościół przebudowano w 1710r w stylu późnobarokowym. Z pierwotnego wystroju zachował się jedynie późnorenesansowy szczyt nad dawną główną fasadą. Obecnie jest to bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI