Biała Synagoga

Po wyremontowaniu w roku 1978 budynku synagogi pochodzącej z końca XIX wieku jej kustoszem został artysta-malarz Wiesław Szumiński. Pierwszą ważną wystawą była prezentacja dorobku Andrzeja Wajdy , Portret, zorganizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sejnach.

W 1990 roku miasto przekazało budynek synagogi w użytkowanie Pograniczu. Obecnie znajdują się w nim Galeria Biała Synagoga i Księgarenka Pogranicza. Jest on również wykorzystywany jako miejsce spotkań, sesji naukowych, konferencji, wystaw, koncertów i spektakli teatralnych.

Więcej na temat budynku synagogi można przeczytać TUTAJ.

Plan synagogi:


Unia już tu była 2 maja 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się o twarcie wystawy "Unia już tu była" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Szukamy Polski  z okazji akcesji Polski do Unii Europejskiej, słowo wstępne wygłosił Starosta powiatu Sejneńskiego Marian Luto oraz koncert zagrała "Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego" 
Stare dokumenty sejneńskie 12 kwietnia 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Stare dokumenty sejneńskie". Wernisaż odbył się przy okazji  Wiosennego Spotkania , poświęconego prezentacji i promocji pierwszego numeru " Almanachu Sejneńskiego ".
Po drugiej stronie granic 17 sierpnia 2003 w Białej Synagodze odbył sie wernisaż wystawy fotografii "Po drugiej stronie granic", przygotowanej przez szwajcarską Fundację Pro Helvetia. Na wystawę składa się dziesięć reportaży, dokumentujących losy tysięcy uciekinierów w Europie, Azji, Afryce i na całym świecie. Autorzy zdjęć: Don McCullin, Valeri Nistratov, Thomas Kern, Randa Shaath, Meinrad Schade, Julián Cardona, Jodi Bieber, Joachim Ladefoged, Roger Wehrli, Manuel Bauer.
Ex Oriente Lux 3 lipca 2003 roku odbył sie wernisaż wystawy grupy  www.photodocument.pl . Fotografie z projektu Ex Oriente Lux. Biała Synagoga, godz.18.00 
Drohobycz bez Schulza 7 czerwca 2003 roku w Białej Synagodze w Sejnach miał miejsce wernisaż wystawy "Drohobycz bez Schulza". Wystawa pod honorowym patronatem Jerzego Ficowskiego. Autorzy wystawy: Jan Bończa-Szabłowski - kurator, scenariusz, Maciej Starczewski - scenariusz, Andrzej Maria Marczewski - producent, zdjęcia: Agnieszka Kijowska, Maciej Starczewski, Andrzej Wiktor, Andrzej Maria Marczewski, Jan Bończa-Szabłowski, Tadeusz Smolicki - oprawa scenograficzna.
Nowy Jork - Jerozolima. Fotografie Erwina Schenkelbacha 5 kwietnia 2003 w Białej Synagodze w Sejnach odbył sie wernisaż wystawy fotografii Erwina Schenkelbacha Nowy Jork - Jerozolima. Wystawa prezentowana była w ramach międzynarodowego sympozjum  Nowoczesność a wielokulturowość : Pomiędzy Sarajewem, Nowym Jorkiem a Jerozolimą .
Jerzy Srzednicki - malarstwo i rysunek 27 września 2002 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy Jerzego Srzednickiego. Wernisaż był połączony z projekcją dwóch filmów: "Sejneńskie barwy", scenariusz i realizacja: Ryszard Wójcik (1963), "Jerzy Srzednicki", realizacja: Józef Romasz (2000). 
Wystawa prac artystów wileńskich 2 lipca 2002 roku w Białej Synagodze odbył się werisaż wystawy prac artystów wileńskich; Aleksandry Jacovskytė - projekty kostiumów teatralnych, Jokūbasa Jacovskisa - plakaty, Adasy Skliutauskaitė - litografie.
Andrzej Strumiłło - City - WTC -Detal 27 stycznia 2002 roku odbył się wernisaż wystawy malarstwa i fotografii Andrzeja Strumiłły   City - WTC - Detal połączonej z pokazem fotografii "Medytacje - Synagoga 1988". Wystawa towarzyszyła spotkaniu:   10+1. W obliczu przyszłości. Post-jubileusz Pogranicza . 
Venclova i Wilno - Krzysztof Furmanek 31 sierpnia 2001 roku w Galerii Papuciarnia w Sejnach odbył się wernisaż wystawy fotografii  Venclova i Wilno autorstwa Krzysztofa Furmanka. Wystawa odbyła się w ramach uroczystości przyznania tytułu  Człowieka pogranicza  Tomasovi Venclovie.
Menachem Kipnis - fotografie przedwojenne 18 czerwca 2001 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy  Menachem Kipnis - fotografie przedwojenne.  Kolekcja zdjęć publikowanych w amerykańskich czasopismach ilustrowanych z życia Żydów w dawnej Rzeczypospolitej. Wystawa była prezentowana w ramach projektu Tratwa Muzykantów - pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami .  
Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie W okresie 14 lipca - 31 sierpnia 2000 w Białej Synagodze była prezentowana wystawa fotografii "Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie" dokumentujących kulturę tej grupy wyznaniowej. Fotografie Eugeniusz Iwaniec i Wiesław Szumiński.
Spisz - Spis - Zips - Szepesseg - Scepussia 18 maja 1998 w ramach seminarium  " Spisz " - spotkanie z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej" w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się otwarcie wystawy   Spisz – Spis – Zips – Szepesseg – Scepussia autorstwa Barbary Magierowej i Antoniego Kroha.
Prace dawne na papierze, lata 1947-1967 23 października 1997 w Białej Synagodze w Sejnach miał miejsce wernisaż wystawy profesora Andrzeja Strumiłły zatytułowanej  Prace dawne na papierze, lata 1947-1967. Wydarzenie połączone było z jubileuszami 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej artysty. Zaprezentowano film przedstawiający sylwetkę artysty, miało też miejsce spotkanie z jubilatem, a w jego trakcie rozmowa o sztuce, poezji, podróżach. Suwalskie "Radio 5" przeprowadziło wywiad z Krzysztofem Czyżewskim na temat tych...
Poplenerowa wystawa rzeźby w granicie 1 września 1997 w Białej Synagodze otwarto wystawę rzeźb granitowych, które powstały podczas Polsko-Litewskiego Pleneru Rzeźby w Granicie, Integrart '97 zorganizowanego w Maćkowej Rudzie pod patronatem Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury Republiki Litewskiej w sierpniu 1997 r.   
Apokalipsa W okresie sierpień - wrzesień 1997 w Białej Synagodze w Sejnach była prezentowana wystawa malarstwa prof. Andrzeja Strumiłły pt: Apokalipsa.
Żydzi w malarstwie Karola Kostura 19 maja 1997 w ramach wydarzeń z cyklu " Spotkanie na pograniczu - Odkrywanie Polski na nowo " w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy  Żydzi w malarstwie Karola Kostura.
Oni mi pozowali... 23 listopada 1996 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy Jerzego Srzednickiego pt. "Oni mi pozowali...".
Cygańskie Bacht 29 lipca 1996 w Białej Synagodze miał miejsce wernisaż wystawy "Cygańskie Bacht" (Cygańskie Szczęście) prezentującej historię i kulturę Cyganów. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Kultury Romskiej w Tarnowie. Dodatkowo wzbogaciły ją eksponaty Pawła Lechowskiego, cyganologa z Krakowa i Bożeny Szroeder z Sejn. 
Sarajewo stolicą kulturalną Europy. Wystawa plakatu. 11 października 1995 w ramach spotkania z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej", którego temat brzmiał " Zrozumieć Bośnię " w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy plakatu "Sarajewo stolicą kulturalną Europy". Wystawa ponownie była prezentowana w Sejnach w Galerii Papuciarnia w ramach sympozjum pt. " Nowoczesność a wielokulturowość: Pomiędzy Sarajewem, Nowym Jorkiem a Jerozolimą " które odbyło się w dniach 4-6 kwietnia...
Meno paroda 4 maja 1995 w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rzeźby i malarstwa litewskiej artystki Vaidos Juozapaitytes  Meno paroda.  
Nisko kołuje kruk niewidzialny 23 marca 1995 w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się otwarcie wystawy "Nisko kołuje kruk niewidzialny", prac plastycznych pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach.
Wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki 24 lutego 1995 w ramach spotkania uczestników konkursu literackiego poświęconego problematyce międzypokoleniowej, którego temat brzmiał " Dom syna to nie dom ojca. To dom ojca jest zawsze domem syna " w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Rok 1994 26 czerwca 1994 w ramach Środkowoeuropejskiego Forum Kultury "Rok 1994" w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy poplenerowej artystów  z Europy Środkowowschodniej.
Granicami Polski 6 kwietnia 1994 w  ramach m iędzynarodowego seminarium " Spotkanie na pograniczu " w Białej Synagodze w Sejnach odbył się  wernisaż wystawy fotografii dokumentalnej pt. “Granicami Polski”.
Sztuka chorych 3 marca 1994 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Sztuka chorych", prac pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach i spotkanie z udziałem autorów. 
Zaginiony świat 26-28 listopada 1993 w  ramach projektu “ Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji " w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa prac  uczniów liceum plastycznego z Kielc poświęconym Żydom -  Zaginiony Świat.
Wystawa rysunków chasydzkich Otto Axera 17-22 listopada 1993 w  ramach projektu “ Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji " w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rysunków chasydzkich Otto Axera.
"Dziedzictwo" – gwasze Miry Żelechower-Aleksiun 3 lipca 1993 w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się otwarcie wystawy "Dziedzictwo" – gwasze Miry Żelechower-Aleksiun, artystki z Wrocławia.
Gyözö Somogyi - grafika, Dalma Korenyi - tkanina artystyczna 28 maja 1993 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy Gyözö Somogyi - grafika, Dalma Korenyi - tkanina artystyczna.
«  1 2 3  »

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI