Bohdan Osadczuk: In memoriam

BOHDAN OSADCZUK: IN MEMORIAM

Odszedł ostatni z wielkich budowniczych linii paryskiej “Kultury”. Był naszym, ludzi Pogranicza, Atamanem, świadkiem pamięci zatroskanym o przyszłość i przyjacielem.

Honorowaliśmy w nim człowieka dialogu polsko-ukraińskiego, współpracownika Jerzego Giedroycia, jednego z tych, którzy mieli swój udział w dziele obalenia muru berlińskiego, doprowadzenia do upadku imperium sowieckiego i wybicia się Ukrainy na niepodległość.

Żył w czasach, kiedy polonofilizm wymagał odwagi i nonkonformizmu. Podobnie jak przeciwstawianie się podziałowi Europy w dobie zimnej wojny. I podobnie jak opowiedzenie się za niepodległością Ukrainy w epoce potęgi imperium sowieckiego. Nie zaprzestał działalności z chwilą obalenia muru berlińskiego. Był jedną z tych osób, której Ukraina zawdzięcza to, że Polska jako pierwsza opowiedziała się za uznaniem jej niepodległości. Zaangażował się w budowanie nowych relacji polsko-ukraińskich opartych na rzetelnej konfrontacji z przeszłością, także tą najbardziej bolesną i tragiczną. Orędownik przystąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej, w Polsce z kolei dostrzegający głównego sojusznika Ukrainy na tej samej drodze. Mimo podeszłego wieku znalazł siły, by czynnie uczestniczyć w pomarańczowej rewolucji na Ukrainie i do końca swoich sił towarzyszyć jej swoimi krytycznymi komentarzami i mądrym doradztwem.

Dochowując wierności naszemu Człowiekowi Pogranicza, dołożymy starań aby dzieło jego było kontynuowane, i aby jego postawa znajdowała naśladowców w młodych pokoleniach Europejczyków Wschodnich.

Krzysztof Czyżewski wraz z Zespołem sejneńskiego „Pogranicza”


Pogrzeb Bohdana Osadczuka - 25 października 2011 25 października 2011 roku pożegnano w Zakliczynie koło Myślenic Bohdana Osadczuka. Zmarł on w minioną środę w pobliskiej Czechówce wieku 91 lat. Przed uroczystościami pogrzebowymi w kościele pw. Wszystkich Świętych odczytano list prezydenta Bronisława Komorowskiego. Autor depeszy zaakcentował kluczową rolę zamarłego w procesie polsko-ukraińskiego pojednania oraz jego wpływ na kształt współczesnej Europy. Przedstawił Osadczuka jako jednego z najwybitniejszych kontynuatorów idei dobrosąsiedzkiego...
Zmarł Bohdan Osadczuk (1920-2011) Z Kołomyi w świat W Polsce podkreśla się znaczenie Bohdana Osadczuka jako nestora polsko-ukraińskiego pojednania i współpracę z Jerzym Giedroyciem. Nie dostrzega się natomiast jego znaczenia w niemieckojęzycznej prasie i w świecie uniwersyteckim.
Ostatnie pożegnanie Człowieka Pogranicza, Bohdana Osadczuka Człowiek Pogranicza, wybitny ukraiński publicysta Bohdan Osadczuk zostanie pochowany o godz. 14.30 w Zakliczynie koło Myślenic. Orędownik pojednania polsko-ukraińskiego zmarł kilka dni temu w wieku 91 lat.
Zmarł Bohdan Osadczuk W wieku 91 lat zmarł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego i współpracownik paryskiej "Kultury" - przekazała Bogumiła Berdychowska z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Bohdan Osadczuk wzbudzał otuchę u Polaków i Ukraińców Pisarz, tłumacz, znawca współczesnej Rosji i krajów Europy Wschodniej prof. Jerzy Pomianowski o zmarłym Bohdanie Osadczuku: "Z prawdziwym smutkiem dowiaduję się o zgonie Bohdana Osadczuka, mojego przyjaciela i co więcej - jednego z najstarszych weteranów "Kultury" paryskiej, człowieka, który dla Jerzego Giedroycia był przewodnikiem po całym Wschodzie, ale przede wszystkim po Ukrainie.   
Zmarł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego W wieku 91 lat zmarł w środę Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego i współpracownik paryskiej "Kultury" - przekazała Bogumiła Berdychowska z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Zmarł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego W Berlinie zmarł profesor Bohdan Osadczuk, ukraiński inteligent, sowietolog, dziennikarz, nazywany "przyjacielem Polski". Miał 91 lat. 
Zmarł Bohdan Osadczuk W wieku 91 lat zmarł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego i współpracownik paryskiej "Kultury". Osadczuk mieszkał w Berlinie. Ukraiński historyk i politolog, urodził się w 1920 roku w Kołomyi.
Odszedł ataman pojednania Ukrainiec, urodzony w przedwojennej Rzeczypospolitej, świetnie mówiący po polsku, od lat mieszkający w Berlinie, bezustannie działał dla polsko-ukraińskiego pojednania i polsko-ukraińskiej współpracy.
Zmarł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego W wieku 91 lat zmarł w środę Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego i współpracownik paryskiej "Kultury" - przekazała PAP Bogumiła Berdychowska z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Nie żyje Człowiek Pogranicza Ataman współpracy Polski i Ukrainy. Człowiek Pogranicza. Środkowoeuropejczyk. Animator pojednania i zjednoczenia. Hetman koronny dziedzictwa paryskiej "Kultury". Wszystkie te określenia i tak nie określają w pełni niezwykłej postaci prof. Bohdana Osadczuka. 91-letni wybitny ukraiński publicysta zmarł pod Myślenicami, w domu swojej opiekunki.
Zmarł prof. Bohdan Osadczuk. Ukraiński Polak, polski Ukrainiec Nie sposób wyobrazić sobie bez niego polsko-ukraińskiego pojednania. Budował je, gdy nie było wolnej Polski ani wolnej Ukrainy.  
Zmarł Bohdan Osadczuk W wieku 91 lat zmarł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego i współpracownik paryskiej "Kultury" - przekazała Bogumiła Berdychowska z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Polska straciła przyjaciela W wieku 91 lat zmarł w środę prof. Bohdan Osadczuk, ukraiński inteligent, sowietolog, dziennikarz, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego i współpracownik paryskiej „Kultury”.
Odszedł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego W wieku 91 lat zmarł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego, współpracownik paryskiej "Kultury" i laureat nagrody "Rz" im. Giedroycia - przekazała Bogumiła Berdychowska z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI