Bohdan Osadczuk wzbudzał otuchę u Polaków i Ukraińców

Pisarz, tłumacz, znawca współczesnej Rosji i krajów Europy Wschodniej prof. Jerzy Pomianowski o zmarłym Bohdanie Osadczuku:

"Z prawdziwym smutkiem dowiaduję się o zgonie Bohdana Osadczuka, mojego przyjaciela i co więcej - jednego z najstarszych weteranów "Kultury" paryskiej, człowieka, który dla Jerzego Giedroycia był przewodnikiem po całym Wschodzie, ale przede wszystkim po Ukrainie. 

 


Był człowiekiem ogromnej wiedzy, a nie tylko bardzo czynnym działaczem. Był przecież przez długie lata znakomitym komentatorem politycznym najciekawszego dziennika Europy "Neue Zuercher Zeitung", który wychodząc w Szwajcarii jednocześnie na całym świecie uchodzi za źródło informacji najciekawszych, neutralnych, zupełnie niepodobnych do tych z reszty gazet politycznych na świecie. Osadczuk prowadził tam całą kronikę dotyczącą i Niemiec i Ukrainy i Polski.

W sprawach polskich przemawiał jako nie tylko znakomity korespondent, ale przede wszystkim jako mąż stanu. Stosunki polsko-ukraińskie uważał za klucz dla polityki polskiej na całym posowieckim Wschodzie. 

Był człowiekiem, który wzbudzał otuchę u wszystkich, dla których losy całej wschodniej Europy stanowiły także los naszego wspólnego życia. Bohdan Osadczuk zostawia po sobie niezwykłą pamiątkę w czasach, kiedy ciągle jeszcze nie mamy tego, co należy się dwóm bratnim narodom. Narodom, które są pogodzone krwią, a jednocześnie należą do najważniejszych państw Wschodu, czyli Polski i Ukrainy". 

19.10.2010, PAP
www.polskatimes.pl


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum

Misterium Mostu 2019

 

O lipeńce

 

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego - Abenamar

 

Ludzie Pogranicza - Białoruś

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI