Bożena Szroeder – animator kultury, pedagog. Po studiach pedagogicznych ukończonych w 1985 roku, rozpoczęła pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach, na stanowisku dyrektora, gdzie pracowała do 1991 roku. W latach 1987-1990 jest współrealizatorką projektu „Wioska Spotkania”, w którym uczestniczyli twórcy kultury alternatywnej z Polski i ze świata. Od III 1991 roku pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią.
Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle „Róża” i „Kroniki sejneńskie”, który był prezentowany w wielu miastach Polski m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu, oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii. W 2008 roku „Kroniki sejneńskie” pokazywane były w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku, gdzie zaprezentowanych zostało 8 spektakli, a w 2011 - w Madrycie w ramach festiwalu Encuentro de Teatro Comunitario (ETC).
Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski.
Jest także współ-prowadzącą program pt. „Gra szklanych paciorków”, poświęcony pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca, który jest obecnie realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie.
Ponadto zajmuje się historią i kulturą Cyganów-Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji. Zrealizowała takie programy jak „Cygańska Wioska Artystyczna” czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską.
Bożena Szroeder jest wpół-twórczynią Muzeum Tradycji Kulturowych Sejn oraz zastępcą redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”.
Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury 2008/2009.
Nagroda Polcul przyznana Bożenie Szroeder
Monika Żmijewska "Dwie dekady z "Kronikami sejneńskimi". Nagroda za świetny projekt przyszła z Australii", Gazeta Wyborcza oddział Białystok, 11 grudnia 2020
Bożena Szroeder i "Kroniki Sejneńskie" z nagrodą Polcul
Fundacja Polcul im. Jerzego Bonieckiego z Australii przyznała Bożenie Szroeder "Wyróżnienie Jesień 2020" za stworzenie projektu artystyczno-edukacyjnego „Kroniki sejneńskie” realizowanego przez młodzież szkolną przez ponad 20 lat.
Bożena Szroeder nominowana do Nagrody Karty
W czwartek, 8 października, poznamy Laureatkę lub Laureata II edycji Nagrody KARTY im. Katarzyny Miernickiej – za działania na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej – w 2020 roku!
Bożena Szroeder o pracy nad Filmową Kolekcją
Filmowy program trwa już od siedmiu lat. Powstała czteroczęściowa „ Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza” (pierwsza poświęcona była legendom, baśniom i bajkom; druga – pieśniom pogranicza; trzecia – opowieściom domowym z pogranicza i czwarta - opowieściom krasnogrudzkim), film (prawie 20 minutowy) Gucio Zaczarowany zainspirowany ukochaną książką z dzieciństwa Czesława Miłosza i ostatnia kolekcja – „Misteria dzieciństwa”, gdzie narratorami i twórcami są także...
Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.
Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.