Burg, Manea i Szilagyi, (kon), "Gazeta Współczesna" 13-15.07.2001

Aż trzy nowości Pogranicza spłynęły z Sejn na redakcyjne biurko w krótkich odstępach czasu. Czytelnik już wie, że od tego edytora można spodziewać się wyłącznie publikacji niebanalnych, zwłaszcza w serii Meridian pod redakcją Krzysztofa Czyżewskiego, prezentującej perełki pisarskie pogranicza kulturowego Środkowej Europy. Z uwagi na oszczędność miejsca, o każdej z trzech książek napiszemy krótko, posiłkując się przy tym opiniami wydawcy, które są wystarczającą rekomendacją do ich lektury. Autor Okruchów, blisko dziewięćdziesięcioletni obecnie Josif Burg, to żywa kronika kultury jidysz na Bukowinie. "Wychowany w chasydzkiej rodzinie na bukowińskich zboczach Karpat (...) - pisze Krzysztof Czyżewski - Uczeń słynnego bajkopisarza Eliasza Steinbarga i Icyka Mangera. Ocalały z Zagłady w głębi sowieckiego imperium (...) Przechował okruchy". Okruchy to mikroopowieści o zdarzeniach i ludziach, których już dawno nie ma. Zostały napisane językiem nacechowanym wysoką kulturą, pełnym lekkich anegdot i lirycznych cytatów. 


Norman Manea w serii Meridian zaistniał już po raz drugi. Ten rumuński pisarz i opozycjonista, mieszkający obecnie w USA, miał już tu opublikowany zbiór opowiadań pt. Październik, godzina ósma, o których Richard Eder napisał, iż ich autor "...nie tyle uzupełnia rzeczywistość świata, ile odkrywa jego nierzeczywistość". Teraz w Sejnach wydano zbiór esejów, zatytułowany O klownach: Dyktator i Artysta. W ślad za pierwodrukiem amerykańskim w roku 1992 krytycy tak oto definiowali ową książkę: 
 
Louis Begley: "Zbiór esejów (...) jest wymownym i jednoznacznym świadectwem zmagań pisarza uporczywie broniącego swojego zdrowia psychicznego i honoru w Rumunii Ceausescu". Michael Harris: "Literatura czasu totalitaryzmu przybierała różne formy. Miarą pozycji Manei jest to, że w chórze udręczonych jego głos brzmi wyjątkowo oryginalnie...". Stanisław Barańczak: "Manea jest świadkiem zbyt świadomym, żeby wykorzystać swój dar obserwacji w pogoni za sensacją. Dla niego znaczenie ma obraz życia całego narodu, który trafił pod panowanie systemu groteskowego i przerażającego jednocześnie". 
 
I wreszcie książka trzecia - Dudni kamień, dudni... Istvana Szilagyi, która jest nie tylko jedną z najważniejszych w dorobku tego węgierskiego pisarza (rocznik 1938), ale podobnie jak jego "Poroże" należy do najważniejszych dzieł we współczesnej literaturze węgierskiej. "Ten epicki fresk i psychologiczne studium, historiozoficzny esej i poemat zarazem - pisze Bohdan Zadura - gdyby nie nazywał się tak, jak się nazywa, mógłby nosić tytuł Lament, jak siedmiogrodzka miejscowość (...), w której i wokół której w początkach XX wieku rozgrywa się akcja powieści, osnuta wokół miłości...". 
 
Przyznaję się. Nie przeczytałam tej książki. Ledwie przerzuciłam i poczułam, że dzieje się coś złego. "W trakcie pracy nad przekładem tej powieści niemiecki tłumacz doznał zawału serca" - pisze Zadura. Muszę poczekać, nastawić się psychicznie... 
 
(kon), "Gazeta Współczesna" 13-15.07.2001
 
Josif Burg, OkruchySejny 2001, Fundacja Pogranicze
Norman Manea, O klownach. Dyktator i Artysta. Sejny 2001, Fundacja Pogranicze.
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI