Były prezydent Litwy dla "Gazety": Bo Polska i Litwa nie chcą dialogu, Gazeta Wyborcza

Wielu Polaków uważa, że na Litwie mówi się po polsku, bo po polsku pisał Mickiewicz. Niestety, również na Litwie niewiele się wie o współczesnej Polsce, a wizyty ogranicza się do zwiedzania centrów handlowych.

Rozmowa z Valdasem Adamkusem  byłym prezydentem Litwy


Paweł Wroński: Pamięta pan wizytę Lecha Kaczyńskiego w Wilnie w kwietniu 2010 r.? Wówczas litewski Sejm zagłosował przeciwko wprowadzeniu polskiej pisowni polskich nazwisk. Wtedy być może była ostatnia szansa odwrócenia pogarszających się relacji polsko-litewskich. 

Valdas Adamkus: To było niefortunne zdarzenie. Ale sprawa nie zaczęła się za czasów prezydenta Kaczyńskiego. 

Za czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego, gdy byłem w Polsce, zaproponowałem kompromisowe rozwiązanie sprawy pisowni nazwisk. Mówiłem: tyle było obietnic, trzeba rozwiązać problem. Potrzebuję tylko czasu. 

Rozpocząłem konsultację z partiami politycznymi. Mówiłem litewskim politykom: "Bądźmy bardziej elastyczni. Niech w paszporcie będą nazwiska w litewskim brzmieniu, ale co nam szkodzi, aby na innej stronie były napisane tak, jak sobie Polacy życzą z "rz, sz, ą". Usłyszałem, że to niezgodne z litewskim prawem, że tak nie można.

Z prezydentem Kaczyńskim współpracowało mi się świetnie - na forum Unii Europejskiej, w NATO. Prezentowaliśmy absolutną zgodność poglądów. Prezydent Kaczyński argumentował, że trzeba spróbować ponownie tę sprawę rozwiązać. Mówił, że ma problemy z przywództwem politycznym, że tyle razy złożone zostały obietnice i to nie zostało załatwione. Niestety, problem nadal istniał. 

W litewskim parlamencie napotkałem ścianę. Skończyło się tak, jak się skończyło. Zabrakło dobrej woli i dialogu. Nie chcę w tej sprawie winić jednej strony. Z obu stron brakuje dialogu

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,76842,13772527,Byly_prezydent_Litwy_dla__Gazety___Bo_Polska_i_Litwa.html#ixzz2TY0vUuxQ


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI