Carol, I don’t need any secretary

Artykuł z serwisu onet.pl, autorstwa Mariusza Wilka, opublikowany 17 sierpnia 2012, o relacjach Czesława Miłosza i jego sekretarki, Agnieszki Kosińskiej. 


Czesław Miłosz pod koniec życia lubił dania kluchowate i pierogowate, serial "Złotopolscy" oraz wagary. Poza tym wampirzył. Agnieszka Kosińska została tym naznaczona na resztę życia.

Sekretarka? No, thank you!

Kosińską dla noblisty wymyśliła Teresa Walas. Profesorka poetyki z UJ, przyjaciółka Szymborskiej, wiedziała, kogo rekomenduje. Znała w końcu Kosińską jako sekretarkę. Choćby z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Zdawała sobie też sprawę, że jej wówczas 29-letnia studentka i doktorantka to zaradna żona i matka. Dowcipna, energiczna, solidna i, kiedy trzeba, twarda. Słowem: dziewczyna, jak to się mówi, z życiem obyta na wiele stron. Dokładnie taka, jakiej Miłosz pilnie potrzebował.

Więc Kosińska poszła z tego właśnie polecenia.

Najpierw spotkała się z jego żoną, Carol. Przegadały kilka dobrych godzin. O zawodowym doświadczeniu. O karierze. O domowych sprawach. I wielu innych kwestiach. Rozmowa była rzeczowa, ale sympatyczna. Test musiał pójść pomyślnie, bo Carol po obejrzeniu Kosińskiej dopuściła ją do dalszego etapu.

I wtedy zaczęły się schody. Dosłownie. Kosińska kilka dni później wchodziła na piętro do kamienicy przy Bogusławskiego, gdzie mieszkał ON.

Czesław Miłosz niczym baron siedział w gabinecie na kanapie. Ręce miał wsparte na lasce. Rzucił okiem na przybyłą i orzekł stanowczo: "Carol, I don’t need any secretary".

- A ja myślę sobie: to by było na tyle – wspomina Kosińska.

Cały artykuł do przeczytania TUTAJ.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI