Chorwacki Monthy Python, Danuta Cirlić-Straszyńska, "Nowe Książki", 4/2008

O literaturze Południowych Słowian rozpowszechniło się – w rzeczywistości dość powierzchowne – mniemanie, że jest ona wielorako i ściśle związana z rodzimym tłem, a skutek tego przyciężka, trudna w lekturze, nie do końca zrozumiała. Przykładem mogą być książki współczesnych klasyków, jak choćby Andrić, Krleza, Crnjanski, Pekić, Slobodan, Novak. O reprezentującej średniepokolenie i bardzo u nas popularnej Dubravce Ugresić powiedziałabym, że jej proza także jest mocno związana z krajem, ale na zasadzie gombrowiczowskiej negacji obecnej rzeczywistości chorwackiej.


Na okładce książki współczesnego chorwackiego Zorana Fericia pod niezbyt zgrabnym tytułem Pułapka na myszy Walta Disneya można przeczytać, że „nowy realizm” jego opowiadań „sięga po surrealistyczną groteskę, by dotrzeć do sedna powojennej rzeczywistości byłej Jugosławii”. Tymczasem, jeżeli nawet w opowiadanich Fericia stykamy się z jakąś rzeczywistością, to tylko fragmentarycznie, i jest to na ogół rzeczywistość fanatastyczno-groteksowa, którą można sobie wyobrazić w każdym kraju. Niechaj więc będą spokojni zwolennicy literatury nie za trudnej, pozbawionej takich obciążeń, jak związek z rodzimymi problemami, nie daj Boże z wojną. 

Zoran Ferić (1961) to autor nowoczesnej fantastyki, z humorem i przymrużeniem oka. Bardzo poczytny, za dwa dotychczasowe tomy opowiadań otrzymał kilka liczących się nagród, a dwie jego powieści fantastyczno – kryminalne też cieszą sie w Chorwacji powodzeniem. Debiutancką Pułapkę na myszy... (1996) Fericia wyróżnionego nagrodą „Dekada” jako najlepszą książkę dziesięciolecia – u nas w dziesięc lat później także jest to pierwsza książka tego autora. Książka do podróży, może i do poduszki. Lekkość naracji i humor, nikiedy czarny, sprawiają, że czyta się gładko i pogodnie, jak choćby opowiadianie Przegoń doktora , w którym uczeni wygrywają z grabarzami; Krpez gramofon – też za zgrabnym odwróceniem ról prześladowanego ucznia i reszty klasy; czy Legendę – czeską bajkę z Janem Palachem w tle, w której jest coś naprawdę ciepłego. Inne opowiadiaani wydają się mniej zabawne, zbyt wymyślne czy raczej „wymyślone”, nieprzekonujące, czasem sprawiają wrażenie deja vu. W każdym opowiadaniu można jednak znaleźć coś, co je ratuje, i w końcu autor wychodzi z sytuacji obronną ręką. 

Uwagę zwraca przekład – zbiorowy, a przecież jednolity i redaktorsko wyszlifowany. Twórczynią jego jest opiekunka naukowa Studensckiego Koła Serbistów Uniwersytecie Wrocławskim, i sześć jej podopiecznych. Sześc nowych tłumaczek. Szkoda, że nie zaznaczono tego w książce – przekład zyskałby wtedy charakter bardziej autorski i młodą twarz.

Danuta Cirlić-Straszyńska, "Nowe Książki", 4/2008

 

 

Zoran Ferić, „Pułapka na myszy Walta Disneya”. Przełożyli: Gordana Đurđev, Marta Korpanty, Anna Krukowska, Izabela Misiak, Jolanta Tarka, Anna Trela, Anna Załawska. Fundacja Pogranicze, Sejny 2007. 

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI