Claudio Magris - Oddycham książkami

W "Magazynie świątecznym" Gazety Wyborczej, 25.10.2013 w cyklu "Jestem tym, co czytam", ukazała się rozmowa z Claudio Magrisem zatytuowana "Oddycham książkami".


W tekście Jarosława Mikołajewskiego przeczytać można o pierwszym kontakcie ze słowem pisanym, jakim była dla Magrisa książka przeczytana mu przez ciocię. Pisarz przyrównuje źródło historii do żywiołu, który porywa fragmenty otaczającego nas świata i przynosi je czytelnikowi w formie opowieści.

Laureat tytułu "Człowiek Pogranicza" wspomina też, jak w świat książek wprowadzał go ojciec - wciąż odwołujący się do wspólnych lektur, przerzucający się z synem cytatami - tworząc tym samym zabawę, w którą gra on z przyjaciółmi do dziś. O ludziach, którzy czytali te same książki Magris mówi, że są jego towarzyszami podróży.

Pisarz traktuje książki bardzo emocjonalnie - są dlań przedmiotami zmysłowymi a fizyczny kontakt z nimi - z papierem, drukiem - czymś ważnym. Twierdzi, że choć czytniki elektroniczne są ważnym wynalazkiem, prawdopodobnie nigdy nie będzie potrafił zamienić na nie prawdziwej książki.

Tęskni też za starymi księgarniami, w których odkrywanie książek sprzed pół wieku nie było niczym dziwnym, a znaleźć tam można było dzieła niezwykłe, o ktorych niczego się wcześniej nie wiedziało. Jednocześnie martwi się też, że czytanie zawodowe - wśród pisarzy, recenzentów i dziennikarzy - prowadzi do zaginięcia czytania bezinteresownego - twierdzi też, że mówienie o nawyku czytania w kontekście szkół jest rzeczą zgubną i nawołuje do powrotu do "anarchicznego poczucia wolności ucznia".

Cały tekst dostępny jest w papierowej wersji "Magazynu świątecznego", oraz w Internecie, w systemie Piano.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI