Claudio Magris - Oddycham książkami

W "Magazynie świątecznym" Gazety Wyborczej, 25.10.2013 w cyklu "Jestem tym, co czytam", ukazała się rozmowa z Claudio Magrisem zatytuowana "Oddycham książkami".


W tekście Jarosława Mikołajewskiego przeczytać można o pierwszym kontakcie ze słowem pisanym, jakim była dla Magrisa książka przeczytana mu przez ciocię. Pisarz przyrównuje źródło historii do żywiołu, który porywa fragmenty otaczającego nas świata i przynosi je czytelnikowi w formie opowieści.

Laureat tytułu "Człowiek Pogranicza" wspomina też, jak w świat książek wprowadzał go ojciec - wciąż odwołujący się do wspólnych lektur, przerzucający się z synem cytatami - tworząc tym samym zabawę, w którą gra on z przyjaciółmi do dziś. O ludziach, którzy czytali te same książki Magris mówi, że są jego towarzyszami podróży.

Pisarz traktuje książki bardzo emocjonalnie - są dlań przedmiotami zmysłowymi a fizyczny kontakt z nimi - z papierem, drukiem - czymś ważnym. Twierdzi, że choć czytniki elektroniczne są ważnym wynalazkiem, prawdopodobnie nigdy nie będzie potrafił zamienić na nie prawdziwej książki.

Tęskni też za starymi księgarniami, w których odkrywanie książek sprzed pół wieku nie było niczym dziwnym, a znaleźć tam można było dzieła niezwykłe, o ktorych niczego się wcześniej nie wiedziało. Jednocześnie martwi się też, że czytanie zawodowe - wśród pisarzy, recenzentów i dziennikarzy - prowadzi do zaginięcia czytania bezinteresownego - twierdzi też, że mówienie o nawyku czytania w kontekście szkół jest rzeczą zgubną i nawołuje do powrotu do "anarchicznego poczucia wolności ucznia".

Cały tekst dostępny jest w papierowej wersji "Magazynu świątecznego", oraz w Internecie, w systemie Piano.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Udostępniamy laudację wygłoszoną wczoraj przez Tadeusza Aziewicza, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Chwilę później także słowa od odbierającego nagrodę Krzysztofa Czyżewskiego.

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI