Cyganie/Romowie. Romica Puceanu & The Gore Brothers.

Romica Puceanu & The Gore Brothers 

Romica Puceanu & Taraful Fratii Gore 

Sounds From A Bygone Age. Vol. 2 

Wydawca: Indigo, 2006 rok

 

 

 

 

 


Wielka dama mahali, Romica Puceanu urodziła się w Bukareszcie w 1926 roku, już w wieku 14 lat zaczęła śpiewać w kawiarniach na Floresce i Horestau, podmiejskich dzielnicach Bukaresztu. Przede wszystkim to właśnie specyficzny smak przedmieść jest elementem dominującym w pieśniach Romicy Puceanu. Pierwszą płytę nagrała w towarzyszeniu Taraful Fratii Gore, kapeli prowadzonej przez braci Aurela i Victora Gore w wytwórni Elecord Tomis Studio. To właśnie bracia Gore odkryli talent Romicy, zaprosili ją do śpiewania podczas wesela ich kuzyna.        


Pieśni Romicy są głosem tęsknoty i cierpienia prostych ludzi przy akompaniamencie tureckich rytmów ciftetelli i melodyki rumuńskiej. Nieco później została najbardziej uznaną i opłacaną pieśniarką wśród Lautarów. Stare nagrania Romicy Puceanu z braćmi Gore są klasycznym brzmieniem dawnego stylu rumuńskiego Taraf. Aranże są minimalistyczne, tak aby zostawić jak najwięcej przestrzeni na głębię głosu solistki. Romica Puceanu znaczy dla rumuńskich Cyganów tyle, co legendarna szansonistka Maria Tanase dla Rumunów. Na zachodzie mówi się o niej jako Billy Holliday Wschodu. Płyta jest reedycją nagrania z lat 70, co ważne, ze słyszalnym brzmieniem analogowym. 

Tłumaczenie i redakcja tekstu załączonego do płyty: Michał Moniuszko 

Więcej szukaj w zbiorach CDKP


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI