Cyganie/Romowie. Taraf de Haïdouks.

The continuing adventures of Taraf de Haïdouks 

Kolejne przygody Taraf de Haïdouks 

The DVD, also including a live audio CD 

Płyta DVD z zapisem audio koncertu.

 

 

 

 
 


Taraf de Haïdouks 

Taraf de Haïdouks są grupą Lautarów (zawodowych cygańskich muzykantów), którzy pochodzą z małej rumuńskiej wsi Clejani. Tuzin niesamowitych instrumentalistów i śpiewaków, młodzi i starzy, grają tak jakby zaprzedali duszę diabłu. Nigdy nie wyjeżdżali ze swojej wsi, do czasu kiedy ugościli dwóch młodych Belgów. Stephane'a Karo i Michela Wintera podróżowali po Rumunii w 1990 roku i zwariowali, kiedy usłyszeli i zobaczyli Haiduków. Postanowili otworzyć przed nimi świat. 

Tuż po przyjeździe Karo i Winter zdołali zorganizować kilka koncertów w Belgii, zapoznali też zespół z przedstawicielami wytwórni Crammed Discs. Pierwszą płytę Taraf de Haïdouks nagrali podczas swego pierwszego w Belgii. Płyta wyszła w nowej serii CramWorld, którą także nazywano Zap Mama. Album Musique des Tsiganes de Roumanie otworzył przed światem zachodu niezwykłe bogactwo muzyki rumuńskich Romów. Wyraźnie wyczuwalne były motywy orientalne w tańcach bałkańskich i ornamenty wokalne charakterystyczne dla muzyki Bliskiego Wschodu. 


 
Taraf de Haïdouks z rumuńskiej wsi Clejani 
fot. Ishida Masataka
 


Płyta została przyjęta przez publiczność i krytyków z wielkim entuzjazmem. Posypały się zaproszenia na koncerty praktycznie na całym świecie. Muzykanci z Taraf de Haïdouks podbili wszystkich swoim ekscentrycznym zachowaniem, pięknem muzyki i bującą ze sceny naturalnością. Mogli występować wszędzie, zarówno na największych festiwalach muzycznych, jak i w dystyngowanych salach koncertowych. Zawsze i wszędzie mogli grać całą noc wypełniając szalonym brzmieniem całe ulice, restauracje i bary. W 1992 roku zostali zaproszeni do występów wspólnie z gwiazdami pop, koncertowali przy udziale Yehudiego Menuhina, zaproszono ich także do wzięcia udziału w filmie reżyserowanym przez Tony’ego Gatlifa Latcho Drom

Drugi album Honorowi Zbójcy, Zaczarowane Konie i Złe Oko (Honourable Brigands, Magic Horses and Evil Eye) został zarejestrowany w Rumunii w 1994 roku, został przyjęty jeszcze cieplej niż debiut, sypały się nagrody i wyróżnienia. Wtedy też powstał film dokumentalny zrealizowany przez Guya Demoya wyemitowany przez kanał telewizyjny ARTE. 

Zawsze po koncertach myzycy Taraf wracają do rodzinnej wioski Clejani i do swojego normalnego rytmu życia. Ciągle ich zespół gra na wszystkich miejscowych świętach i uroczystościach, chrzcinach, weselach, pogrzebach, na żniwach. Haidukowie swoją nazwę zespołu wybrali, aby uczcić bezimiennych i bohaterskich rabusiów, którzy byli herosami ballad ludowych – brzmieniem dominującym Tarafów. 

Więcej w zbiorach CDKP


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line. Inicjujemy nowy program Pogranicza. W jego ramach będziemy przygotowywać i prezentować w przestrzeni wirtualnej nasze artystyczne i edukacyjne działania w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata. Zapraszamy!

 

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI