Czerwiec - Wrzesień 1990 - Podróż na Wschód

"Podróż na Wschód" była pierwszym przedsięwzięciem Fundacji "Pogranicze", projektem realizowanym wspólnie z teatrami "Arka" z Poznania i "Berg" z Czarnej Dąbrówki na Kaszubach. Jego bazą organizacyjną był Gminny Ośrodek Kultury w Czarnej Dąbrówce, gospodarz odbywających się od wielu lat spotkań pod nazwą "Wioska Spotkania. Międzynarodowe Warsztaty Kultury Alternatywnej"


Warsztaty rozpoczynały się od podróży po Kaszubach - przez lasy i wioski. Jej uczestnicy poszukiwali śladów tradycyjnej kultury, obrzędów, dawnych pieśni i opowieści. Pracowali też nad spektaklem teatralnym. Po zakończeniu podróży przystępowali do budowy Wioski Spotkania nieopodal Czarnej Dąbrówki. Do niej przyjeżdżali ludzie z całego świata i uczestniczyli w wymianie doświadczeń teatralnych, muzycznych, naukowych. Byli Żydzi, Rosjanie, Włosi, Skandynawowie, Francuzi, Niemcy, Hindusi, byli też uczestnicy spotkań z Ameryki Południowej - wszyscy pielęgnujący i badający własne tradycje muzyczne i teatralne. Twórcza praca w Wiosce trwała dwa tygodnie i znajdowała swój finał w Międzynarodowej Sesji, każdego roku poświęconej innemu tematowi. W 1989 roku brzmiał on "Teatr - Pieśń - Poezja".

I oto organizatorzy dotychczasowych spotkań postanowili zmienić ich formułę. Zamiast Wioski Spotkania była Podróż na Wschód. Planowali ją jako nieprzerwaną wędrówkę z końmi i wozami, z własnym ekwipunkiem zabezpieczającym byt i warunki do pracy.

Podróż na Wschód trwała od czerwca do września 1990 roku. Swoim zasięgiem objęła obszar Pomorza Zachodniego, tereny zamieszkałe przez Kaszubów, Słowińców, przesiedloną tam ludność ukraińską. Trzon projektu stanowiła grupa piętnastu osób skupiona wokół teatrów Arka i Berg.

W drodze prezentowano spektakl reżyserowany przez Bożenę Szroeder na podstawie bajki rosyjskiej O Popie i jego parobku Jołopie. Pracowano nad spektaklem opartym na twórczości G. F. Lorki w reżyserii Krzysztofa Czyżewskiego.

Uczestnicy podróży organizowali spotkania z mieszkańcami wiosek, przez które przejeżdżali, z tańcami i śpiewami przy akompaniamencie własnej kapeli. Dawali również przedstawienia teatralne dla dzieci.

Na poszczególnych etapach wyprawy dołączali do niej goście z różnych stron kraju i z zagranicy - z Rosji, Ukrainy, Włoch, Francji. Odbywały się wykłady, zajęcia warsztatowe, wystawiano spektakle teatralne, uczono się pieśni ludowych.

Wśród uczestników Podróży na Wschód znaleźli się: Leszek Kolankiewicz, Grzegorz Godlewski, Mieczysław Giedrojć, Olaf Henryk Andruszko, Przemko Radwański, Paweł Kwiek, Krzysztof Furmanek, włoski Teatr Yaaled, Teatr Małego Ucha z Francji, Olga Łapszyna z Rosji.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI