Czeski film, czyli… (już) Wszyscy Wszystko Wiedzą

Recenzja książki Josefa Škvoreckiego „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny” na blogu sousedi.pl (5 lipca 2018)

 


>>„Wszyscy ci wspaniali…” powinna być absolutnie lekturą obowiązkową dla wszystkich czechofilów, nie tylko tych sfiksowanych na punkcie filmu. Tak skondensowanej wiedzy o czeskim kinie chyba jeszcze na polskim rynku nie mieliśmy. I choć wyraźnie widać, że perspektywa pisarza, który spisywał swe wspomnienia w latach 70. mocno osadzona jest w jego aktualnych realiach (widać to gdy wspomina „dramaturga Havla” czy zastanawia się nad losami czeskich „półkowników”, czyli filmów, które trafiły na półki cenzorów i przyjdzie im tam leżeć do 1989 roku) to absolutnie nie przeszkadza to w poznawaniu najciekawszych tytułów filmowych, najważniejszych osobistości czeskiego kina i – tego co w książce najlepsze – „smaczków” jakie towarzyszyły powstawaniu takich dzieł jak oskarowe „Pociągi pod specjalnym nadzorem” czy „Ecce Homo Homolka” ( w Polsce: „Straszliwe skutki awarii telewizora”).<<

Czytaj cały tekst na blogu sousedi.pl


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI