Czeski komunizm, Emilia Szydłowska, Czytelnia.onet.pl, 2003.11.03

Taki jest ten świat (…). Świat wsparty na obojętności. Wzrusza nas tylko literatura. Głupia, sentymentalna opowiastka wyciska nam łzy z oczu, gdy jest wydrukowana, natomiast rzeczywistość, to, co się dzieje tu i teraz, nigdy nie potrafi nas wzruszyć. Refleksja to dość przewrotna, zważywszy, że jej autor z niebywałą wprawą i wdziękiem przemienia świat w literaturę. Bynajmniej go nie upiększa, nie ucieka się do koloryzowania czy retuszowania. Na przekór sobie samemu udowadnia, że i zwykła rzeczywistość potrafi nas wzruszać. Pod warunkiem jednak przefiltrowania jej przez właściwe medium. W roli takiego idealnego medium występuje sam Škvorecký.


Škvorecký, mówiąc oględnie, zajmuje się kwestią czeską. Ukazuje losy jednostkowych bohaterów poddanych ogniowej próbie czerwonego systemu. Historie zgromadzone w tym zbiorze jakby wyrywkowo sięgają do chronologicznie zróżnicowanych momentów panoszenia się komunizmu w Czechosłowacji; zarazem dowodzą pomysłowości w wyszukiwaniu indywidualnych sposobów radzenia sobie z owym narzuconym “dobrodziejstwem”. I jeszcze jedno – autor odwołuje się również do innego, przedkomunistycznego reżimu; tego, który zaowocował holokaustem. Na przykładzie konkretnych, “uliteraturyzowanych” postaci daje dowód złudzeniom tkwiącym w politycznych obietnicach naprawy świata, a w procesie realizacji wywołujących dokładnie przeciwne rezultaty. Przedstawia psychologiczne skutki wojny wraz z jej piętnującymi działaniami antysemickimi, ujawniające się w pełni dopiero po latach w odrodzonym społeczeństwie. Nie dopowiada wniosków dotyczących demoralizujących efektów komunizmu, gdyż ewentualne spekulacje na ten temat można snuć z perspektywy czasu, a tego znowu nie upłynęło tak wiele od zamknięcia owej niechlubnej epoki. Choć tu i ówdzie pojawiają się nieśmiałe sugestie co do nieodwracalnych zmian w morale ludzi poddanych natarczywej indoktrynacji (np. w opowiadaniu Bóg w dom).

Pomimo prawd powyższych wyeksponowanych w zbiorze Historia Kukułki, proza Škvorecký’ego wyzbyta jest przesadnego dramatyzowania. Opowiadania emanują ciepłem nakazującym żywić nadzieję, że żaden upokarzający system nie jest w stanie zniszczyć szlachetnych cech gatunku ludzkiego. I że zachowanie stosownego dystansu do rzeczywistości wespół z umiejętnością humorystycznego traktowania przeciwności losu stanowią skuteczną ochronę przed totalitarnym obłędem. Historia Kukułki dostarcza nie tylko rozumowego wyjaśnienia dziejów, ale przede wszystkim autentycznej przyjemności obcowania z doskonałą literaturą.

Emilia Szydłowska, Czytelnia.onet.pl, 2003.11.03

 

Josef Škvorecký, Historia Kukułki i inne opowiadania. Sejny 2003, Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI