Czesław Miłosz


Odsłonięcie schodów Czesława Miłosza w Wilnie 26.09. 2016, z udziałem Ireny Veisaite i  Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej
Jeszcze o konferencji w Sankt-Petersburgu. Jacek Cieślak w "Rzeczpospolita"  Czesław Miłosz, Josif Brodski i Tomas Venclova byli bohaterami konferencji „Pogranicze jako doświadczenie duchowe”, która odbyła się w Teatrze Aleksandryjskim w Sankt-Petersburgu.
Miłosz w Krasnogrudzie, tekst autorstwa Wojciecha Domosławskiego Wieś Krasnogruda położona jest w pow. sejneńskim tuż przy granicy polsko-litewskiej, gdzie na wzniesieniu pomiędzy jeziorami Gaładuś i Hołny znajduje się Dwór Krasnogrudzki, w okresie międzywojennym należący do ziemiańskiej rodziny Kunatów. Z tym miejscem łączą Czesława Miłosza związki rodzinne: stąd pochodziła jego matka. Jest to ważna okoliczność dla zrozumienia życiowych wyborów Poety i poznania rodzaju wrażliwości jaka przeniknęła do jego twórczości, zarówno poetyckiej...
Carol, I don’t need any secretary Artykuł z serwisu onet.pl, autorstwa Mariusza Wilka, opublikowany 17 sierpnia 2012, o relacjach Czesława Miłosza i jego sekretarki, Agnieszki Kosińskiej. 
Rozmowa z Czesławem Miłoszem - Poszukiwanie ojczyzny Krzysztof Czyżewski: Pańskie poszukiwanie ojczyzny to długa wędrówka, pozostawiająca za sobą kolejne etapy. Była więc Rodzinna Europa i próba odnalezienia się przybysza z odległych prowincji w kontekście ogólnoeuropejskim. Potem Ameryka i wysiłek - pisał Pan o tym w Widzeniach nad Zatoką San Francisco - aby zaspokoić potrzebę każdego poety zakorzenienia się w miejscu aktualnego zamieszkania. Następnie Ziemia Ulro i rozpoznawanie swej krainy duchowej. Wreszcie zawężenie perspektywy, zwrot ku...
Krasnogrudzkie rozmowy z Miłoszem w "Dziełach zebranych" Czesław Miłosz, Rozmowy polskie 1979-1998 Wydawnictwo Literackie, Kraków 2006. W kolejnym tomie "Dzieł zebranych" znajdują się dwie rozmowy krasnogrudzkie: 1. "Poszukiwanie ojczyzny. Z Czesławem Miłoszem rozmawia Krzysztof Czyżewski" - rozmowa zamieszczona w pierwszym numerze Krasnogrudy.
Związki Czesława Miłosza z Krasnogrudą Czesław Miłosz w Krasnogrudzie nad jeziorem Hołny spędzał wakacje w latach szkolnych i uniwersyteckich. Krasnogruda przewija się we wspomnieniach oraz w twórczości autora "Doliny Issy" od "Trzech zim" (1936) po "Inny alfabet" (1998). W Krasnogrudzie powstają wiersze - m.in. Ptaki, Wieczorem wiatr - które Miłosz umieszcza w tomie "Trzy zimy" (1936). Jak ważna jest ta książka w dorobku poety świadczy chociażby opinia Jana Błońskiego: "Czytane dzisiaj Trzy...
Czesław Miłosz i Suwalszczyzna Wystawa oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Spotkanie wspomnieniowe - Alytus, 3 października 2007 r. Wykład Krzysztofa Czyżewskiego "Czesław Miłosz a polsko-litewskie dziedzictwo pogranicza", wygłoszony w Muzeum Regionalnym w Alytus na Litwie, gdzie odbyło się seminarium poświęcone Miłoszowi oraz prezentacja wystawy "Miłosz i Suwalszczyzna", przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. W programie znalazły się ponadto wystąpienia pisarki Birute Jonuszkaite i prof. Algisa Kaledy, oraz projekcja filmu "Wilno Miłosza".
Czesław Miłosz na Suwalszczyźnie w dwudziestoleciu międzywojennym W marcowym numerze paryskiej „Kultury” w 1990 r. Czesław Miłosz opublikował wiersz pod tytułem Powrót. W jego pierwszych wersach przywołane zostały składniki krajobrazu: „linie polodowcowych pagórków”, „owalne misy jezior”, park z alejami. Wprost zostaje powiedziane także, że jest to krajobraz rozpoznawalny przez autora, co więcej, owe cechy krajobrazu określają miejsce, do którego wybrał się „w starości”. Jest to więc literacki zapis nie...
1

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI