Daniel Kac

Rozpoczął działalność publicystyczną w okresie dwudziestolecia międzywojennego, drukując artykuły, eseje, reportaże i opowiadania w lewicowej prasie żydowskiej. Pisał do miesięcznika "Uhojb” (Początek) wydawanego przez lwowską grupę literacką, na czele której stał znany poeta Israel Aszendorf. W 1933 r. Kac opublikował w jidysz Między granicami, cykl reportaży o życiu biedoty żydowskiej w miasteczkach między Wołyniem a Polesiem. 


Po wojnie pod pseudonimem Daniel Wołyński publikował m.in. w "Literaturze", "Tu i Teraz", "Fołks Sztyme". W 1983 r. ukazała się jego praca w jidysz Cienie z popiołów, traktująca o skupisku żydowskim na Wołyniu, o jego tradycjach, zwyczajach i więzi z innymi społecznościami na tym terenie, a także o walce Żydów wołyńskich z Niemcami w latach II wojny światowej.

W 1989 r. „Miesięcznik Literacki” opublikował jego esej literacko-monograficzny Melodia słowa i harmonia treści o ostatnim w Polsce żydowskim pisarzu i krytyku literackim Samuelu Belisie Legisie. W 1993 r. wyszła książka Na krawędzi życia o życiu i twórczości Mojsze Kulbaka, znanego żydowskiego poety, prozaika i dramaturga, rozstrzelanego w 1937 r. w Mińsku pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski.

W latach 1994-1995 Daniel Kac ogłosił w języku jidysz cykl artykułów monograficznych, o znanych mu żołnierzach-Żydach biorących udział w II wojnie światowej Po drodze. W 1997 r. kilka jego opowiadań zamieściły „Więź”, „Literatura” i „Almanach Żydowski”. W 2004 r. opublikował książkę pt. Wilno Jerozolimą było. Rzecz o Abrahamie Sutzkeverze. Jest to opowieść o wybitnym żyjącym poecie języka jidysz. Krocząc śladami Sutzkevera poznajemy też Wilno, które Żydzi nazywali Jerozolimą Litwy.

Daniel Kac był niewidomy. Od czasu, kiedy stracił wzrok, prace przeznaczone do druku dyktował i redagował na taśmie magnetofonowej.
Zmarł 30 października 2005 roku.

Daniel Kac Wilno Jerozolimą było. Rzecz o Abrahamie SutzkeverzeSejny 2004 Fundacja Pogranicze.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI