Dawna jesziwa - Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa

Dawna jesziwa powstała prawdopodobnie w 1846 roku. Jej twórcą był znany organizator i filozof religijny Mojżesz Icchak Awigdor. Cieszyła się ona uznaniem wśród zwolenników żydowskiego oświecenia i stała się na krótko centrum haskali (oświecenia) dla całej Litwy. To w niej odbywały się konferencje najwybitniejszych rabinów. Żydowska szkoła talmudyczna istniała do 1939 roku. Po wojnie w budynku mieściła się fabryka kapci. W październiku 1990 roku „Pogranicze”, na mocy decyzji Rady Miejskiej w Sejnach, otrzymało w użytkowanie część pomieszczeń dawnej jesziwy. Była to pierwsza siedziba Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacji Pogranicze, dziś funkcjonuje tam Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa oraz pracownia muzyczna.

Gospodarzami Spółdzielni są młodzi uczestnicy projektów muzycznych Pogranicza, zaś opiekunem i twórcą programu jest Michał Moniuszko. Głównym nurtem działania „Spółdzielni Jazzowej” są koncerty różnych formacji muzycznych, a ponadto – tworzenie wspólnej muzyki z młodymi muzykami z Sejn. Na scenie spółdzielnianej gościło do tej pory wiele zespołów jazzowych, m.in.: Baaba, Asocjacja Hagaw, Cukunft, Marcin Olak Trio, Pink Freud, Trifonidis Orchestra, Shofar, Blues Fellows, Mitch&Mitch, Mizrachi, Nefesh, Ha-Tichona, Paris Tetris. „Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa” to także miejsce spotkań, gdzie po koncertach jazzowych czy  Orkiestry Klezmerskiej gromadzi się publiczność pragnąca kontynuować muzyczny wieczór.

Koncerty odbywają się w piątki, począwszy od 13 lipca do 10 sierpnia.

Spółdzielnia otwarta jest w każdy dzień oprócz poniedziałku od godziny 12.00 do... dopokąd starczy sił muzykom. Tu także można  napić się nie najgorszej kawy i poczytać codzienną prasę.

Koncerty w Spółdzielni Jazzowej
początek – godz. 20.00
bilety: 25 zł, 20 zł – ulgowy


11 lipca 2012 - Marycha River Brass Band Koncert ten to efekt działalności młodych adeptów pracowni muzycznej Pogranicza, którzy w 2008 roku powołali do życia zespół pod nazwą Marycha River Brass Band. Koncert poprowadził i „wyreżyserował” Marian Szaryński – trębacz, multiinstrumentalista, aranżer, muzyk jazzowy, a przede wszystkim znakomity pedagog, od wielu lat realizujący program warsztatów muzycznych dla grupy młodzieży z klasy dziedzictwa kulturowego, działającej przy Ośrodku „Pogranicze”.
13 lipca 2012 - Contemporary Noise Sextet Formacja założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu.
20 lipca 2012 - Shofar Zespół Shofar powstał z inicjatywy Raphaela Rogińskiego - kompozytora i wykonawcy, głęboko związanego z kulturą żydowską, improwizatora łączącego jazz z muzyką tradycyjną. Do formacji zaprosił wybitnych muzyków: Mikołaja Trzaskę - saksofonistę, klarnecistę basowego,  jednego z głównych filarów tzw. sceny yassowej oraz równie odważnie przekraczającego  granice gatunkowe i kulturowe kompozytora -Macio Morettiego - muzyka, wokalistę, autora, tekstów i...
27 lipca 2012 - Profesjonalizm Po nazwą Profesjonalizm kryje się sekstet jazzowy Marcina Maseckiego. Zespół składa się z trąbki, dwóch saksofonów (na zmianę z klarnetami) oraz klasycznej sekcji rytmicznej z pianinem na czele. Jego skład to cr ème de la crème warszawskiej sceny niezależnej, sami „wyjadacze”.
3 sierpnia 2012 - Banda Dzeta To nowy i wyjątkowy kolektyw na scenie muzycznej Litwy. Sami muzycy definiują swój styl jako minimal indie brass. W ich utworach przeplata się folklor rozmaitych narodów i krajów zaaranżowany w nowoczesny sposób. Muzykę graną przez Bandę Dzeta trudno zaszufladkować. 
9 sierpnia - Trifonidis In-Sejny Band Maciej Trifonidis – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku, pisarz. Przez 7 dni będzie tworzył z sejneńskimi muzykami zupełnie nowy świat. Nie wiemy, co to dokładnie będzie, bo zespół wyda pierwsze dźwięki na początku 4 sierpnia.
1

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI