Debaty i Wykłady


18 maja 2014 - wręczenie The Dan David Prize 18 maja 2014 Krzysztof Czyżewski odbierze Nagrodę Dana Davida, będącą jednym z najważniejszych w świecie wyróżnień za wybitne osiągnięcia w nauce, sztuce i działalności społecznej. Przyznawana jest w trzech dziedzinach: Przeszłość, Teraźniejszość i Przyszłość.
18 maja 2014 - The Dan David Prize - Ceremonia wręczenia nagrody [WIDEO] Zapis wideo ceremonii wręczenia The Dan David Prize, która odbyła się w niedzielę, 18 maja 2014 w The Miriam and Adolfo Smolarz Auditorium w Tel Awiwie. Wśród mówców, którzy pojawili się na ceremonii był m.in. prof. Joseph Klafter, Przewodniczący Komisji The Dan David Prize i rektor Uniwersytetu w Tel Awiwie, prof. Ruth Arnon, Przewodnicząca Izraelskiej Akademii Nauk oraz Ariel David, syn fundatora nagrody, zmarłego przed trzema laty Dana Davida.
Izraelski Nobel dla Krzysztofa Czyżewskiego z Ośrodka Pogranicze Za swoją pracę nad polską pamięcią szef Ośrodka Pogranicze w Sejnach został uhonorowany godnie, w zacnym gronie, na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W niedzielę wieczorem (18.05) Krzysztof Czyżewski odebrał tam prestiżową Nagrodę Fundacji Dana Davida. To drugi - po Adamie Michniku - Polak uhonorowany tym wyróżnieniem, zwanym, nie bez kozery, "izraelskim Noblem".
9-12 maja 2014 - Warsztaty Szkoły Pogranicza w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie W dniach 9-12 maja 2014 Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbywały się kolejne Warsztaty Szkoły Pogranicza.
3-4 maja 2014 - Sąsiedzkie Forum Dialogu „LITWA – POLSKA – EUROPA” [FOTO + WIDEO + AUDIO] W dniach 3-4 maja 2014 w Białej Synagodze w Sejnach i Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbyło się SĄSIEDZKIE FORUM DIALOGU. Spotkanie poświęcone było tematowi „LITWA – POLSKA – EUROPA”.
3-4 kwietnia 2014 - "Genocide: Pathways and Passages", Krzysztof Czyżewski na konferencji w Newark 3 kwietnia 2014 o godzinie 18.15 w Engelhard Hall w Newark odbył się wykład Krzysztofa Czyżewskiego "The Path of the Borderland" otwierający konferencję "Genocide: Pathways and Passages" która trwała od 3 do 4 kwietnia na Rutgers University. 
1-5 kwietnia 2014 - Rutgers Wyobrażony: Model miejski - cykl spotkań z Krzysztofem Czyżewskim W dniach 1-5 kwietnia Krzysztof Czyżewski był gościem specjalnym The Rutgers University w Newark, New Jersey. Na zaproszenie przewodniczącego Rady Rektorów prof. Petera Egeltona oraz prof. Iana Watsona, dyrektora Departamentu Sztuki, Kultury i Mediów uczestniczył w cyklu spotkań i wykładów poświęconych działalności Pogranicza oraz przyszłej, długofalowej współpracy uniwersytetu z Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
9 kwietnia 2014 - "Agon Pogranicza, Pamięć i Kultura głęboka" - Krzysztof Czyżewski w Nowym Jorku 9 kwietnia 2014 o 18.00 w The New School for Social Research w Nowym Jorku odbyło się spotkanie "Agon Pogranicza, Pamięć i Kultura głęboka - konwersacja z Krzysztofem Czyżewskim".
21 marca 2014 - "Etos pogranicza", w ramach cyklu "TeKa refleksji" - spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim W piątek, 21 marca, o godz. 17 w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim pt. "Etos pogranicza", w ramach cyklu "TeKa refleksji".
Podlaska Marka Roku 2013 Ośrodek "Pogranicze sztuk, kultur, narodów" oraz Międzynarodowe Centrum Dialogu zostały nominowane do Podlaskiej Marki Roku 2013. Zachęcamy do głosowania na stronie konkursu:  www.podlaskamarka.pl/ glosowanie/  
26-28 marca 2014 - NieKongres Animatorów Kultury W dniach 26-28 marca 2014 miał miejsce NieKongresie Animatorów Kultury w Warszawie, na który zostały zaproszone Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” oraz Fundacja Pogranicze. Wydarzenie zorganizowało Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu merytorycznym Forum Kraków.
13 marca 2014 - pokaz filmów Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer) [FOTO ze spotkania] 13 marca 2014 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pokazane zostały filmy Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer). Po projekcji odbyło się spotkanie Wokół Medei , w którym udział wzięli Krzysztof Czyżewski, Kuba Mikurda i Magda Szcześniak.
80. rocznica urodzin Jacka Kuronia W poniedziałek, 3 marca 2014, Jacek Kuroń skończyłby 80 lat . Ten wybitny polityk, działacz społeczny od zawsze bliski był pracy "Pogranicza", od początku wspierał tę inicjatywę swoim autorytetem i czynną współpracą.
Koncert pamięci Wiesława Szymańskiego 28 lutego 2014 w białostockim Kinie Forum odbył się koncert upamiętniający dziennikarza radiowego i felietonistę - Wiesława Szymańskiego  w pierwszą rocznicę jego śmierci.
Czytają Miłosza w Chinach. 'Zniewolony umysł' wśród książek roku "Zniewolony umysł" Czesława Miłosza znalazł się na liście dziesięciu książek roku 2013 w Chinach. Jury wyróżniło także przekład "Gułagu" Anne Applebaum - artykuł o tym wydarzeniu przeczytać można w internetowym serwisie "Gazety Wyborczej".
Pierwsza rocznica śmierci Sokrata Janowicza 17 lutego 2013 odszedł od nas białoruski pisarz; mistrz lirycznych miniatur pisanych prozą poetycką, nazywany Pisarzem Obojga Narodów, wielki autorytet środowiska mniejszości białoruskiej. W tym tygodniu minęła pierwsza rocznica jego śmierci.
Staramy się mądrze pamiętać. Czyżewski doceniony za "przeszłość" W dzisiejszym (13.02.2014), białostockim, wydaniu Gazety Wyborczej przeczytać można wywiad Moniki Żmijewskiej z Krzysztofem Czyżewskim przeprowadzony przy okazji przyznania mu Nagrody Dana Davida .
Andrzej Strumiłło gościem audycji "Biuro Myśli Znalezionych" W czwartek, 13 lutego, o godzinie 18.00 w trójkowym "Biurze Myśli Znalezionych" posłuchać można było rozmowy z malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, poetą, pisarzem i fotografem, Andrzejem Strumiłło.
19 stycznia 2014 - Bagaże kultury. Jerzy Ficowski. Odkrywca. W niedzielę, 19 stycznia o godz. 14.00 w Teatrze Żydowskim odbyło się szóste spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, poświęcone tym razem poecie, tłumaczowi, znawcy i popularyzatorowi kultury żydowskiej i cygańskiej; znawcy twórczości Brunona Schulza, w którą wtajemniczał i którą zarażał nie tylko swoje pokolenie, odkrywcy talentu Papuszy, Jerzemu Ficowskiemu . 
Między zachwytem i odrzuceniem: Papusza i Jerzy Ficowski - 13 listopada 2013 w "Klubie Trójki" gościli Bieta Ficowska, Masio Sylwester Kwiek - piosenkarz i muzyk cygański, niegdyś gwiazda zespołu „Terno” oraz Jacek Milewski - współzałożyciel i były dyrektor jedynej w Polsce szkoły romskiej, autor poświęconych Cyganom opowiadań "Dym się rozwiewa" i "Chyba za nami nie traficie" - audycja poświęcona była jednoczesnemu spotkaniu dwójki artystów i dwóch kultur. 
Tomas Venclova odznaczony Orderem Zasługi RP Litewski poeta i tłumacz Tomas Venclova został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP za zasługi w umacnianiu międzykulturowego dialogu.
Krzysztof Czyżewski na Art Slot Festiwalu [WIDEO] Poniżej prezentujemy krótki wywiad, przeprowadzony z Krzysztofem Czyżewskim podczas Art Slot Festiwalu, który odbył się w lipcu 2013.
1 listopada 2013 - „Kultura i solidarność” - wykład Krzysztofa Czyżewskiego we Lwowie [WIDEO] 1 listopada 2013, o godzinie 13:00 w Wielkiej sali sesji Lwowskiej Rady Miejskiej odbył się publiczny wykład Krzysztofa Czyżewskiego zatytułowany „Kultura i solidarność”.
Przemówienie Tomasa Venclovy w Brukselii 17 i 18 października 2013 litewski poeta, eseista i tłumacz podczas swojej wizyty w Brukseli i Luksemburgu wygłosił przemówienie dla członków Parlamentu Europejskiego.
22 października 2013 - Ficowski i Papusza - wieczór wspomnień 22 października 2013 o godz. 19, w Faktycznym Domu Kultury (Gałczyńskiego 7, Warszawa) odbyło się spotkanie zorganizowane z okazji wydania książek Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu" oraz tomiku wierszy Papuszy "Lesie, ojcze mój".
Leon Tarasewicz nagrodzony statuetką im. Cypriana Kamila Norwida 24 września, w 192. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida w trakcie uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, wybitny malarz i wieloletni Przyjaciel "Pogranicza", Leon Tarasewicz, został uhonorowany nagrodą imienia poety. 
1/1 Mistrz i Uczeń: Bożena Szroeder Bożena Szroeder, wspólnie z młodą artystką, Aleksandrą Chlebowską rozpoczyna autorski projekt w ramach programu 1/1 Mistrz i Uczeń , będącego spotkaniem 10 młodych twórców z całej Polski z 10 wyjątkowymi mentorami.
20-22 września 2013 - Kultura Głęboka - Manifest artystyczny Krzysztofa Czyżewskiego podczas Interdependence Day w Dublinie W dniach 20-22 września 2013 roku w Dublinie, w trakcie obchodów  Interdependence Day Celebration and Forum,  Krzysztof Czyżewski wygłosił wykład pt. "Deep Culture" w formie manifestu artystycznego.
Polsko-litewska pamięć o unii horodelskiej W tym roku przypada 600-lecie unii horodelskiej, która w znaczący sposób wpłynęła na chrystianizację Litwy i stanowiła ważny etap w dziejach unii polsko-litewskiej. Z tej okazji w dniach 20-21 września odbędzie się konferencja naukowa w Krakowie i Niepołomicach.
6-7 września 2013 - Trialog "Sokrat Janowicz a współczesność" W dniach 6-7 września 2013 roku w Krynkach odbył się XIV Trialog "Sokrat Janowicz a współczesność", zorganizowany przez Fundację Villa Sokrates. Gościem Trialogu był Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
«  ... 4 5 6 7 8  »

Szukaj na stronie

1% na rzecz Fundacji Pogranicze i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

 

 "Opowieści o Współistnieniu. Niewidzialny Most" -
Pogranicze w Zachodniej Galilei
(28.11-4.12.2019)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” w ramach Programu „Kultura Inspirująca”

  

 Modernizacja Amfiteatru w Krasnogrudzie

 

  

Sejneńskie Rozmowy - Andrzej Strumiłło

| 28 01 2020 | Sejny  

 

Sejneńskie Rozmowy - Krzysztof Zanussi

| 14 12 2019 | Sejny  

 

Olga Tokarczuk

| 21 02 2015 | Krasnogruda  

 Od października do kwietnia Dwór w Krasnogrudzie czynny od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00.

W soboty i niedziele po uprzednim kontakcie telefonicznym

Bożena Bartosiewicz: tel. 603 123 743

  

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Kup płytę Orkiestry

Rodzinne Skarby. Kolekcja Filmowa. 2019

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych S.A. w Warszawie udzieliło nam pożyczki na zamknięcie inwestycji oraz pomogło zorganizować montaż finansowy przy współpracy z Polskim Bankiem Spółdzielczym w Ciechanowie dla zapewnienia pełnej płynności przy prowadzeniu inwestycji związanej z rewitalizacją zabytkowego kompleksu dworskiego w Krasnogrudzie, w którym powstaje Międzynarodowe Centrum Dialogu.

www.tise.pl

Informacja o plikach cookies

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

"Biuletyn Pogranicza" w Twojej skrzynce

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI