Debaty i Wykłady


21 sierpnia 2013 - Timothy Snyder otrzymał nagrodę im. Hannah Arendt Za książkę "Skrwawione ziemie" Timothy Snyder otrzymał prestiżową Nagrodę im. Hannah Arendt za rok 2013. Timothy D. Snyder (ur. 18 sierpnia 1969) – amerykański historyk, profesor Yale University specjalista historii nowożytnego nacjonalizmu i historii Europy Środkowe j  i Wschodniej. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Harvard University.
29 maja - 2 czerwca 2013 - Wielokulturowe warsztaty teatralne "Poszukiwania" W dniach 29 maja – 2 czerwca 2013 roku, w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbyły się wielokulturowe warsztaty teatralne „Poszukiwania” współorganizowane przez Fundację Strefa WolnoSłowa, Fundację Rozwoju „Oprócz Granic” oraz Fundację Pogranicze.
8-10 marca 2013 - Seminarium Kultura dla Partnerstwa Wschodniego W dniach 8-10 marca 2013 w Lublinie odbyło się międzynarodowe seminarium "Kultura dla Partnerstwa Wschodniego", w czasie którego uczestnicy dążyli do opracowania merytorycznych wyznaczników Kongresu – Kultura dla Partnerstwa Wschodniego, zaplanowanego na jesień 2013 roku. Zajęli się także poszukiwaniem nowej formuły dla festiwalu prezentującego kulturę Wschodu i Zachodu pod nazwą „Integracje Kultury Partnerstwa Wschodniego”.
Kolonia Warburga znika z krajobrazu Brześcia Kolonia Warburga - osiedle zbudowane w Brześciu nad Bugiem na początku lat dwudziestych XX wieku, wkrótce może zniknąć - w chwili obecnej nie jest oficjalnie sklasyfikowana jako zabytek. Kompleks jest jednym z przedsięwzięć finansowanych przez Joint Distribution Committee of American Funds for Jewish War Sufferers - został założony w Brześciu Litewskim jako kolonia dla ubogich Żydów, którzy stracili swoje domy w czasie I Wojny Światowej. Z listu wysłanego przez Departament Uchodźców w...
Gwoździec Re!konstrukcja - końcowy etap Projekt edukacyjny Muzeum Historii Żydów Polskich, "Gwoździec Re!konstrukcja" , w którym podczas cyklu warsztatów odtworzany jest dach i pokrywające go od wewnątrz polichromie dawnej synagogi z Gwoźdźca, którego uczestnicy od 11 do 23 czerwca zeszłego roku gościli także w Białej Synagodze w Sejnach , wchodzi właśnie w filany etap prac - instalację w budynku muzeum.
Nagroda Fundacji Evens w dziedzinie Edukacji dla Pokoju 2013 - Nabór zgłoszeń Od momentu swojego powstania, raz na dwa lata Fundacja Evens przyznaje nagrody w różnych dziedzinach, tym samym wypełniając część swojej misji. W ramach tej strategii, w roku 2011 ogłoszono Konkurs o Nagrodę Fundacji Evens w Dziedzinie Edukacji dla Pokoju, który stanowi część Programu Edukacji dla Pokoju realizowanego przez Fundację.
Przegląd Małych Form Teatralnych "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi" Przegląd Małych Form Teatralnych pod hasłem „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” jest realizowany od 2002 r. Na mocy uchwały, Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o przejęciu przedsięwzięcia, koordynowanego w latach ubiegłych przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, a następnie Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Rękopisy i medal Noblowski Czesława Miłosza już w BN Najważniejsza część archiwum Czesława Miłosza, przekazanego Bibliotece Narodowej przez syna Noblisty, dotarła już z USA do Warszawy. Oficjalnego odbioru skrzyni, zawierającej osiem kontenerów z bezcennymi zbiorami dokonał dyrektor BN dr Tomasz Makowski wraz z grupą specjalistów w poniedziałek, 7 stycznia.
8-9 grudnia 2012 - "Akademia Polsko-Litewska" W dniach 8-9 grudnia odbyła się wizyta studyjna dziesięciu studentów biorących udział międzynarodowym projekcie naukowym "Akademia Polsko-Litewska". Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
10 grudnia 2012 - Schulz jako rysownik i grafik Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i wydawnictwo słowo/obraz terytoria zapraszają 10 grudnia na rozmowę „Schulz jako rysownik i grafik” z okazji wydania opracowanej przez Jerzego Ficowskiego „Księgi obrazów” Brunona Schulza.
VIII sympozjon „Warto zapytać o kulturę” W dniach 23-25 listopada w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbył się VIII sympozjon z cyklu „Warto zapytać o kulturę” pt.: Nowe formy dzieła zbiorowego w kulturze. Współ-tworzenie, działanie, istnienie. Organizatorzy: Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” oraz Fundacja Pogranicze.
Stulecie urodzin Jerzego Turowicza 10 grudnia mija 100. rocznica urodzin Jerzego Turowicza. Program obchodów tej rocznicy, których organizatorami są różne instytucje, koordynuje Fundacja Jerzego Turowicza. 
19-25 listopada 2012 - Festiwal Schulzowski w Warszawie 70. rocznica śmierci Brunona Schulza będzie okazją do inauguracji szeregu inicjatyw poświęconych jego działalności twórczej. 19 listopada w Warszawie rozpocznie się Festiwal Schulzowski. W towarzyszącej otwarciu dyskusji weźmie udział Krzysztof Czyżewski.
26 listopada 2012 - Krzysztof Czyżewski w Brukseli Konferencja  „Partnerstwo Wschodnie jako projekt kulturowy” organizowana przez Dom Polski Wschodniej w Brukselii oraz Pogranicze, w której weźmie udział Krzysztof Czyżewski, odbędzie się 26 listopada 2012. Będzie to kontynuacja działań podjętych podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, kiedy to 16 polskich województw wspólnie z Komitetem Regionów podjęło wspólną inicjatywę organizacji konferencji poświęconej zagadnieniu Partnerstwa Wschodniego....
19 listopada 2012 - Krzysztof Czyżewski na Międzynarodowej konferencji "More Europe" Krzysztof Czyżewski wziął udział w konferencji "More Europe", która odbyła się 19 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
14 listopada 2012 - Debaty na rzecz dialogu – Dialog-Pheniben przedstawia Multimedialny pokaz fotografii pt. „Kruszyna, Fatima, Zofia i Zauma...” autorstwa Piotra Wójcika, będzie wstępem do rozmowy o tradycji, nowoczesności i roli romskiej kobiety. Spotkanie poświecone będzie fałszywym wyobrażeniom o kobietach innych religii i kultur, a w szczególności Romkom. 
6 listopada 2012 - Głos „Pogranicza” na Polsko-Litewskim Kongresie Młodzieży Krzysztof Czyżewski był jednym z gości wydarzenia poświęconego analizie aktywności na rzecz budowania mostów, tworzenia sieci współpracy polskiej i litewskiej młodzieży. Spotkanie miało miejsce 6 listopada w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki.
16 października 2012 - Krzysztof Czyżewski o ojkologii Jakie relacje powstają w przestrzeniach domowych, w jaki sposób odbywa się transformacja dawnych domostw, jakiego znaczenia z tej perspektywy nabiera bezdomność i bezimienność? Seminarium w ramach projektu „Ojkologia. Nauka o domu” było okazją, by odpowiedzieć na te i inne pytania. Do Katowic i wspólnego rozważania został zaproszony także Krzysztof Czyżewski.
Polacy i Żydzi w filmach – wykłady w Centrum im. Ludwika Zamenhofa Cykl wykładów dotyczących problematyki żydowskiej w kinie współczesnym - polskim i światowym rozpoczął się 18 października prelekcją dr hab. Małgorzata Radkiewicz, która skupiła się na różnorodności poetyk kinowych i sposobach przedstawienia ich na ekranie.
5-7 października 2012 - „Cztery Tradycje” na pograniczach W dniach 5-7 października 2012 r. w Oleśnicy odbyło się wydarzenie pod nazwą „Cztery Tradycje”. Jednym z zaproszonych gości jest Krzysztof Czyżewski, w chwili obecnej - dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, który wziął udział w dyskusji o polskich pograniczach i prowincji w kulturze.
5, 6 października 2012 - Krzysztof Czyżewski w wielkiej wrocławskiej debacie o kulturze Kilkudziesięciu uczestników z Polski i Niemiec w ciągu dwóch dni (5 i 6 października) dyskutowało o kulturze, a dokładniej - o genotypie miasta w kontekście Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.  Wśród osób zaproszonych do trzygodzinnej debaty znalazł się także Krzysztof Czyżewski.
9 października 2012 - O odradzaniu się kultury – „Pogranicze” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu Ponad dwudziestoletnia historia działalności Ośrodka „Pogranicze” w Sejnach nie może zostać opowiedziana w ciągu jednego wieczoru. Mimo to, próbę przybliżenia idei funkcjonowania instytucji podjęli się 9 października Krzysztof Czyżewski, a także Dorota Sieroń-Galusek i Łukasz Galusek – autorzy książki "Pogranicze. O odradzaniu się kultury".
12-13 października 2012 - Tworzenie twórczych społeczności. „Pogranicze” o animacji kultury Seminarium "Twórcze społeczności. Z doświadczeń animacji kultury i community arts" odbyło się w Warszawie w dniach 12-13 października. Uczestniczką panelu dyskusyjnego „Badanie – działanie. Metody jakościowe a projekty animacyjne” była Bożena Szroeder, reprezentująca podczas tego spotkania Pracownię Kronik Sejneńskich działającą przy Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.
22 października 2012 - Nauczyciele o Holocauście [FOTO] W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się ogólnopolska konferencja skierowana do nauczycieli, a poświęcona edukacji o Holokauście oraz wątkom kształcenia międzykulturowego w kontekście praw człowieka i dziecka. W panelu dyskusyjnym udział wzięła Bożena Szroeder.
13 września 2012 - Wspóltura w Bialymstoku W czwartek, 13 września, o godz.11.00 w pałacyku gościnnym (ul. Kilińskiego 6) w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowej idei - WSPÓLTURA - czyli współpracy instytucji kulturalnych z Białegostoku i okolic. Fundacja Pogranicze jest częścią tego nowego przedsięwzięcia.
75. urodziny Tomasa Venclovy Artykuł z 11.09.2012, pochodzący z serwisu www.wyborcza.pl, autorstwa Jacka Głażewskiego o wydanej właśnie przez Zeszyty Literackie książce o losach dwóch pisarzy związanych z Wilnem - Tomasa Venclovy i Czesława Miłosza.
22-23 sierpnia 2012 - CORNERS [east] - wyprawa w nieznane CORNERS  to międzykulturowy projekt badawczo - artystyczny stworzony i rozwijany przez sześć europejskich organizacji/instytucji kultury: Intercult (Szwecja), Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016) [Polska], Exodos (Słowenia), Pogon (Chorwacja), Umeå 2014 (Szwecja) i Drugo More (Chorwacja).  Uczetnicy projektu odwiedzą także Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach i Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie gdzie wezmą udział w dwudniowych warsztatach. W...
Pogranicze i pragmatyka etosu. Wykład Krzysztofa Czyżewskiego Tam, gdzie kultury wchodzą w dialog, na fundamencie pogranicza światów osadza się trwały paradygmat kulturowy. Jego istotę wyraża „wydarzenie połączenia”, a w ślad za tym gospodarz – Człowiek Pogranicza, który nie mogąc już być sobą bez Innego, staje się współ-gospodarzem, oraz wspólnota wyrażająca się we współ-obco-waniu  – powiedział Krzysztof Czyżewski w trakcie wykładu, który odbył się w siedzibie Fundacji Centrum im. Profesora Bronisława...
Światło i energia w małych społecznościach Artykuł z serwisu gazeta.pl (red. Agnieszka Domanowska, 28.06.2012) podsumowujący finał trzeciej edycji konkursu Inicjatywa Społeczna Roku, w którym Fundacja Pogranicze za otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu nagrodzona zostala I miejscem w kategorii inicjatyw o zasięgu międzynarodowym.
W Sejnach odtwarzają historię Artykuł z serwisu Niebywałe Suwałki (11.06.2012), dotyczący oficjalnej inauguracji warsztatów " Gwoździec Re!konstrukcja " w przestrzeni Białej Synagogi.
«  ... 5 6 7 8  »

Szukaj na stronie

1% na rzecz Fundacji Pogranicze i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

 

 "Opowieści o Współistnieniu. Niewidzialny Most" -
Pogranicze w Zachodniej Galilei
(28.11-4.12.2019)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” w ramach Programu „Kultura Inspirująca”

  

 Modernizacja Amfiteatru w Krasnogrudzie

 

  

Sejneńskie Rozmowy - Andrzej Strumiłło

| 28 01 2020 | Sejny  

 

Sejneńskie Rozmowy - Krzysztof Zanussi

| 14 12 2019 | Sejny  

 

Olga Tokarczuk

| 21 02 2015 | Krasnogruda  

 Od października do kwietnia Dwór w Krasnogrudzie czynny od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00.

W soboty i niedziele po uprzednim kontakcie telefonicznym

Bożena Bartosiewicz: tel. 603 123 743

  

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Kup płytę Orkiestry

Rodzinne Skarby. Kolekcja Filmowa. 2019

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych S.A. w Warszawie udzieliło nam pożyczki na zamknięcie inwestycji oraz pomogło zorganizować montaż finansowy przy współpracy z Polskim Bankiem Spółdzielczym w Ciechanowie dla zapewnienia pełnej płynności przy prowadzeniu inwestycji związanej z rewitalizacją zabytkowego kompleksu dworskiego w Krasnogrudzie, w którym powstaje Międzynarodowe Centrum Dialogu.

www.tise.pl

Informacja o plikach cookies

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

"Biuletyn Pogranicza" w Twojej skrzynce

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI