Defilady

 Defilady - to czas, kiedy Sejny zamieniały się w pełne zieleni i huczne świętujące miasto. Regularnie obchodzono święta: 3-go maja, 11-go listopada, oraz święto Wojska Polskiego, a także imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego.


 Były to wielkie wydarzenia starannie przygotowywane od dłuższego czasu. Mieszkańcy ozdabiali swe domy biało-czerwonymi flagami. W przeddzień wieczorem odbywał się capstrzyk. Przez miasto szli żołnierze pod bronią, z orkiestrą i pochodniami. Obchodom zawsze towarzyszyły marsze wykonywane przez wojskową orkiestrę 24 baonu KOP–u. Następnego dnia uroczystości zaczynały się mszą w sejneńskiej bazylice, do takiego nabożeństwa pełnili posługę żołnierze i młodzież gimnazjalna... Potem urządzano akademie, od patriotyczne akademie na której teatr baonu, wspólnie z teatrem gimnazjalnym prezentowały część artystyczną. Potem były defilady. Trubuny były uroczyście przystrojone a na nich stali oficerowie, dowódcy, miejskie władze, księża. Defilady odbywały się zawsze przy tłumnie obleganych chodnikach. Widzowie radośnie wiwatowali rzucając pod nogi koniom i ich jeźdzcom czerwone kwiaty. Na czele defilady szło wojsko, pod trybuną grała orkiestra. Pod trybuną oficerowie oddawali honory błyskiem szabel, a konie dowódców kompanii stawały dęba i kręciły się wokół własnej osi. Po pododdziałach KOP szły: hufiec szkolny Przysposobienia Wojskowego, hufiec Związku Strzeleckiego, oddziały straży pożarnych w hełmach z blachy mosiężnej a ten uroczysty pochód zamykały dzieci i młodzież ze szkół. 
Po uroczystościach wszyscy szli na obiad... i do Borku (pobliskiego lasu). Tam odbywały się festyny ludowe, koncerty orkiestry wojskowej, a potem - już wieczorem tańce. Na festynach były bufety, strzelnica, estrada do tańca a świętujący bawili się biorąc udział w loterii fantowej, biegach w workach, no i wspinaniu się po wysokim słupie. Jedna z ważniejszych defilad odbyła się, kiedy to marszałek Piłsudski w 13.09.1919 roku zawitał do Sejn. Najzacniejsi obywatele Sejn zaprzęgnięci w ukwiecony powóz przewieźli dostojnego gościa ulicami Sejn, od katedry do urzędu powiatu. Uroczyście też obchodzono święto Przyłączenia Sejneńszczyzny do Ojczyzny, czyli odzyskania niepodległości przez Sejny (przypomnę, że w czasie ustalania granic w 1919 roku nasze miasto przechodziło 11 razy z rąk do rąk. Raz było w rękach Polaków, raz Litwinów).


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI