Dolina bez imienia

Pomysł na stworzenie wspólnego spektaklu, w którym weźmie udział młodzież z Litwy i Polski, narodził się w kwietniu 2012 roku. Młodzi ludzie z Sejn, uczestniczący w artystyczno-edukacyjnym projekcie Lektorium Sejneńskie, będącym pod opieką Fundacji Pogranicze, wybrali się wtedy w swoją pierwszą podróż. Ponieważ za podstawę swojej pracy wybrali oni „Rodzinną Europę” Czesława Miłosza, to naturalnym wyborem miejsca, do którego powinni się w pierwszej kolejności udać, by poznawać kulturę i historię Europy Środkowo-Wschodniej, było Wilno. Tym bardziej, że powołali do życia Krasnogrudzki Klub Włóczęgów, wzorowany na Akademickim Klubie Włóczęgów Wileńskich, do jakiego należał poeta. Licealiści przygotowywali się do wyprawy niemal rok, poznając wielokulturową historię miasta poprzez literaturę, film i sztukę. Gdy w końcu dotarli do Jerozolimy Północy, poznali młodzież, która miała podobne zainteresowania. Była to grupa uczniów z Gimnazjum św. Krzysztofa w Wilnie, tworząca Klub Vaikščiotajai. Oni również poznawali współczesną kulturę poprzez podróże, spotkania i lekturę.

Rozmowa i spędzony razem czas, sprawiły że obie grupy, postanowiły nie kończyć tego spotkania. Młodzież z Krasnogrudy zaproponowała wspólną pracę nad spektaklem. Do projektu jako współgospodarza Fundacja Pogranicze zaprosiła Muzeum Regionalne w Kiejdanach. I tak, 2 września 2012 roku, w Szetejniach, gdzie urodził się Czesław Miłosz, spotkało się 24 młodych ludzi – z Sejn, Wilna i Kiejdan. Spektakl oparty zostanie na motywach „Doliny Issy” Miłosza, która inspirowana jest dzieciństwem poety spędzonym nad Niewiażą. Reżyserują go Małgorzata Sporek-Czyżewska i Wojciech Szroeder, za scenografię natomiast odpowiada Wojciech Szumiński. W pracy uczestniczą również Weronika Czyżewska, Paulina Gorlewska oraz Jolanta Jurkunas, które opiekują się Lektorium Sejneńskim. Projekt finansowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Fundację "Pogranicze" i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". Wyniki pracy zaprezentowane zostaną w sobotę, 8 września, o 20.00, w Szetejniach, w Muzeum Czesława Miłosza.


2-3 września 2012 - Lektorium Sejneńskie w Szetejniach

4 września 2012 - Lektorium Sejneńskie w Szetejniach

5 września 2012- Lektorium Sejneńskie w Szetejniach

6-8 września 2012 - Lektorium Sejneńskie w Szetejniach

Słowami uczestników Jeżeli dręczy Was monotonia codziennego życia, spektakl, który przygotowaliśmy, przeniesie każdego widza w inny świat. Powędrujemy razem w odmęty wspomnień Tomaszka, słysząc za plecami słowiańskie pieśni i szepty zabłąkanych historii. /Klaudia Kozakiewicz/
15 grudnia 2012 - Prezentacja fragmentów spektaklu Dolina lssy (lsos Slėnis) 15 grudnia 2012 roku, o godzinie 19.00 w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się prezentacja fragmentów spektaklu Dolina lssy (lsos Slėnis), przygotowanego przez uczestników Lektorium Sejneńskiego wraz z młodzieżą z Wilna i Kiejdan .
1

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI