Dorośli i Starsi w Pograniczu - nowy program

Pogranicze objęło swoim działaniem studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Sejn i Puńska.

Stworzony został program edukacyjno-poznawczy skupiony wokół Pracowni Artystycznych: Słowa i sztuki (prowadzenie Małgorzata Czyżewska i Wiesław Szumiński), Spiżarni krasnogrudzkiej (prowadzenie Mariola Mitros), Przyrody (prowadzenie Ksenija Konopek), Tkania (prowadzenie Urszula Wasilewska), Katedry Krzysztofa Czyżewskiego z comiesięcznymi wykładami dotyczącymi tematów pogranicza, Warsztatu Sąsiedzkiego opowiadającego o tradycjach wielokulturowych Sejneńszczyzny prowadzonego przez Bożenę Szroeder.


Rozpoczeły się warsztaty pisania ikon  Zajęcia prowadzi Renia Gąglewska-Gniady.
Inauguracja Pracowni Pisania Ikon.  II edycja - zajęcia dla studentów Uniwersytetu III Wieku
Sejneńskie rozmowy - spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami Środa, 25 września 2019, Biała Synagoga, godzina 18.00. Goście: Ludwika i Henryk Wujcowie. Zapraszamy!
Inauguracja Roku Akademickiego UTW w Sejnach z Filią w Puńsku 26 września 2019 - uroczyste rozpoczęcie IX Roku Akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku
Teatr reminiscencyjny - innowacja w Pograniczu 6 sierpnia 2019 - konsultacje z Wojciechem Kłosowskim dotyczące wdrożenia w pracę Pogranicza jednej z czterech sprawdzonych, modelowych innowacji na rzecz osób starszych.  
Uroczysty Dzień Kobiet z Uniwersytetem III Wieku  Biała Synagoga, 8 marca 2019, godzina 18.00
O Szkole Pisania Ikon w Sejnach Od dwóch miesięcy osiemnastoosobowa grupa studentów Uniwersytetu III Wieku pracuje nad przygotowaniem własnej ikony pod kierunkiem mistrzyni Renaty Gąglewskiej-Gniady
Spotkanie z Ellen Mains z Kolorado 25 lutego, godzina 16.00 PUŃSK. Spotkanie z Ellen Mains - buddystką,  potomkinią Żydów polskich.
Opowieści o sąsiadach - tradycja żydowskiego wesela Dawna Jesziwa, 27 lutego, godzina 17.00 - warsztaty dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku  
Warsztaty inaugurujące Szkołę Pisania Ikon w Pograniczu Czwartek, 10 stycznia 2019, godzina 16.00. Dawna Jesziwa
Kino Pogranicza - inauguracja cyklu spotkań filmowych Wtorek, 4 grudnia 2018, godzina 17.00. Biała Synagoga w Sejnach
Opowieści o sąsiadach - Rosjanie staroobrzędowcy. Rozpoczęły się kolejne spotkania w ramach Programu dla Dorosłych i Starszych realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sejnach z filią w Puńsku.
Inauguracja Roku Akademickiego UTW w Sejnach z Filią w Puńsku 29 września 2018 - uroczyste rozpoczęcie VIII Roku Akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku
Podróż Pogranicza z Uniwersytetem Trzeciego wieku 17-18 kwietnia 2018r.  - w ramach edukacyjno-poznawczego programu Pogranicza „Dorośli i Starsi w Pograniczu” studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Sejn i Puńska, odbyli podróż  śladami miejsc rodzinnych Czesława – Miłosza.  
Spotkanie dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Sejnach wokół wystawy "Makatkowa Sejneńszczyzna. Miłość i zgoda domu ozdoba". 27 lutego 2018
Rodzinna Europa Czesława Miłosza. Wykład Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sejnach z filią w Puńsku, 13, 15 listopada 2017
Rosjanie staroobrzędowcy  Prezentacja filmu dokumentalego o zyciu Staroobrzędowców na Suwalszczyźnie oraz prelekcja o historii, religii, obyczajach dla grupy dorosłych i seniorów  z Puńska i Sejn, 16 i 18 października 
Obrusy pająkowe na warsztatach tkackich  Pracownia Dorosłych i Starszych
Wykład dla naszych Seniorów na temat Romów/Cyganów  16, 17  maja 2017, spotkanie w Puńsku  i w Sejnach ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku- beneficjentami programów artystycznych prowadzonych przez Pogranicze, prowadzone przez Bożenę Szroeder.
Bożena Szroeder o Programie dla Dorosłych i Starszych: Ludzie starsi od początku są obecni w pracy Pogranicza. Na przestrzeni 27 lat zrealizowaliśmy wiele programów sięgając do wspomnień, doświadczeń i pamięci  starszych.
"Miałem szczęście spotkać Papuszę, Papusza miała nieszczęście spotkać mnie".  O przyjaźni   Papuszy i Jerzego Ficowskiego, o filmie Krauzów "Papusza" oraz niezwykłym dokumencie Ryszarda Wójcika poswięconym rozmowie po latach poetki i poety. 
Warsztaty wokół pamięci o Żydach sejneńskich prowadzone przez Małgorzatę Czyżewską 13 i 15 marca w Puńsku i Sejnach uczestnicy Pracowni Dorosłych i Starszych  wysłuchali wykładów  Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej pt. "J estem «very man szczęsliwy» - Powrót Maxa Furmańskiego do Sejn".
Spotkanie z Wiesławem Szumińskim, autorem wystawy "Kadisz dla..." z udziałem Dorosłych i Seniorów z pracowni Pogranicza  Warsztaty i opowieść o dawnym żydowskim świecie, o  Tykocinie, księgach,  wojnie, sąsiadach i śmierci.
Sejneńskie Centrum Świata  Warsztaty dla Pracowni  Dorosłych i Starszych wokół pamięci miasta i programów edukacyjnych temu poświęconych, 21, 23.02 2017, Puńsk, Sejny, prowadzenie:Bożena Szroeder  
1 2  »

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI