Dwa zajęcia na temat historii i kultury litewskiej

18 grudnia, klasa IV b., Klasa Tradycji Wielokulturowych


18 grudnia odbyły się dwa zajęcia dla klasy IV b

Lekcję na temat kultury i historii Litwinów żyjących w Sejnach, poprowadziła Zyta Boćwińska i Bożena Szroeder. 

Lekcję - warsztat rozpoczęła prezentacja filmu animowanego zrealizowanego w Pograniczu pt: ”Bajka litewska o Słońcu, Księżycu i Ziemi”.

Dalsza część to  historia sejneńskich Litwinów, dzieje ich osadnictwa i współtworzenia Sejn od pierwszych lat istnienia miasteczka, elementy języka (dzieci poznały podstawowe wyrazy: dom, mama, tata, szkoła, dzień dobry, itp.) dzisiejsze życie najbliższych sąsiadów.

 O tradycjach i kulturze ludowej Litwinów żyjących na Sejneńszczyźnie opowiadała Aldona Wojciechowska - etnografka, twórczyni muzeum "Stara Plebania", przewodnicząca Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej.  W siedzibie warsztatów rękodzielniczych  przy szkole w Puńsku,  nasza Mistrzyni zaprezentowała  także  krajki,  krosienka,   krosna i tkaniny  na nich powstające, tkaniny  wiązane na ramie, wycinanki z białej bibułki pergaminowej i pająki  ze słomy.  Słynna tkaczka litewska-pani Weronika Wolańska-opowiedziała o tkaniu, zaprezentowała  także proces tkania. Zrealizowany materiał, jak i zdjęcia z samego Puńska -Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dekoracje w postaci malowideł z symboliką krajek rzeźbione  krzyże drewniane znajdujące się w Puńsku,  stały się jednym z elementów przygotowywanego całościowego materiału dotyczącego Puńska. Realizacja materiału-Marcin Pawlukiewicz.

Ważnym bohaterem spotkania był także wybitny poeta litewski, biskup Antanas Baranauskas oraz jego poezja. Odczytany został w języku i litewskim i polskim fragment poematu A. Baranauskasa "Borek oniksztyński". Mowa była także o historii wydawnictwa „Šaltinis”, i ks. Juozasa Laukaitisa jako twórcy drukarni litewskiej. Zaprezentowane zostały także wydawnictwa  z początku XX wieku drukowane w  litewskiej drukarni.  Film animowany zrealizowany w Pograniczu z cyklu „Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza. Sejneńskie postacie” o drukarni, wydawnictwie i jego twórcy dopełnił tę część lekcji.

Lekcję teoretyczną zakończył występ litewskiego  zespołu folklorystycznego "Alna" prowadzonego przez Witolda Boćwińskiego.

Drugie zajęcia to spotkanie ze sztuka ludową. Wiesław Szumiński – artysta malarz opowiedział o symbolice litewskiej pojawiającej się w sztuce ludowej i użytkowej.

Każdy student naszego Uniwersytetu  tworzył swoją torbę z symbolem odbitym na płótnie metodą tepowania.

Pięknie dziękujemy Rodzicom za pomoc przy odbiorze materiałów plastycznych.

 

Litwini, kl IVb


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI