Dzień odbudowania Państwa Litewskiego

16 lutego Litwa obchodzi jedno z najważniejszych świąt państwowych - Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego. Przed 94. laty, 16 lutego 1918 roku, 20. członków Litewskiej Rady Państwowej (Taryby) na czele z Jonasem Basanavičiusem podpisało i wydało akt ogłaszający niepodległość państwa litewskiego. Powstawanie demokratycznej Republiki Litewskiej oraz tworzenie się niepodległego rządu litewskiego zostało jednak utrudnione przez trwającą jeszcze I wojnę światową.


Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego bezapelacyjnie króluje w kalendarzu litewskich świąt państwowych. Zdaniem większości mieszkańców Litwy, dzień 16 lutego jest o wiele ważniejszy niż 11 marca, na który przypada Dzień Odzyskania Niepodległości. 

Z okazji dzisiejszego święta na całej Litwie odbywa się wiele różnych uroczystości, niektóre z nich rozpoczęły się jeszcze wczoraj. Wilnianie i goście stolicy Litwy będą mogli wziąć udział w darmowych koncertach, które odbędą się w alei Giedymina oraz Wileńskim Domu Nauczyciela. Wzorem ubiegłego roku, na odcinku alei prowadzącym od Archikatedry Wileńskiej do pomnika Vincasa Kudirki, ponownie zostanie zapalonych 16 ognisk. Członkowie Wileńskiego Oddziału Litewskiego Związku Strzelców będą częstowali wszystkich chętnych gorącą herbatą.

Wieczorem, o godz. 19.30, na placu Katedralnym w Wilnie odbędzie się pokaz sztucznych ogni, który dopełnią przygotowane specjalnie z okazji święta narodowego efekty specjalne. Po raz pierwszy w historii Litwy pokaz sztucznych ogni będzie się odbywał na specjalnie przygotowanej ścianie o powierzchni 200 metrów kwadratowych, w pobliżu pomnika księcia Giedymina, na placu Katedralnym w Wilnie.

Źródło: www.wilnoteka.lt


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI