Dziewięć obrazów do poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka”

2 lipca 2011 roku w ramach Europejskiej Agory odbył się wernisaż wystawy malarstwa Wiesława Szumińskiego pt: Dziewięć obrazów do poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka”


Cykl scen do poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka” malowałem tuż po ukazaniu się go w „Tygodniku Powszechnym”. Malowałem pod wpływem emocji i w zachwycie pięknem tego tekstu. Nie wiem, czy to wystarczające usprawiedliwienie mojej odwagi i braku pokory wobec wielkości owego poematu.

Refleksja przyszła później. Wprawdzie każde dzieło sztuki: wiersz, obraz czy utwór muzyczny jest bytem autonomicznym i w chwili powstania zaczyna żyć własnym życiem, niemniej w przypadku owego poematu trudno nie pamiętać o okolicznościach, w jakich powstawał. Gdybym o nich pamiętał w trakcie tworzenia własnej interpretacji tekstu Czesława Miłosza, obrazy te zapewne nie powstałyby.

Cykl składa się z dziewięciu obrazów. Malowany jest na płótnie z temperą z wykorzystaniem wielu innych technik: linorytu, monotypii i collage’u.

/Wiesław Szumiński/

Wiesław Szumiński - studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1978–1982 oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1982–1986). Związany jest z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym od wielu lat realizuje program arteterapii dla osób chorych psychicznie. Tam też prowadzi „Galerię bez klamek”. Jest autorem trzydziestu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Bośnia i Hercegowina, Dania, Litwa, Niemcy, Ukraina). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Wystawa dostępna była dla zwiedzających do kwietnia 2012 w piwnicach Domu Pogranicza.

2 lipca - Dom Pogranicza, Wernisaż wystawy Orfeusz i Eurydyka


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI