Eden, kochanka, święte miejsce. Białystok w oczach Żydów

 

9 grudnia 2014, Monika Żmijewska w "Gazecie Wyborczej" w obszernym artykule 

 omawia książkę „Żydowski Białystok i jego diaspora"Zlitujcie się nad krajanami po drugiej stronie oceanu! - wołały przedwojenne żydowskie gazety wydawane w Nowym Jorku przez białostockich Żydów. Na przełomie XIX i XX w. z Białegostoku w świat wyemigrowało ich za chlebem blisko 100 tysięcy. Niemal wszyscy tęsknili za miastem ogromnie, rodakom pomagali, śląc miliony dolarów. Nie obyło się bez skandali. O nieznanym rozdziale historii miasta fascynująco opowiada "Żydowski Białystok i jego diaspora" Rebeki Kobrin. Promocja książki i spotkanie z autorką - w środę (10.12), o godz. 18 w Famie

Wiemy, co się działo w żydowskim Białymstoku, kto go tworzył. Ale czy wiemy, co się działo z żydowskimi emigrantami opuszczającymi Białystok? To dla nas kompletnie nieznana perspektywa. Te lukę zapełnia świetna książka amerykańskiej badaczki, prof. Rebeki Kobrin z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, która rekonstruuje nieznaną część przeszłości Białegostoku - na przełomie XIX i XX wieku rozgrywającą się już poza Białymstokiem. I pokazuje, że białostoccy Żydzi, wyjeżdżając z rodzinnego miasta nie tylko nie tracili swojej tożsamości, a wręcz stworzyli pewien specyficzny rodzaj żydowskości. Diasporę, w której punktem odniesienia, symbolem domu, jest właśnie Białystok.


Przeczytaj cały  tekst w "Gazecie Wyborczej"


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI