Elio Ciol - Rzeźbione światłem.

18 maja 2009 roku ceremonię wręczenia tytułu Człowiek Pogranicza 2009 uświetniła wystawa czarno-białej fotografii Elio Ciola. Wystawa prezentowana była w Białej Synagodze.


Włoski fotograf i wydawca urodzony w 1929 roku w Casarsa della Delizia we Friuli-Venezia Giulia, regionie gdzie przez większość życia mieszkał i pracował. Jego ojciec był fotografem, który miał studio w jego rodzinnym miasteczku i Elio zafascynował się technicznymi aspektami fotografii pracując w ciemni jako chłopiec. Kształtującym doświadczeniem dla niego było spotkanie z przywiezionymi przez niemieckiego lekarza (był to czas okupacji Nazistowskiej) fotografiami pejzaży, nie ludzi, "fotografii które byłem w stanie zrobić sam ale tego nie zrobiłem ani nawet o tym nie pomyślałem" - jak sam mówił. Zaczął ćwiczyć fotografię w wieku piętnastu lat, pracował na pełen etat w studiu w wieku lat dziewiętnastu, spędzając coraz więcej wolnego czasu na fotografowaniu. Podróż do Assisi w 1951 roku wywarła na nim wielki wpływ; Ciol spędził tam później wiele czasu fotografując. 

Ciol był pod wielkim wpływem idei Luigi Crocenzi, kładącego bardziej nacisk na sekwencje niż pojedyncze obrazy w celu zilustrowania książki czy historii. Przeniósł się do Milanu w 1963 roku by pracować w firmie Altimani; przerodziło się to szybko w problemy finansowe i Ciol wrócił do Casarsy. Był jednak napełniony nowymi pomysłami na ilustracje i projekty książek, co zaowocowało dziesiątkami zilustrowanych książek od tego czasu. 

Ciol skoncentrował się na stworzeniu fotograficznego zapisu i archiwum włoskich dzieł sztuki, krajobrazów czy archeologicznych wykopalisk i znalezisk, szczególnie w regionie Friuli. Jego prace są w czerni i bieli, czasami z użyciem ultra czułego filmu. niektóre z jego fotografii przedstawiają ludzi na tyle blisko by byli oni rozpoznawalni. Częściej jednak ludzie są małymi postaciami w krajobrazie. Najczęściej jednak krajobraz na jego fotografiach pozbawiony jest ludzi. 

Elio Ciol - Rzeźbione światłem.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI