Europejska Agora, 30 czerwca 2011, Krasnogruda [OSTATNIE UAKTUALNIENIE: 12.04.2011]

W dniu 30 czerwca 2011 roku Fundacja Pogranicze wraz z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” przygotowuje szczególne wydarzenie związane z Prezydencją Polski w UE i Rokiem Miłosza, objęte patronatem UNESCO – „Europejską Agorę”.


Czas. 30 czerwca 2011 przypada 100-na rocznica urodzin Cz. Miłosza. Do Krasnogrudy przybędą tego dnia miłośnicy twórczości noblisty z całego świata. Jednocześnie dzień ten poprzedza inaugurację Polskiej Prezydencji w UE. Los życiowy i myśl autora Rodzinnej Europy znakomicie współgrają z wyzwaniem, przed którymi dzisiaj stoimy – budowania „Europy mostów”, która na nowych pograniczach kultur, języków i narodów zdolna będzie wytworzyć „tkankę łączną” (Miłosz).

Miejsce. Krasnogruda to jeden z najbardziej urokliwych zakątków tej części Europy, położony przy samej granicy polsko-litewskiej. Z jej wzniesienia rozpościera się widok nie tylko na ekologicznie nieskażony, polodowcowy krajobraz wzgórz, jezior i lasów, także na objęte bliskim sąsiedztwem Rosję (Okręg Kaliningradzki), Litwę, Białoruś i Polskę. Znajduje się tutaj dwór wraz z rozległym parkiem, przed wojną należący do rodziny Czesława Miłosza.

Okoliczności. „Pogranicze”, w 20-lecie swojej działalności, gotowe jest do zainaugurowania zupełnie nowego przedsięwzięcia: nowatorskiego, a jednocześnie wrastającego głęboko w jagiellońskie tradycje budowania mostów między ludźmi i kulturami. W Krasnogrudzie otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu – unikalna w Europie placówka dedykowana badaniu i upowszechnianiu rzemiosła praktykowania dialogu międzykulturowego na różnych pograniczach świata, pierwszy etap w tworzeniu Prowincji Pedagogicznej Budowniczych Mostów.

Uwaga: mając na uwadze, że dotychczasowe wydarzenia w Pograniczu były zawsze otwarte i dostepne dla wszystkich, pragniemy poinformować, że w związku z kwestiami organizacyjnymi ilość osób, które będa mogły wziąć udział w wydarzeniach w Krasnogrudzie jest ograniczona. Bardzo prosimy o wcześniejsze potwierdzanie swojej obecności.

P R O G R A M

KRASNOGRUDA, 30 CZERWCA 2011
Miejsce: Krasnogruda (położona 10 km od Sejn); Ganek dworu krasnogrudzkiego

Godz.11.00      
Otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu w trzech budynkach zespołu dworskiego w Krasnogrudzie, z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego oraz przedstawicieli Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Godz.11.30

AGORA MĘŻÓW STANU – Europa mostów. Uczestniczą: Bronisław Komorowski – Prezydent RP. Moderatorzy: Jacek Żakowski i Leonidas Donskis.

W szczególnym czasie i miejscu, symbolizującymi federacyjne tradycje unii polsko-litewskiej i etos dialogu ludzi pogranicza, mężowie stanu współczesnej Europy podzielą się refleksją o tym, jak w dobie współczesnej kontynuować europejskie tradycje tolerancji i odpowiadać na wyzwania nowych granic, podziałów i konfliktów.

Godz.13.00

SZUKANIE OJCZYZNY: ŚWIADECTWA I PROROCTWA CZESŁAWA MIŁOSZA

Otwarcie wystawy w krasnogrudzkim dworze.

Godz.13.30
Gościna w krasnogrudzkim parku – poczęstunek na trawie.

Godz.15.00

AGORA FILOZOFÓW – Gościnna Europa. Uczestniczą: Zygmunt Bauman (Leeds), Cezary Wodziński (Ublik), Michał P. Markowski (Kraków).

Godz.17.00
AGORA POETÓW – Dziecię Europy. Uczestniczą: Julia Hartwig (Warszawa), Adam Zagajewski (Kraków) i Marcelijus Martinaitis (Wilno). Moderator: Irena Grudzińska-Gross.

Godz.19.00
Kolacja w piwnicach krasnogrudzkiego dworu.

Miejsce: Bazylika Sejneńska w Sejnach

Godz. 21.00      
AGORA ARTYSTÓW – ORATORIUM Prawykonanie Oratorium „Powrót” Wlada Marhulets inspirowanego wierszem Czesława Miłosza pod tym samym tytułem. Utwór ten skomponowany został specjalnie z okazji 100-lecia urodzin Czesława Miłosza, Wigilii Prezydencji Polski w UE i otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Wykonawcami będą: Iwona Sobotka – sopran (Polska), Artur Ruciński – baryton (Polska), David Krakauer – klarnet (USA), Orkiestra Sinfonietta Cracovia (Polska), Chór Jauna Muzika (Litwa), Radosław Labakhua Kiszewski – dyrygent (Polska).

KRASNOGRUDA, 1 LIPCA 2011
Miejsce: Krasnogruda

Godz. 10.00-13.00
Komentarze do Rodzinnej Europy. Dyskusja.

Godz. 13.00-15.00
Obiad

Godz. 15.00-17.00
Komentarze do Rodzinnej Europy. Dyskusja.

Godz. 18.00-19.00
Spotkanie autorskie poświęcone książce Profesora Aleksandra Fiuta „Z Miłoszem”.

Godz. 19.00-21.00
Kolacja

Godz. 21.00-23.00
Café Europa – wieczór poezji w kawiarnianej atmosferze z muzyką w piwnicach dworu w Krasnogrudzie, z udziałem pisarzy i poetów z całej Europy: Ryszard Krynicki (Polska), Antonella Anedda (Włochy), Barbara Rass (USA), Joanna Miłosz-Piekarska (Australia).

KRASNOGRUDA, 2 LIPCA 2011
Miejsce: Krasnogruda

Godz. 10.00-13.00
Komentarze do Rodzinnej Europy. Dyskusja.

Godz. 13.00-15.00
Obiad

Godz. 15.00-17.00
Komentarze do Rodzinnej Europy. Dyskusja.

Godz. 18.00-19.00
Film zrealizowany na podstawie spektaklu plenerowego „Teatru Sejneńskiego” pt. Dolina Issy – opowieść w obrazach, po zmroku, w przestrzeniach krasnogrudzkiego parku oraz prezentacja publikacji „Trakt krasnogrudzki”.

Godz. 19.00-21.00
Kolacja

Godz. 21.00-23.00 
Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego z udziałem gości zespołu „Cukunft”

O Komentarze do Rodzinnej Europy poproszeni zostali:

 1. Jurij Andruchowycz  
 2. Neal Ascherson
 3. Leonidas Donskis
 4. Małgorzata Dziewulska
 5. Andrzej Franaszek
 6. Timothy Garton Ash
 7. Georgij Gospodinow
 8. Robert Hass
 9. Dževad Karahazan
 10. Jan Kaus
 11. Andrej Khadanowicz   
 12. Piotr Kłoczowski
 13. Alexandra Laignel–Lavastine
 14. Andrzej Mencwel
 15. Barbara Rass
 16. Mykola Riabczuk
 17. Krzysztof Rutkowski
 18. Karl Schlegel
 19. Barbara Toruńczyk
 20. Andrzej Walicki
 21. Marek Zaleski

 

W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele rodziny Czesława Miłosza:

 1. Antoni Miłosz (syn Czesława Miłosza) z żoną
 2. Grażyna Strumiłło-Miłosz (żona brata Czesława Miłosza, Andrzeja)
 3. Joanna Miłosz-Piekarska (córka Andrzeja Miłosza, poetka)

Kolor różowy - obecność gości potwierdzona.

 

UWAGA! ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO WPROWADZENIA ZMIAN W PROGRAMIE! 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI