Europejska Agora w mediach


„Szukamy dla siebie szans właśnie w kreatywności, w kulturze…” – rozmowa z K. Czyżewskim O współczesnej myśli Miłosza, przemyśle kreatywnym i wigilii polskiej prezydencji opowiada Krzysztof Czyżewski - animator kultury, eseista, reżyser, tłumacz, szef Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacji Pogranicze w Sejnach, która skupia się na promocji wielokulturowych regionów Europy Środkowo-Wschodniej.
List do redakcji Przeglądu Sejneńskiego W przeddzień rozpoczęcia polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza - sejneńskie Pogranicze uroczyście otworzyło w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu, Europejską Agorę.
Buzek: dzieła Miłosza są aktualnym ostrzeżeniem dla dyktatorów Wiersze i proza Czesława Miłosza to przenikliwa diagnoza totalitaryzmu i ostrzeżenie dla dyktatorów, także tych, którzy obecnie rządzą w Syrii i Libii - uznał w oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek z okazji 100. rocznicy urodzin poety.
Międzynarodowe Centrum Dialogu już otwarte W jednym z najbardziej urokliwych zakątków Europy na pograniczu polsko-litewskim trwają obchody setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Ich głównym punktem było otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu, które mieści się w dawnym dworku rodziny poety.
Urodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie 30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu jego imienia w Krasnogrudzie. Tak się zdarzyło, że półmetek obchodów Roku Miłosza wyznacza data urodzin noblisty. Właśnie z tej okazji specjalnie na 30 czerwca zaplanowano otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie w powiecie sejneńskim.
W Krasnogrudzie otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu 30.06. Krasnogruda (PAP) - W Krasnogrudzie (Podlaskie), na pograniczu polsko-litewskim, otwarto w czwartek Międzynarodowe Centrum Dialogu. Zlokalizowane jest w dawnym dworku rodziny noblisty Czesława Miłosza. Uroczystość zainaugurowała cykl wydarzeń kulturalnych polskiej prezydencji. W czwartek przypada setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. W inauguracji działalności placówki wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele rządów Polski i Litwy oraz syn noblisty, Anthony Miłosz.
Miłosz powrócił do Krasnogrudy Czesław Miłosz zadumany, z brodą wspartą na lasce i ustami w nawiasach zmarszczek. Tak poeta wygląda na portrecie w biurze szefa ośrodka i fundacji „Pogranicze” w Sejnach. Ale laureat Nagrody Nobla miał wiele oblicz. O niektórych z nich, które należałoby odkryć na nowo w roku Miłosza, tuż przed otwarciem Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, z Krzysztofem Czyżewskim (na zdjęciu) rozmawia Monika Waraksa.
Pogranicze, Czesław Miłosz, Sejny i Krasnogruda Nawet małe wakacyjne wyprawy mogą mieć swoje wielkie kulturalne odkrycia. My z mężem i dziećmi trafiliśmy całkiem przypadkiem do Krasnogrudy, położonej w pobliżu Ogrodnik, na samej granicy polsko-litewskiej,  gdzie od początku lipca rozpoczeło swoje działania Międzynarodowe Centrum Dialogu. Mieści się ono w wyremontowanym dworze należącym kiedyś do rodziny Czesława Miłosza. Bliższe informacje na temat rewiatalizacji dworu oraz zdjęcia możecie znaleźć na stronach Fundacji Pogranicze, która prowadzi...
Inauguracja Krasnogrudy Krzysztof Czyżewski dopiął swego, wczoraj w Krasnogrudzie ruszyło Międzynarodowe Centrum Dialogu.
Urodziny wielkiego poety Dziś 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów, prozaik, tłumacz, eseista urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach.
Miło, miło - Miłosz Z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej do Krasnogrudy przyjechali znawcy i miłośnicy twórczości Czesława Miłosza z całego świata. Inauguracja polskiej prezydencji wiąże się również z rocznicą urodzin polskiego noblisty. Z kamerą odwiedziliśmy dworek w Krasnogrudzie, gdzie w młodzieńczych latach często gościł Czesław Miłosz. W Białej Synagodze w Sejnach podglądaliśmy spotkania poetów, naukowców i innych zacnych gości przybyłych na tę imprezę....
2011 - Rok Miłosza Międzynarodowe Centrum Dialogu powstaje w rezydencji Miłoszów w Kranogrudzie.
Kroczmy drogą, którą wskazał Miłosz W Krasnogrudzie (Podlaskie), na pograniczu polsko-litewskim, otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu. Zlokalizowane jest w dawnym dworku rodziny noblisty Czesława Miłosza. Uroczystość zainaugurowała cykl wydarzeń kulturalnych polskiej prezydencji.
W Krasnogrudzie? Na ziemi? Osiemdziesiąt lat temu przyjeżdżał tu na wakacje pewien chłopiec. Potem żył ponad siedemdziesiąt lat, wiele pisał, także o tym miejscu. I choć nigdy tu nie mieszkał, a „ten jeziorno-kamienisty powiat nigdy nie wydawał mu się domowy”, to tu właśnie wydarzyć się miały jego setne urodziny „Europejska Agora. Wizje Rodzinnej Europy”. Czesław Miłosz – 100-lecie. Międzynarodowe Centrum Dialogu – otwarcie. Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej – Wigilia....
Tkanka łączna Miłosz nie chciał, aby w Krasnogrudzie powstało muzeum. Pragnął, by stworzono tu miejsce, w którym będzie przyrastać niezbędna pograniczu „tkanka łączna”.
Zakończyła się "Europejska Agora" Dyrektor Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski uważa, że potrzeba określenia nowego języka dialogu Europie na rozdrożu - pogrążonej w chaosie i niepewności. W Krasnogrudzie zakończyła się w sobotę "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy". 
Bauman przemówi na Europejskiej Agorze w Ssejnach Profesor Bauman będzie jednym z mówców w trakcie Europejskiej Agory. Wydarzenie będzie miało miejsce w Sejnach, między 30 czerwca a 2 lipca. Nasza ekipa będzie tam by zarejestrować wykład Zygmunta Baumana. Fragmenty będa wkrótce dostępne na naszej stronie.
Europejska Agora - Wizje Rodzinnej Europy Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie – unikalna w Europie placówka dedykowana dialogowi międzykulturowemu na różnych pograniczach świata jest pierwszym etapem tworzenia Prowincji Pedagogicznej Budowniczych Mostów.
"Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy" W setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza nastąpi otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, mieszczącego się we dworze przed II wojną należącym do rodziny poety.
Europejska Agora Uroczyste otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w budynkach zespołu dworskiego w Krasnogrudzie. Debaty z udziałem najważniejszych myślicieli europejskich, wystawa i koncert. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronach www.nina.gov.pl i www.dwutygodnik.com
Urodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie 30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, w Krasnogrudzie zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu jego imienia.
Krasnogruda: Krzysztof Czyżewski i Czesław Miłosz łączą Europę Zawsze miałem poczucie, że po lekturze książek Miłosza i ze spotkań z poetą wychodzę wzmocniony jego krytycyzmem i odważną perspektywą. Żeby to zrozumieć trzeba samemu być silnym człowiekiem. Bez tej siły Miłosz boli, budzi kontrowersje – mówi Krzysztof Czyżewski.
"Europejska Agora" - potrzebny nowy język dialogu Dyrektor Ośrodka Pogranicze w Sejnach (Podlaskie) Krzysztof Czyżewski uważa, że potrzeba określenia nowego języka dialogu Europie na rozdrożu - pogrążonej w chaosie i niepewności. W Krasnogrudzie zakończyła się w sobotę "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy".
Potrzebny nowy język dialogu. "Europa pełna lęku" Dyrektor Ośrodka Pogranicze w Sejnach (Podlaskie) Krzysztof Czyżewski uważa, że potrzeba określenia nowego języka dialogu Europie na rozdrożu - pogrążonej w chaosie i niepewności. W Krasnogrudzie zakończyła się "Europejska Agora – wizje rodzinnej Europy".
Urodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie W dawnym dworku rodziny noblisty Czesława Miłosza w Krasnogrudzie otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu. Była to jednocześnie inauguracja kulturalnych wydarzeń polskiej prezydencji. Przed uroczystością działacze organizacji pozarządowych zorganizowali akcję w obronie praw społeczności polskiej na Litwie.
Miłosz spotkany pod lipą O Miłoszu i Krasnogrudzie opowiada Krzysztof Czyżewski, dyrektor ośrodka Pogranicze.
100-lecie urodzin Miłosza Dziś mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. W Krasnogrudzie w południe prezydent RP Bronisław Komorowski otworzy uroczyście Międzynarodowe Centrum Dialogu imienia noblisty.
W Krasnogrudzie otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu 2011-06-30 (PAP) - W Krasnogrudzie (Podlaskie), na pograniczu polsko-litewskim, otwarto w czwartek Międzynarodowe Centrum Dialogu. Zlokalizowane jest w dawnym dworku rodziny noblisty Czesława Miłosza. Uroczystość zainaugurowała cykl wydarzeń kulturalnych polskiej prezydencji.
Prezydent otworzył w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu. Mieści się ono w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza. To inauguracja kulturalnych wydarzeń polskiej prezydencji. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele litewskich władz. Prezydent Komorowski podkreślił, że Krasnogruda to niezwykłe miejsce, w którym na pograniczu swoje miejsce znalazło Centrum ale też Czesław Miłosz.
Krasnogruda, czyli miejsce spowiedzi Miłosza - Jako młody chłopak Miłosz obiecywał sobie, że pozostanie wierny obrazowi świata, który zapisał się w nim jako dziecku. Po latach powracał do Krasnogrudy, by rozliczyć się ze składanych obietnic - wyjaśnia Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze.
1 2  »

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI