Ferida Duraković "Serce ciemności" - premiera książki

Miłosz Festival. Spotkanie z poetką: 7 czerwca 2019, godz. 16.45, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej (ul. Jagiellońska 1). Rozmowę prowadzi Magdalena Koch


Polskie wydanie "Serca ciemności" - najgłośniejszego tomu wierszy Feridy Duraković - przygotowane zostało specjalnie na Festiwal Miłosza - premiera książki, przełożonej przez Magdalenę Koch, odbędzie się podczas 8. edycji festiwalu. Oblężenie Sarajewa i obrazy konfliktu zbrojnego, feministyczny przekaz o pozycji kobiety wprzęgniętej w nieczułe tryby machiny wojennej – w wierszach i esejach poetki materializuje się to, o czym wiele jej rodaczek wolałoby zapomnieć. Ciemność historyczna jaśnieje jednak na horyzoncie tej twórczości.

„Zdobycie władzy”, czyli hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Miłosza, odnosi się do walki o narrację opisującą świat, tworzącą ramy zrozumienia zachodzących w nim zjawisk. Poezja cywilizuje walkę o symboliczną władzę nad językiem. Poszerzając go, sprawia, że kultura wzbogaca się i zmienia. Istotną rolą odgrywa w tym procesie komunikacja międzykulturowa – w tym przekład literacki, o czym przekonuje Krzysztof Siwczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Miłosza: „Pod Wawel zjadą poetki i poeci z różnych obszarów językowych i kulturowych. Wezmą udział w spotkaniach z publicznością podczas prezentacji indywidualnych i zbiorowych, a przekłady ich książek znajdą szybką drogę do polskiego odbiorcy. Marka Festiwalu Miłosza czyni bowiem z tych książek materialny i trwały komponent wzbogacający kulturę narodową”.

Od 6 czerwca wszystkie premierowe publikacje będzie można nabyć w księgarni w Centrum Festiwalowym, Księgarni Młodej w Kamienicy Szołayskich (plac Szczepański 9), w księgarniach partnerskich festiwalu oraz w dobrych księgarniach na terenie całego kraju.

W piątek 7 czerwca o godzinie 16.45 odbędzie się w krakowskim Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej (ul. Jagiellońska 1) spotkanie z Feridą Duraković. Rozmowę prowadzi Magdalena Koch.

Ferida Duraković "Serce ciemności" w Oficynie Pogranicza

Miłosz Festival

Audycja Radia Kraków o wierszach gości Festiwalu Miłosza

Ferida Duraković w rozmowie z Michałem Nogasiem

Wyjątkowa seria wydawnicza na Festiwalu Miłosza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI