Festiwal Miłosz: Wschód-Zachód

Festiwal Miłosza: Wschód-Zachód odbędzie się w Poznaniu w dniach 26-30 listopada 2011.

Ideą przewodnią Festiwalu jest pokazanie Czesława Miłosza jako animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem.

Koncerty, projekcje filmów, sesja naukowa, debaty, spotkania z wybitnymi osobistościami nauki i sztuki to tylko niektóre z propozycji Festiwalu.

Przez pięć dni goście z całej Polski, ale też z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Szwajcarii, Włoch i Austrii, naukowcy, tłumacze, publicyści, poeci, aktorzy i muzycy w międzynarodowym i interdyscyplinarnym dialogu pokażą aktualność i uniwersalność dzieła Miłosza. Poety, który swoją duchową biografię wykuwał przede wszystkim w dialogach z myślicielami różnych epok i kręgów kulturowych: od renesansu po współczesność, od Moskwy po Paryż.

Szczególnie mocno zostaną podkreślone związki poety z obszarem szeroko pojmowanej Słowiańszczyzny, zwłaszcza Rosji, której historię i kulturę Miłosz diagnozował, a także - co niezwykle istotne - próbował tłumaczyć na zachodnie kody cywilizacyjne. W tym sensie był budowniczym mostów - "neimarem" w języku Bośniaków. A więc tym, który nie tylko wznosi konstrukcję łączącą dwa brzegi, ale obejmuje też człowieka stojącego na straży budowli.

Jak pisze Krzysztof Czyżewski:

"Most w postaci fizycznej konstrukcji i człowiek stojący na jego straży, otwierający lub zamykający przejście na inną stronę, razem dopiero stanowią prawdziwą figurę budowli, którą uznać możemy za dzieło wyobraźni  d i a l o g u."

Figura "neimara" pozwala na nowo interpretować twórczość poety, ale też stanowi klucz do jej zrozumienia, prowokuje pytanie o "przekładalność" idiomów kulturowych, o wzajemne zrozumienie i współistnienie narodów.

Poszczególnym ogniwom Festiwalu organizatorzy nadają formę, która pozwoli odtworzyć różnorodne intertekstualne dialogi, w których Miłosz uczestniczył i które inicjował, a także, w jakich jego dzieło uczestniczy dzisiaj dzięki współczesnym odbiorcom jego sztuki i myśli.


28 listopada 2011 - Krzysztof Czyżewski na festiwalu Miłosz: Wschód-Zachód W dniach 26-30 listopada 2011 w Poznaniu odbył się festiwal Miłosz: Wschód-Zachód, w ramach którego 28 listopada 2011 o godz. 19.30 Krzysztof Czyżewski poprowadził wieczór wspomnień o Nobliście.
Festiwal "Miłosz: Wschód - Zachód" Relacja ze spotkania z Tomasem Venclovą, który 28.11.2011 wspominał Czesława Miłosza podczas wieczoru MIŁOSZ SPOTKANY – MIŁOSZ ZAPAMIĘTANY, prowadzonego przez Krzysztofa Czyżewskiego w ramach festiwalu "Miłosz: Wschód - Zachód".
Festiwal Miłosz: Wschód-Zachód - spotkania W dniach 26-30 listopada 2011, w trakcie festiwalu Miłosz: Wschód-Zachód, którego ideą przewodnią Festiwalu jest pokazanie Czesława Miłosza jako animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem, odbędą się następujące spotkania:
Miłosz: Wschód-Zachód W dniach 26-30 listopada 2011 w Poznaniu odbędzie się festiwal Miłosz: Wschód-Zachód, w ramach którego 28 listopada 2011 o godz. 19.30 Krzysztof Czyżewski poprowadzi wieczór wspomnień o Nobliście.
1

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI