Festiwal Miłosza: Wschód-Zachód odbędzie się w Poznaniu w dniach 26-30 listopada 2011.
Ideą przewodnią Festiwalu jest pokazanie Czesława Miłosza jako animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem.
Koncerty, projekcje filmów, sesja naukowa, debaty, spotkania z wybitnymi osobistościami nauki i sztuki to tylko niektóre z propozycji Festiwalu.
Przez pięć dni goście z całej Polski, ale też z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Szwajcarii, Włoch i Austrii, naukowcy, tłumacze, publicyści, poeci, aktorzy i muzycy w międzynarodowym i interdyscyplinarnym dialogu pokażą aktualność i uniwersalność dzieła Miłosza. Poety, który swoją duchową biografię wykuwał przede wszystkim w dialogach z myślicielami różnych epok i kręgów kulturowych: od renesansu po współczesność, od Moskwy po Paryż.
Szczególnie mocno zostaną podkreślone związki poety z obszarem szeroko pojmowanej Słowiańszczyzny, zwłaszcza Rosji, której historię i kulturę Miłosz diagnozował, a także - co niezwykle istotne - próbował tłumaczyć na zachodnie kody cywilizacyjne. W tym sensie był budowniczym mostów - "neimarem" w języku Bośniaków. A więc tym, który nie tylko wznosi konstrukcję łączącą dwa brzegi, ale obejmuje też człowieka stojącego na straży budowli.
Jak pisze Krzysztof Czyżewski:
"Most w postaci fizycznej konstrukcji i człowiek stojący na jego straży, otwierający lub zamykający przejście na inną stronę, razem dopiero stanowią prawdziwą figurę budowli, którą uznać możemy za dzieło wyobraźni d i a l o g u."
Figura "neimara" pozwala na nowo interpretować twórczość poety, ale też stanowi klucz do jej zrozumienia, prowokuje pytanie o "przekładalność" idiomów kulturowych, o wzajemne zrozumienie i współistnienie narodów.
Poszczególnym ogniwom Festiwalu organizatorzy nadają formę, która pozwoli odtworzyć różnorodne intertekstualne dialogi, w których Miłosz uczestniczył i które inicjował, a także, w jakich jego dzieło uczestniczy dzisiaj dzięki współczesnym odbiorcom jego sztuki i myśli.
Festiwal "Miłosz: Wschód - Zachód"
Relacja ze spotkania z Tomasem Venclovą, który 28.11.2011 wspominał Czesława Miłosza podczas wieczoru MIŁOSZ SPOTKANY – MIŁOSZ ZAPAMIĘTANY, prowadzonego przez Krzysztofa Czyżewskiego w ramach festiwalu "Miłosz: Wschód - Zachód".
Festiwal Miłosz: Wschód-Zachód - spotkania
W dniach 26-30 listopada 2011, w trakcie festiwalu Miłosz: Wschód-Zachód, którego ideą przewodnią Festiwalu jest pokazanie Czesława Miłosza jako animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem, odbędą się następujące spotkania:
Miłosz: Wschód-Zachód
W dniach 26-30 listopada 2011 w Poznaniu odbędzie się festiwal Miłosz: Wschód-Zachód, w ramach którego 28 listopada 2011 o godz. 19.30 Krzysztof Czyżewski poprowadzi wieczór wspomnień o Nobliście.
Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.
Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.
POGRANICZE / BIAŁORUŚ
Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.