Festiwal Miłosz: Wschód-Zachód - spotkania

W dniach 26-30 listopada 2011, w trakcie festiwalu Miłosz: Wschód-Zachód, którego ideą przewodnią Festiwalu jest pokazanie Czesława Miłosza jako animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem, odbędą się następujące spotkania:


MIŁOSZ SPOTKANY – MIŁOSZ ZAPAMIĘTANY

Wieczór wspomnień z udziałem Mirosława Chojeckiego, Piotra Kłoczowskiego, Anatola Rojtmana i Andrzeja Walickiego.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Czyżewski.

Chcemy zaprosić do rozmowy i dzielenia się pamięcią tych, którzy Miłosza znali osobiście, prowadzili z nim wywiady i dialogi, brali udział w opracowywaniu jego dzieł jeszcze za życia, a dziś zajmują się edycją tekstów dotąd niepublikowanych. Chcemy, aby opowiedzieli o spotkaniach i swoich osobistych wrażeniach związanych z Miłoszem.

Miłosza wspominać będą: Mirosław Chojecki (wydawca, producent filmowy, działacz opozycji PRL, inicjator i prezes honorowy Stowarzyszenia Wolnego Słowa, współzałożyciel wydawnictwa NOWa), Krzysztof Czyżewski (praktyk idei, animator kultury, pisarz i eseista, dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur narodów”, twórca Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie), Piotr Kłoczowski (eseista, historyk literatury, edytor, wydawca, kurator Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, wicedyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza), Anatol Rojtman (tłumacz na język rosyjski m.in. Drugiej przestrzeni i Orfeusza i Eurydyki), Andrzej Strumiłło (malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf, poeta, pisarz, współautor Księgi Wielkiego Księstwa Litewskiego), Andrzej Walicki (historyk idei, badacz myśli rosyjskiej, historii marksizmu i myśli liberalnej, autor m.in. Spotkań z Miłoszem oraz Zniewolonego umysłu po latach).

Gdzie: Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
Kiedy: 28.11.2011 (poniedziałek), godz. 19.30

MIŁOSZ W ORBICIE POEZJI ROSYJSKIEJ

Wieczór autorski Natalii Gorbaniewskiej.

Spotkanie poprowadzi Mirosław Chojecki.

Natalia Gorbaniewska to wybitna poetka rosyjska i tłumaczka, w latach 60. i 70. zaangażowana w działalność na rzecz obrony praw człowieka w ZSRR, dysydentka i emigrantka z konieczności, wielka przyjaciółka Polaków. Przetłumaczyła na język rosyjski Traktat poetycki (wydany w 1983 roku), było to równocześnie pierwsze tłumaczenie tego utworu Miłosza na język obcy. W jej dorobku translatorskim znajdują się i inne wiersze noblisty, m.in. Gwiazda Piołun. Miłosz i Gorbaniewska znali się osobiście. Tłumaczka opowie o pracy nad przekładem, komentarzach Miłosza, serdecznej znajomości z poetą. Podczas wieczoru wysłuchamy także wierszy rosyjskiej poetki, a także jej przekładów z poezji polskiej.

Gdzie: Teatru Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
Kiedy: 30.11.2011 (środa), godz. 19.00

PRZEKŁADALNOŚĆ MIŁOSZA


Warsztat z przekładu poetyckiego. Spotkanie z Siergiejem Moreino.

Spotkanie poprowadzi Ewa Rajewska.

Siergiej Moreino – tłumacz, poeta, prozaik – podejmie próbę skonfrontowania wizji artystycznej poety z efektem pracy translatora, pokaże mechanizmy zachodzące na linii oryginał – przekład, a także, co dzieje się z geometrią przekładanego utworu, jego warstwą semantyczną i fonetyczną. Zastanowi się wraz z uczestnikami warsztatów, jak przetłumaczyć kody kulturowe, mentalne cywilizacyjne. Punktem wyjścia tych rozważań będą wiersze Czesława Miłosza m.in. Gucio zaczarowany i Miasto bez imienia, przełożone na języki: rosyjski, łotewski, angielski i niemiecki.

Gdzie: Collegium Maius, sala 327, ul. Fredry 10
Kiedy: 30.11.2011 (środa), godz. 13.00

MISTRZ POKONANEJ ROZPACZY. MIŁOSZ PO POLSKU I PO ROSYJSKU

Spotkanie z Anatolem Rojtmanem.

Spotkanie poprowadzą: Barbara Sobczak, Monika Wójciak.

Anatol Rojtman podczas spotkania opowie o przestrzeni poezji i przekładu, o własnych zmaganiach z twórczością Miłosza, o poszukiwaniu właściwej dykcji (?), by przenieść wiersze polskiego poety w inny wymiar kulturowy. Tłumacz, który przełożył na język rosyjski m.in. Drugą przestrzeń, Orfeusza i Eurydykę zaprezentuje w Poznaniu najnowszy tom swoich przekładów, który w listopadzie zostanie wydany w Sankt-Petersburgu.

Gdzie: Collegium Maius, sala 327, ul. Fredry 10
Kiedy: 30.11.2011 (środa), godz. 16.00


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI