Film dokumentalny.

NOWY STARY MOST 
Niemcy, 2004, 52 min 
Reżyseria: Karsten Klein, Sven Hartung 

Historia kamiennego Starego Mostu z położonego w Bośni i Hercegowinie miasta Mostar staje się dla autorów filmu pretekstem do refleksji nad bezsensownością wojny i losem jej ofiar.


Na początku lat dziewięćdziesiątych w Jugosławii wybuchła wojna. Dotychczasowi sąsiedzi stali się wrogami. Leżący w Bośni i Hercegowinie Mostar został obrócone w ruiny. Wcześniej to przyciągające licznych turystów miasto uważane było za jedno z najładniejszych w Jugosławii. W 1993 roku Stary Most, który od XVI wieku łączył wschodni i zachodni brzeg Neretwy, został wysadzony przez Chorwatów. Ruiny tego zabytku stały się symbolem zniszczeń, które poczyniła wojna domowa. Dokumentaliści udali się do Mostaru, kiedy jego mieszkańcy szykowali się na uroczyste otwarcie odbudowanego mostu. W ceremonii miał wziąć udział Emir Balić. Kiedyś wielokrotnie skakał ze Starego Mostu w nurt rzeki wraz z Jadrankiem Finnem. Niestety Jadranko zginął na wojnie. Emir chciał być pierwszym, który skoczy z nowego Starego Mostu, aby w ten sposób uczcić pamięć przyjaciela.  

 

ZNALEŻĆ, ZOBACZYĆ, POCHOWAĆ 

Reżyseria: Magdalena Piekorz 

Film o kobietach w Bośni, które czekają na wiadomość o bliskich na wojnie w Jugosławii. 

"Powstał on na podstawie reportażu Wojtka Tochmana z "Gazety Wyborczej". Opowiada o polskiej antropolog Ewie Klonowskiej, która pomagała muzułmańskim kobietom w indentyfikacji ofiar wojny. Temat bardzo ciężki, ale wydawało mi się, że niezwykle ważny, ponieważ dotyczył zagadnienia, które trudno zrozumieć i pojąć. Według Koranu tylko osoby pochowane dostąpią życia wiecznego. Dla tych kobiet, które wiedzą, że ich mężowie i synowie zmarli, najważniejszą rzeczą jest odnalezienie zwłok, zidentyfikowanie ich oraz pochowanie tych, którzy odeszli".Magdalena Piekorz

WSZYSCY JESTEŚMY SĄSIADAMI 
Reżyseria: Debbie Christie 
produkcja: angielska, czas: 70 min., 1993 

Film realizowany w małej wiosce położonej tuż koło Sarajewa, na przyszłej hipotetycznej granicy dzielącej Bośnię od Serbii, w miejscu, o którym do dziś nie wiadomo, do którego państwa należy. Wioskę zamieszkiwali muzułmanie, katoliccy Chorwaci i prawosławni Serbowie. Kiedy filmowcy do niej dotarli, sąsiedzi żyli w wielkiej zgodzie. Kiedy zostało oblężone pobliskie Sarajewo, przed kamerami zapewniali o swojej serdecznej przyjaźni, świadomi tego, że żyją obok siebie od dziesiątek pokoleń w zgodzie, wzajemnie sobie pomagają, modlą się do jednego Boga, choć w różnych świątyniach i na różny sposób... 

Więcej szukaj w zbiorach CDKP


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI