Film Żydowski.

AUSTERIA 
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz 
zdjęcia: Zygmunt Samosiuk 

W głównych rolach: Franciszek Pieczka, Wojciech Pszoniak, Jan Szurniej, Ewa Domańska, Szymon Szurniej, Gołda Tencer 

Film ukazujący pierwszy dzień wojny roku 1914. 


ŻYCIE JEST PIEKNE 

Film w reżyserii Roberta Benigniego, 1988 

Akcja filmu rozgrywa się w czasie II Wojny światowej w niemieckim obozie pracy. Główny bohater filmu Guido Orefice, żydowski bibliotekarz, wraz z żoną i synem zostaje zesłany na ciężkie roboty do nazistowskiego obozu.
 
 
 
WYBÓR ZOFII 

Film w reżyserii Alana J. Pakuli, 1982 

Film opowiadający historię Sophie, kobiety, która przeżyła obóz koncentracyjny w Polsce. 
Związuje się z amerykańskim Żydem, który ma obsesję na punkcie Holocaustu. 
Wszyscy razem starają się poradzić z przerażającymi wspomnieniami.
 
 
 
WYSPA NA ULICY PTASIEJ 

Film w reżyserii Sorena Kragh-Jacobsena, 1997 

Jest to wzruszająca opowieść o jedenastoletnim chłopcu, który po likwidacji warszawskiego getta zostaje zupełnie sam. Zafascynowany książką "Robinson Cruzoe" tworzy swój własny świat -"Wyspę" na strychu jednego z opuszczonych domów, gdzie próbuje bezpiecznie przeczekać do powrotu ojca.
 
 
SZTUKMISTRZ Z LUBLINA 

Film w reżyserii Menahema Golana, 1978 

Adaptacja wydanej w 1960 roku powieści laureata Nagrody Nobla, Isaaka Singera. Film opowiadający losy Yasha Mazur żydowskiego wędrownego sztukmistrza, żyjący w początkach ubiegłego wieku, który podróżuje po ziemiach polskich, nieustannie doskonaląc umiejętności, ale zarazem stopniowo niszcząc swoją karierę. 
 
 
SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ 

Film w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, 1973 

Film jest poetycką refleksją na temat przemijania oraz nieodwracalności śmierci. Has przywołał na ekran uniwersum sennego marzenia inkrustowanego odpryskami wspomnień dzieciństwa, w którym przemieszały się różne pierwiastki: monarchia austro-węgierska, kresowa subkultura żydowskich miasteczek i marzenia małego chłopca.
 
 
SZYMON MAG 

Film w reżyserii Bena Hopkinsa, 1999 
 
Historia Szymona, wiejskiego odmieńca i Dovida, ubogiego studenta, pragnącego zmieniać świat, osadzona w realiach Śląska końca XIX wieku, ery początków kolei żelaznej i wielkich przemian społecznych, zwłaszcza na wsi. Chrześcijańsko-żydowska społeczność wioski żyje w pozornej symbiozie, którą jednak łatwo zakłócić, szczególnie, gdy chodzi o zaspokojenie własnych ambicji i duże pieniądze.
 
ŻYD JAKOW 

Film w reżyserii Johna Frankenheimera, 1968 

Ekranizacja głośnej powieści Bernarda Malamuda o przeżyciach niesłusznie uwięzionego, żydowskiego rzemieślnika w carskiej Rosji z przełomu wieków. Mężczyzna zostaje oskarżony o rytualne zabójstwo młodego chrześcijanina.
 
 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI