Filmowa Kolekcja Bajek – „Opowieści pogranicza”

Filmowa Kolekcja Bajek – „Opowieści pogranicza”

Nowy projekt Pogranicza, Filmowa Kolekcja Bajek – „Opowieści pogranicza”, powstał w oparciu o nowoczesny warsztat multimedialny i spotykał w pracy twórczej dzieci i młodzież z różnych środowisk narodowościowych, kulturowych i religijnych. Ich wspólna praca nad historią regionu zakończyła się zebraniem legend, bajek i opowieści związanych z ich miejscem zamieszkania w cykl-kolekcję pt: „Opowieści pogranicza”. Kolekcja ta została stworzona w formie ośmiu filmów animowanych metodą poklatkową w formacie DVD.


Warsztaty zainicjowała seria spotkań z dziadkami dzieci i najstarszymi mieszkańcami regionu, którzy dzielili się pamięcią dzieciństwa, zapamiętanymi bajkami, opowieściami i legendami. Efektem tego etapu pracy było zgromadzenie i opracowanie opowieści pogranicza: litewskich, cygańskich, żydowskich, białoruskich, rosyjskich i polskich.

Warsztaty filmowe, wprowadzające młodych twórców w tajniki animacji filmowej, prowadzili wybitni filmowcy o międzynarodowej renomie: Joanna Polak (specjalistka w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, laureatka wielu nagród w konkursach filmowych, uznana w Polsce i świecie reżyserka filmu animowanego, asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie), Elizaweta Skvorcova (reżyserka, absolwentka Państwowego Instytutu Kinematografii im. S. A. Gierasimowa w Moskwie, laureatka wielu nagród w konkursach filmowych, mistrz grafiki komputerowej i animacji, współtwórczyni 70 bajek w cyklu „Kolybielnyje mira”/Kołysanki świata”).

Inicjatorem i koordynatorem projektu była Bożena Szroeder, twórczyni pracowni „Kronik sejneńskich” oraz projektów edukacji regionalnej i międzykulturowej realizowanych w Polsce i na świecie. Opiekę artystyczną nad projektem objęli znakomici artyści malarze: Leon Tarasewicz (jeden z najważniejszych współczesnych malarzy polskich; wykładowca Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), Wiesław Szumiński (związany z regionem, artysta malarz, ilustrator, fotograf, rzeźbiarz, członek zespołu „Pogranicza”) oraz Marek Skorupski – artysta fotograf, fotoreporter, dziennikarz. Przy realizacji filmów współpracowali: Renata Mackiewicz – artysta zajmująca się ceramiką, Marcin Pawlukiewicz – filmowiec i dokumentalista, Jolanta Kozińska – fotoreporterka i fotografka oraz Mariola Mitros – animatorka kultury.
Warsztaty pieśni prowadzone były przez Adama Kozłowskiego – Roma z Augustowa, pieśniarza, muzyka i zbieracza starych pieśni cygańskich, który wspólnie z młodzieżą biorącą udział w projekcie opracował pieśni do filmowych bajek.

Do projektu udało się także pozyskać Raphaela Rogińskiego – wybitnego gitarzystę, kompozytora i wykonawcę, improwizatora, badacza folkloru muzycznego, zaangażowanego w przedsięwzięcia związane ze światową sceną nowego jazzu (jego kompozycje są wykorzystywane w filmie i teatrze), który wziął na siebie opracowanie muzyczne filmów.

Realizację dźwiękową filmów powierzyliśmy Marcinowi Lenarczykowi – inżynierowi dźwięku i muzykowi z Warszawy.

Baśń litewska o Słońcu, Księżycu i Ziemi, Legenda o trzech starcach, Legenda o pięknej Egle i Żaltisie, Legenda o sprowadzeniu do Sejn dominikanów, Opowieść o tym, jak dominikanie Żydów do Sejn sprowadzili, Opowieść o cudzie w rodzinie Massalskich, Opowieść o tym, dlaczego starowiercy tytoniu i kawy nie używają, Bajka o Cyganie i czerwonym wężu

wtorki, piątki
lipiec: 5, 8, 12, 15, 19, 22, 26, 29
sierpień: 2, 5, 9, 12
godz. 19.00
wstęp wolny


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI