Filmowa Kolekcja Bajek. Opowieści Pogranicza w Płocku

W  Muzeum Żydów Mazowieckich Daria Kopiec - wspólpracująca z Pograniczem przy Kolekcji Filmowej  opowiedziała o pracy nad filmami.


 Jak opowiedzieć dzieciom o innych kulturach i religiach tak, by zrozumiały i jednocześnie się nie zanudziły? Najlepiej poprzez bajki.

Tak uważa Daria Kopiec, reżyserka Filmowej Kolekcji Bajek "Opowieści Pogranicza", która w czwartkowy wieczór zawitała z pokazem filmowym do płockiej synagogi. Słuchaczy było niewielu, a szkoda.

Pierwsza płyta, którą w Muzeum Żydów Mazowieckich zademonstrowała artystka, stanowiła zbiór lokalnych legend, z których najbardziej malownicza była "Baśń litewska o słońcu, księżycu i ziemi". Opowiada o tym, jak powstał świat.

Cały tekst: http://plock.gazeta.pl/plock/1,35710,17228185,Zagral_i_ruszyl_na_front__Piekne_bajki_w_synagodze.html#ixzz3OMPO4Jlr

 

 
 
Mogli zginąć z powodu fortepianu
09:02, 09.01.2015 | KB

 

Mogli zginąć z powodu fortepianu

W Sejnach istnieje makieta z glinianymi domkami, które faktycznie można spotkać na ulicach. Posłano dzieci, aby zebrały historie i anegdotki od tamtejszych rodzin. Później zaczęły powstawać krótkie animacje oparte na legendach i prawdziwych historiach. O czerwonym wężu, dlaczego starowiercy tytoniu i kawy nie używają, starym kinie i fortepianie, przez który pewna rodzina mogła trafić do obozu koncentracyjnego.  

Płockie Muzeum Żydów Mazowieckich zaprosiło na czwartkowe spotkanie reżyserkę Darię Kopiec, aby zaprezentowała animacje z Filmowej Kolekcji Bajek „Opowieści Pogranicza”, która liczy już sobie cztery kolekcie po osiem filmów. Bajki nie są dostępne w normalnym obiegu, znacznie częściej można na nie trafić w internecie. Wszystkie produkcje powstały w niewielkiej miejscowości Sejny na Podlasiu, która przez lata powoli stawała się tyglem kulturowym, gdzie, oprócz Polaków, zamieszkali również Litwini i Żydzi, Cyganie, Rosjanie, Białorusini czy Niemcy. Przy takiej etnicznej mieszance, w 2010 roku postanowiono stworzyć ośrodek „Pogranicze” wraz z fundacją, aby upamiętnić te wszystkie podania i opowieści na taśmie filmowej, a przy okazji zintegrować mieszkańców od tych najmłodszych po najstarszych.

czytaj całość na portalPłock


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI