Filmy w Millennium Film Workshop

 FILMY O POGRANICZACH

9, 16, 17 kwietnia 2008, godz. 20:00
Millennium Film Workshop, Inc., 66 East 4th Street (między 2nd Avenue i Bowery), Manhattan
Bilety: $8 i 6$ (dla członków Millennium) w kasie czynnej od godz. 19:00, tel. (212) 673-0090Centrum Dokumentacji Pogranicza w Sejnach posiada jedną z największych kolekcji filmów dokumentalnych (ok. 4.500) o narodach i grupach etnicznych Europy Środkowej i Wschodniej.

W studio filmowym Ośrodka Pogranicze młodzi ludzie, pracując pod okiem profesjonalnych filmowców, realizują filmy o projektach Pogranicza (dokumentując jednocześnie metody pracy Ośrodka) oraz o świecie pogranicza w ogóle, uwieczniając ślady minionych czasów i opowieści starszych ludzi.
Prezentowany program jest wyborem filmów z kolekcji, częściowo wyprodukowanych w studio Ośrodka. Filmy prezentowane będą w językach mieszkańców rejonów pogranicza, z angielskimi napisami. Wśród nich znajdą się dokumenty o Jonasie Mekasie i Andy Warholu.
Po każdym trzech programów zapraszamy na dyskusję z Krzysztofem Czyżewskim, moderowaną przez Monikę Fabijańską, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.9 kwietnia (środa), godz. 20.00

WSPOMNIENIA Z PODRÓŻY NA LITWĘ /Reminiscences of a Journey to Lithuania/, 82 min., reż. i zdjęcia: Jonas Mekas, USA 1971 r. „Pierwsza część filmu powstała z materiału, który nakręciłem moim pierwszym Bolexem na początku pobytu w Ameryce, głównie w latach 1949-1953. Pokazuje ona mnie i mojego brata Adolfasa, emigrantów na Brooklynie, piknikujących, tańczących, śpiewających – ulice Williamsburga. Druga część powstała w sierpniu 1971 r. na Litwie, przede wszystkim w Semeniskiai – wiosce, w której się urodziłem – stary dom, moja matka (ur. 1887 r.), wszyscy bracia, wygłupiamy się i świętujemy powrót do domu. Litwa widziana jest przez wspomnienia wysiedleńca, który powrócił do domu po 25 latach. Trzecia część zaczyna się na przedmieściach Hamburga, gdzie spędziłem rok w obozie pracy przymusowej podczas wojny, na końcu pokazany jest Wiedeń, w którym odwiedziliśmy moich przyjaciół – Petera Kubelkę, Hermana Nitscha, Kena Jacobsa”. – Jonas Mekas

TRATWA MUZYKANTÓW POMIĘDZY NOWYM JORKIEM A SEJNAMI, 25 min., reż. Małgorzata Sporek-Czyżewska i Wojciech Szroeder, Studio Filmowe Ośrodka Pogranicze, Sejny 2002 r. Żydowscy muzycy z Brooklynu, wśród nich Michael Alpert i David Krakauer, prowadzą z młodzieżą w Sejnach warsztaty muzyki klezmerskiej i tradycji żydowskich.

107 min., po projekcjach dyskusja16 kwietnia (środa), godz. 20.00

ŚNIŁA MI SIĘ HANA, 30 min., reż. Mikołaj Wawrzeniuk, współpraca: Jerzy Leszczyński, TVP Białystok 1999 r. Zaproszony przez Fundację Pogranicze reżyser przygląda się polsko-białorusko-żydowskiej historii Narewki na Podlasiu.

LOSY POSŁUCHANE, 24 min., reż. Małgorzata Sporek-Czyżewska, Wojciech Szroeder, młodzież z Teatru Sejneńskiego, Studio Filmowe Ośrodka Pogranicze, Sejny 2000 r. Dokumentacja wywiadów młodzieży sejneńskiej z mieszkańcami polskiej wioski w okolicy Lidy na Białorusi na temat ich tożsamości i historii.

PROWADŹ NAS PROSTĄ DROGĄ, 35 min., reż. Waldemar Janda, TVP3 Kraków, 2005 r. Dokument o polskich wyznawcach islamu, przede wszystkim Tatarach z Podlasia i Gdańska, który stawia pytanie o to czy nabyta przez 600 lat umiejętność współistnienia z polską większością chrześcijańską jest wartością godną popularyzacji, czy też silniejszy nurt arabski będzie się starał dominować i wpływać na tradycyjny polski islam. Z udziałem Haliny Szahidewicz, Przewodniczącej Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku, Hani Hirsza – Wiceprzewodniczącego Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, Tomasza Miśkiewicza, Muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej Polskiej, prof. Selima Chazbijewicza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zespołu BUŃCZUK i in.

89 min., po projekcji dyskusja17 kwietnia (czwartek), godz. 20.00

SEJNEŃSCY BUDOWNICZOWIE MOSTÓW, 33 min., reż. Waldemar Janda, TVP3 Kraków 2006 r. Film o działalności Ośrodka Pogranicze, starający się odpowiedzieć na pytanie o to czy edukacja patriotyczna może iść w parze z edukacją na rzecz wielokulturowości. Na pograniczu, gdzie, jak ujmuje to malarz, prof. Andrzej Strumiłło, patriotyzm mierzy się wrogością do sąsiada, nowe inicjatywy społeczne ujawniły zarówno potrzeby wspólnot mniejszości, jak i konieczność dialogu, opartego tak na dobrych, jak i na złych doświadczeniach. Dzięki projektom takim jak spektakl „Kroniki Sejneńskie”, ludzie znowu zaczynają doceniać swoje wielokulturowe korzenie.

IDEME, IDEME, DRAZKI NE ZNAJEME, 27 min. 45 sek., reż. Krzysztof Krzyżanowski, Waldemar Janda, TVP Kraków 1994 r. Rozrzuconych po wojnie na cztery strony świata Łemków w Polsce miało nie być. Ich domy, świątynie i pola w Beskidzie Niskim zarosły pokrzywami i trawą. Jednak od kilkunastu lat w lipcu Łemkowie znów gromadzą się na leśnej polanie w Żdyni koło Gorlic by wspólnie śpiewać, rozmawiać i modlić się w ojczystym języku, by być sobą.

ANDY CZY ANDREJ, 20 min., scenariusz i reż. Krzysztof Krzyżanowski, śpiew: Julia Doszna; komentarz: Olena Duc-Fajfer, TVP Krakow 2001. Film o poszukiwaniu korzeni rodzinnych Andy Warhola, uznawanego za twórcę pop-artu. W 1913 r. Andrej Warchola, Rusnak–Łemko, wyemigrował za chlebem ze wsi Mikova we wschodniej Słowacji. Jego syn został najsłynniejszym artystą pop-artu. Poszukiwanie korzeni Andy Warhola ukazuje jak jego światowa sława wpłynęła na dzisiejszych Rusnaków–Łemków mieszkających na polsko-słowackim pograniczu.

80 min., po projekcji dyskusjaWięcej szczegółowych informacji tutaj w języku angielskim

Zaprezentowane dzięki Millennium Film Workshop, Inc., the Polish Cultural Institute, Telewizji Polskiej Oddział w Białymstoku, Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie oraz Fundacji Pogranicze w Sejnach 


Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI