FOTO. TOMAS VENCLOVA – ŚWIĘTO CZŁOWIEKA POGRANICZA

10 grudnia 2017 rok, Biała Synagoga w Sejnach, godz. 16.00. Tomas Venclova obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia.


Uroczyste obchody miały miejsce w rodzinnej Litwie. Czyż jednak Polska nie ma ogromnego długu wdzięczności wobec tego człowieka pogranicza i obywatela miłoszowej rodzinnej Europy? Trudno przecenić dar pracy nad mądrym sąsiedztwem, który od niego otrzymaliśmy.

„Pogranicze” przygotowuje gościnę dla Jubilata na sejneńskiej agorze, w Białej Synagodze. Obok Tomasa Venclovy, w spotkaniu wezmą udział bliscy mu duchem ludzie pogranicza z różnych stron świata, a także najbliżsi sąsiedzi z litewsko-polskiego pogranicza. Będzie to czas rozmowy, pieśni i czytania poezji, czas dzielenia się darami z Jubilatem. Kierujemy to zaproszenie do wszystkich, którzy zapragną wziąć udział w tej wyjątkowej Biesiadzie Sąsiedzkiej, zachęcając jednocześnie do przygotowania niespodzianek-pamiątek, stanowiących symboliczną spłatę długu wdzięczności Tomasowi Venclowie. Zaproszenie to kierujemy także do tych, którzy nie będą mogli być z nami tego wieczoru w Sejnach – nadsyłajcie Państwo listy, laudacje, limeryki i inne dary, które będziemy mogli odczytać bądź też przedstawić Jubilatowi podczas spotkania. 

Tomas Venclova – poeta, przez Josifa Brodskiego nazwany „synem trzech literatur”: litewskiej, polskiej i rosyjskiej, eseista, badacz literatury, tłumacz, dysydent, jeden z ostatnich obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego, człowiek pogranicza. Takiego go znamy, z lektur i dyskusji. Znamy go też jako dobrego sąsiada. Bardzo to trudna sztuka w świecie chorującym na zanik tkanki łącznej. Dobrze jest Polakom mieć takiego Litwina za sąsiada. Czyż nie o takie sąsiedztwo toczyła się walka Jerzego Giedroycia i paryskiej „Kultury”? Dobrze jest to mówić, jakże trudno czynić…

Udział w uroczystości m.in. wezmą Irena Grudzińska-Gross, Beata Kalęba, Krzysztof Czyżewski, Andrzej Strumiłło, Dominik Wilczewski.

 Pięknie zapraszamy na wieczór pełen rozmów, wspomnień, poezji i pieśni.

 

 

Filmowy zapis spotkania  

Tomas Venclova Człowiek Pogranicza 2001

Pobierz / Download

Foto. Wiesław Szumiński


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum

The Market / Targ

 

Kino

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa 2008

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI