Gabi i Uwe w "Gazecie Współczesnej"

W Gazecie Współczesnej z 4.10.2013 ukazał się artykuł Heleny Wysockiej "Gdy sprawcy milczą, mówią wnuki" - opisujący historię Gabi i Uwe Sethmannów, którzy ze swoją książką "Mój dziadek zginął w Auschwitz. A mój był esesmanem" gościli w Krasnogrudzie 27 września.


"Dziadek Gabrieli zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Dziadek Uwego był esesmanem - Trzeba nauczyć się żyć z duchami przeszłości - mówią małżonkowie Gabriela i Uwe." Takimi słowami zaczyna się duży tekst, opisujący historię polsko-niemieckiego małżeństwa, połączonego za sprawą niezłomnego poszukiwania historycznej prawdy o swoich przodkach.

Oboje, zetknąwszy się z niedomówieniami, przemilczeniami i lękiem przed przeszłością, stworzyli projekt, który ma na celu pojednanie ofiar i sprawców - czego efektem jest wspomniana już książka, której promocja zawiodła ich do Dworu Miłosza.

Pełen tekst artykułu do przeczytania w "Gazecie Współczesnej" z 4.10.2013.

Książka "Gabi i Uwe: Mój dziadek zginął w Auschwitz. A mój był esesmanem" dostępna jest w zbiorach Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza.

Fotograficzną relację ze spotkania w Krasnogrudzie obejrzeć można w dziale Dwór»Kawiarnia literacka "Piosenka o porcelanie"


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

 

 

 

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI