Gediminas Kirkilas: Polacy wyciągają rękę, a my?

W komentarzu zatytułowanym ”Polacy wyciągają rękę, a my?”, który zamieścił w poniedziałek portal Irytas.lt, poseł opozycji Gediminas Kirkilas krytykuje politykę obecnego szefa dyplomacji Audroniusa Ažubalisa, zarzucając mu, że ”uprawiając "globalną turystykę", odwiedza Chiny, a sprawy stosunków z Polską ugrzęzły w beznadziejnym bagnie wzajemnych oskarżeń”. ”Nie widać żadnych poważnych działań naszego MSZ, które miałyby na celu odwrócenie sytuacji, szukanie rozwiązań” - pisze Kirkilas.


”Dzisiaj w stosunkach polsko-litewskich nie czas na szukanie winnych i niewinnych. Dzisiaj potrzebne są aktywne działania. Nie wystarczy już biurokratycznych stwierdzeń, że stosunki są dobre. Strategiczne partnerstwo Litwy i Polski jest ważne nie tylko dla obu krajów, ale też dla całego regionu” - twierdzi Gediminas Kirkilas. Wyraża opinię, że ”słowa o niezależności energetycznej, o współpracy w Unii Europejskiej pozostaną jedynie słowami, jeżeli Polska i Litwa nadal pozostaną w stanie niezrozumiałego napięcia i dziwnego sporu”. 

Kirkilas przypomina, że w ubiegłym tygodniu zaniepokojenie obecną sytuacją wyrazili polscy intelektualiści. W otwartym liście do władz Polski zaapelowali o konieczność poprawy stosunków między Polską i Litwą. Zdaniem Kirkilasa Wilno niezwłocznie powinno zareagować na list polskich intelektualistów, ”tym bardziej, że Litwa ma sporą grupę intelektualistów, dyplomatów, nie tylko doskonale znających sprawę wzajemnych stosunków, zdających sobie sprawę z ich obecnego dramatu, ale też mogących przyczynić się do poprawy tych stosunków”. Do grona takich osób Kirkilas zalicza między innymi: byłego prezydenta kraju Valdasa Adamkusa, byłych ambasadorów Litwy w Polsce Antanasa Valionisa i Egidijusa Meilūnasa, jednego z negocjatorów traktatu polsko-litewskiego posła Česlovasa Juršenasa, europarlamentarzystę Vytautasa Landsbergisa, poetę Tomasa Venclovę. 

Na podstawie: lrytas.lt, Radio ”Znad Wilii”, Źródło: wilnoteka.lt, 31.05.2011


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line. Inicjujemy nowy program Pogranicza. W jego ramach będziemy przygotowywać i prezentować w przestrzeni wirtualnej nasze artystyczne i edukacyjne działania w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata. Zapraszamy!

 

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI