Głosy inne


"Gość z pogranicza teatru i życia" - Krzysztof Czyżewski w "Haaretz" W izraelskim dzienniku "Haaretz" ukazał się obszerny artykuł o Krzysztofie Czyżewskim i "Pograniczu", opublikowany przy okazji wręczenia The Dan David Prize 2014. Tekst jest dostępny do przeczytania w języku angielskim na stronie dziennika .
Krasnogruda nr 11. ANA PEJCINOVA: Wiersze. Przeł. Krzysztof Czyżewski. ANA PEJCINOVA  Wiersze   Przełożył  KRZYSZTOF CZYŻEWSKI  Wilki  Wilki Wilczyska  uciekają z mego domu.    Krew zamienia się w straszny las:  ziemia dudni,  drży od skowytu.  Mrok wybrał się na łowy.
Krasnogruda nr 11. FERIDA DURAKOVIĆ: Wiersze. Przeł. Krzysztof Czyżewski. FERIDA DURAKOVIĆ  Wiersze   Przełożył  KRZYSZTOF CZYŻEWSKI  Nagroda Nobla 1987  List młodego pisarza  Oto ja, by zacząć od początku. Bez pamięci, bez twarzy.  Radzę sobie z wiekiem, chuda i dojrzała, skoro Dojrzałość jest wszystkim.  Po moim Odjeżdżam nie ma przecinka ani wykrzyknika.  No dobrze, mój miły... Tylko dążenie się liczy.
Krasnogruda nr 14. JONAS MEKAS: Idylle semeniszkiańskie. Reminiscencje. Przeł. Krzysztof Czyżewski. ONAS MEKAS  Idylle semeniszkiańskie  Reminiscencje   Przełożył Krzysztof Czyżewski      IDYLLA PIERWSZA  Stary jest deszcz szeleszczący  Stary jest deszcz szeleszczący gałązkami krzewów,  kogucie gderanie dudniące w czerwieni letniego poranka,  stara jest nasza o tym rozmowa:
Krasnogruda nr 15. ALI PODRIMJA: Wiersze. Przeł. Krzysztof Czyżewski. ALI PODRIMJA  Wiersze  Przełożył KRZYSZTOF CZYŻEWSKI  Powinienem powiedzieć te same słowa  Jeśli nie podniesiemy słuchawki  będziemy lepiej rozumieli siebie kochanie  Jesteśmy jednym ciałem i duszą  Wiem, że właśnie teraz siedzisz  przy Oknie ciemności  szukając mnie pośród gwiazd pośród fal
Krzysztof Czyżewski o książce Basila Kerskiego i Andrzeja Stanisława Kowalczyka Wiek Ukraińsko-Polski. Rozmowy z Bohdanem Osadczukiem Początkowo rozmowa ta miała być wstępem do opracowywanego przez Andrzeja S. Kowalczyka tomu esejów i szkiców Bohdana Osadczuka w paryskiej "Kulturze" ("Ukraina, Polska, świat", seria Meridian, Sejny 2001). W żaden sposób nie mogła to być jednak rozmowa krótka. Przede wszystkim dlatego, że Osadczuk jest wspaniałym gawędziarzem, kontynuującym najlepsze, karpackie tradycje takich królów opowieści jak Stanisław Vincenz. Ponadto przyszedł moment na otwarcie zasobnego...
Rozmowa z Czesławem Miłoszem - Poszukiwanie ojczyzny Krzysztof Czyżewski: Pańskie poszukiwanie ojczyzny to długa wędrówka, pozostawiająca za sobą kolejne etapy. Była więc Rodzinna Europa i próba odnalezienia się przybysza z odległych prowincji w kontekście ogólnoeuropejskim. Potem Ameryka i wysiłek - pisał Pan o tym w Widzeniach nad Zatoką San Francisco - aby zaspokoić potrzebę każdego poety zakorzenienia się w miejscu aktualnego zamieszkania. Następnie Ziemia Ulro i rozpoznawanie swej krainy duchowej. Wreszcie zawężenie perspektywy, zwrot ku...
O kolekcji bajek - Krzysztof Czyżewski Warsztat filmu animowanego to świat stworzony dla dzieci, prawdziwe laboratorium wyobraźni nie skażonej dorosłością. Przyzwyczajeni jesteśmy już do tego, że dzieci zanurzają się w ten czarodziejski rewir rzeczywistości zasiadając przed ekranem. Ale równie czarodziejska okazuje się być dla nich druga strona ekranu, wewnętrzna, gdzie mogą być twórcami, więcej – strażnikami prawdy o świecie, w którym dorośli są już tylko przybyszami z daleka. To trochę tak, jakby do udziału w filmie...
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI